Αναπαραγωγή Τι να κανω για τον επιθετικο καναρο;

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
καλησπερα σας. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια εδω και 8μηνες σε εξωτερικο χωρο. Η καναρα αρχισε να χτιζει φωλια την Παρασκευη την τελειωσε το Σαββατο. Εντωμεταξυ μολις σχολασα τα μεσημερι της παρασκευης εριξα μεσα τον αρσενικο. Ολα καλουτσικα μεχρι εδω, αλλα απο το απογευμα της Κυριακης ο αρσενικος εχει γινει πολυ επιθετικος μαζι της. Εχω ενα κλουβι για ζευγαρωστρα αρκετα μεγαλο και με υψος 60εκατοστα και δεν την αφηνει να κατσει ουτε στο πατωμα. Δηλαδη της κανει επιθεση και στο πατωμα.Αναγκαστηκα νατον βγαλω απο το κλουβι το απογευμα της Κυριακης απο φοβο η' απο δικια μου απειρια. Το πρωι της αλλης μεραςτον εβαλα για λιγο αλλα στο διλεπτο παλι τα ιδια. Τον εβγαλα λοιπον ξανα γιατι θαπηγαινα στη δουλεια και δεν ηθελα να συμβει κατι κακο. Οταν ειναι στο αλλο κλουβι κελαιδαει σαν τρελος αλλα μολις τον βαλω μεσα ειναι επιθετικος σχεδον αμεσως. Τα πουλια ειναι περιπου δεκα εντεκα μηνων, επισης τα ειχα ξαναβαλει μαζι στις αρχες του Μαρτη για μια βδομαδα αλλα επειδη μου ειπαν πως ειναι νωρις για ζευγαρωμα σε εξωτερικο χωρο τα χωρισα και πηρα τον αρσενικο. Τοτε δεν ειχα τσακωμους.Λετε αυριο να τα αφησω μαζι και οτι γινει;
 
καλησπερα σας. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια εδω και 8μηνες σε εξωτερικο χωρο. Η καναρα αρχισε να χτιζει φωλια την Παρασκευη την τελειωσε το Σαββατο. Εντωμεταξυ μολις σχολασα τα μεσημερι της παρασκευης εριξα μεσα τον αρσενικο. Ολα καλουτσικα μεχρι εδω, αλλα απο το απογευμα της Κυριακης ο αρσενικος εχει γινει πολυ επιθετικος μαζι της. Εχω ενα κλουβι για ζευγαρωστρα αρκετα μεγαλο και με υψος 60εκατοστα και δεν την αφηνει να κατσει ουτε στο πατωμα. Δηλαδη της κανει επιθεση και στο πατωμα.Αναγκαστηκα νατον βγαλω απο το κλουβι το απογευμα της Κυριακης απο φοβο η' απο δικια μου απειρια. Το πρωι της αλλης μεραςτον εβαλα για λιγο αλλα στο διλεπτο παλι τα ιδια. Τον εβγαλα λοιπον ξανα γιατι θαπηγαινα στη δουλεια και δεν ηθελα να συμβει κατι κακο. Οταν ειναι στο αλλο κλουβι κελαιδαει σαν τρελος αλλα μολις τον βαλω μεσα ειναι επιθετικος σχεδον αμεσως. Τα πουλια ειναι περιπου δεκα εντεκα μηνων, επισης τα ειχα ξαναβαλει μαζι στις αρχες του Μαρτη για μια βδομαδα αλλα επειδη μου ειπαν πως ειναι νωρις για ζευγαρωμα σε εξωτερικο χωρο τα χωρισα και πηρα τον αρσενικο. Τοτε δεν ειχα τσακωμους.Λετε αυριο να τα αφησω μαζι και οτι γινει;
Ξεκίνησες λάθος... σου λείπει ενημέρωση... Θα βάλεις χώρισμα στη ζευγαρώστρα και θα αφήσεις στη μια μεριά το αρσενικό και στην άλλη το θηλυκό.
Οι επιθέσεις του αρσενικού μπορεί να εξασθενίσουν το θηλυκό κι αυτό δεν το θέλουμε...
Θα περιμένεις να αρχίσει να χτίζει τη φωλιά και μετά θα τα ξαναενώσεις... μέχρι τότε ενημέρωση και διάβασμα... Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
 
παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Ενα προβλημα με το λαπτοπ και λογω απειριας και στο ιντερνετ δεν μπορεσα να ανταποκριθω αμεσα. Και παλι σας ευχαριστω.

επειδη δεν εχω μια ζευγαρωστρα με χωρισμα αλλα ενα μεγαλο κλουβι 50επι 50 και υψος 60εκ., καθως και ενα μικρο, ειχα τον αρσενικο σε ενα μικρο κλουβι ενα διαστημα λιγο μακρυα απο την θηληκια και για λιγες μερες ειχα βαλει τα κλουβια να εφαπτονται.''Με καποιο τροπο''(ανορθοδοξο) που δεν ειναι της ωρας, χθες ο αρσενικος ηρεμησε και δεν κανει επιθεσεις. Επισης τα ειδα αρκετες φορες να φιλιουνται αλλα δεν ειδα βατεμα. Σημερα το πρωι 7.10 η θηλικια μπηκε στη φωλια και μετα απο λιγο τρεις φορες ανεβηκε πανω της αρσενικος για να την βατεψει(δεν ξερω αν τα καταφερε λογω του χωρου), κατα τις7.45 η θηληκια βγηκε απο την φωλια και ειδα το πρωτο πρασινωπο αυγουλακι. Οαρσενικος σταματησε να ειναι επιθετικος στην καναρα, καποιοι μικρωτσακωμοι δεν λειπουν καμια φορα αλλα σταματανε.
 
