Φροντίδα Τι να κανω για να μη με φοβαται το κοκατιλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorpina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorpina

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Τρίκαλα
Παιδια εχω παρει ενα κοκατιλ εδω και ενα μηνα περιπου, δεν ξερω τι συμβααινει αλλα ειναι υπερβολικα φοβιτσιαρης, προσπαθω να τον κανω με τους τροπους που διαβασα αλλα δεν ειχα επιτυχια ως τωρα. Μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες ωστε ο παπαγαλος μου να μην με φοβαται και να νιωθει ανετα σιγα-σιγα;
 
Κλαιρη ενας μηνας ειναι πολυ λιγο το χρονικο διαστημα για ενα μη εξημερωμενο πουλι για να προσαρμοστει στα νεα του δεδομενα.

Να περνας οσο το δυνατον περισσοτερες ωρες με το κλουβι διπλα σου. Να φροντιζεις για την καλυτερη δυνατη διατροφη του, εδω στο φορουμ θα βρεις μερικα πολυ καλα θεματα να διαβασεις, και επισης να κοιμαται ενα συνεχομενο δεκαωρο. Ο καλος υπνος παιζει κατα τη γνωμη μου μεγαλο ρολο στο να φερονται οσο το δυνατον πιο φυσιολογικα. 😉

Παιχνιδακια εχει;
 
Έχει παιχνιδάκι, αλλά δεν τον έχω δεί να παίζει μαζί τους. Δοκίμασα και κάτι που είδα στο forum να βάλω τρόφη πάνω για να πάει, να παίξω εγώ μαζί τους για να ζηλέψει, αλλά δεν τα αγγίζει. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να του πάρω ένα ταίρι. Αλλά έχω αμφιβολία για το τι φύλο είναι. Παρουσιάζει συμπεριφορές θυλικού, ενώ το έχω πάρει για αρσενικό.
 
Back
Top