Όλα κυλουν πολύ ομαλά! Μια χαρά! Με το καλό να έρθουν όλα τα αυγουλακια και να σκασουν τα μικρά! :)
 
ευχαριστω Αλικη. Το ελπιζω,Τουλαχιστον να πανεκαλα εστω και σε 2,3 αυγα αν κανει 5 και να μην ειναι ασπορα.
 
ευχαριστω Αλικη. Το ελπιζω,Τουλαχιστον να πανεκαλα εστω και σε 2,3 αυγα αν κανει 5 και να μην ειναι ασπορα.
Αφού έχεις δει τόσα βατέματα, αν ο αρσενικός είναι υγιής και δεν έχεις λίπος τότε σίγουρα τα μισά θα είναι ένσπορα! 😉
 
Αφού έχεις δει τόσα βατέματα, αν ο αρσενικός είναι υγιής και δεν έχεις λίπος τότε σίγουρα τα μισά θα είναι ένσπορα! 😉
Μια - δύο επαφές είναι αρκετές να είναι γόνιμα όλα τα αυγά.
Η μόνη περίπτωση να μην είναι γόνιμα τα μισά αυγά, θα πρέπει το αρσενικό να γονιμοποιήσει το θηλυκό αφού αυτό έχει ολοκληρώσει ή έχει "κλείσει" ένα δύο αυγά μέσα στον οργανισμό του και πλέον θα είναι αδύνατη η γονιμοποίησή τους.
 
εχω δει 'βατεματα' μονο σημερα, λιγο πριν κανει το πρωτο αυγο η θηληκια καθως και μετα.Αλλα μονο μεσα στην εξωτερικη φωλια οταν καθεται η καναρα μεσα. και τιτιβιζειΔεν ξερω αν ομως ειναι επιτυχη και δεν ειναι μονο προσπαθειες βατεματος εξαιτιας του χωρου και της στασης σωματος που εχουν εκεινη την στιγμη τα πουλια. Μια φορα για παραδειγμα που μπηκε ο καναρος χαρουμενος μεσα, ηταν αντιθετα τα σωματα τους (το κεφαλι του ηταν στην ουρα της).,Εξω απο την φωλια ποτε δεν εχω δει προσπαθεια. Παντως οταν κλωσαει μεσα (ενα ψευτικο αυγο, αντικατεστησα το αληθινο) και τιτιβιζει η καναρα, τις κανει 2-3 ''επισκεψεις'', χοροπηδωντας χαρουμενος και γρηγορα πριν παει στην φωλια. Δεν ξερω ομως αν ειχαν ζευγαρωσει πιο νωρις εξω τις προηγουμενες μερες (μαλλον οχι πιστευω)γιατι 2 μερες πριν κανει αυγο, ο αρσενικος ειχε επιθετικη διαθεση και αναγκαστηκα να τον βγαλω απο το κλουβι για μια μερα. Ενω εχω βαλει αρκετες ταιστρες απο σημερα το απογευμα καθως σουρουπωνε παλι ο αρσενικος αρχισε να την κυνηγαει επιθετικα για να μην τρωει απο καμια.
 
Δημήτρη μου μην αγχώνεσαι! Είπαμε και ένα βάτεμα αρκεί! Αφού κάνει το αυγό και αφού αρχίσει το κλώσημα μπορείς μετά από 6-7 μέρες να κάνεις ωοσκόπηση, να δεις αν είναι ένσπορα να σου φύγει η αγωνία! 😛 Να ξέρες πόσες φορές δεν έχω δει ούτε ένα βάτεμα και τα αυγά μπορεί να είναι και όλα ένσπορα! 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εχεις δικιο,Βλεπεις ειναι η πρωτη μου φορα και αγχωθηκα. Ειναι και το ειδος των πουλιων που το καθενα μπορει ναναι ξεχωριστο στη συμπεριφορα του (εννοω γενικως τα καναρινια), οπως και ο καθε ανθρωπος που το μεγαλωνεικαι σε κραταει σε περισσοτερη αγωνια για το πως θα πανε τα πραγματα. Παντως το πιο πολυ αγχος μου ηταν γιατι ο αρσενικος ειχε δειξει απο ενα σημειο επιθετικη διαθεση διαρκειας και ετσι αναγκαστικα να παρω μετρα τοτε. Θα εφευγα για την δουλεια και δεν μπορουσα να τον αφησω ετσι μεσα. Τωρα τα πραγματα βαινουν καλως και με την βοηθεια σας ειμαι και γω καλυτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top