Γενικά Τι να κανω με το ζεμπράκι μου, περιορισμένος χρόνος;

anastasios

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
175
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας φιλοι μου οπως ξερετε και θα εχετε δει απο φωτο εχω τον Ρικο[ζεμπρακι]τον εχω 3-4 μηνες και εχει εξοικιωθει πολυ μαζι μου, αλλα εχω ενα μικρο προβλημα. Με την γυναικα μου θα ανοιξω ενα βιβλιοπωλειο σε λιγο καιρο και θα εχουμε ωραριο 0900-1400 και ορισμενες μερες 0900-2000,ωραριο καταστηματων δηλ. Τωρα επειδη με τον Ρικο ειμαστε πολυ δεμενοι ειμουν ολοι μερα μαζι του φοβαμαι μην του κακοφανεικαι στο βιβλιοπωλειο δεν μπορω να τον παρω γιατι κανει λιγο φασαρια λογο και ηλικιας που εχει, ειναι μικρουλη ακομα. Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα τι να κανω,HELP☹
 
Τι πειραζει να κανει και λιγη φασαρια, μια σταλια πουλακι ειναι; :D
Τοσος κόσμος που θα μπαινει μονο αυτο νομιζω δε θα ενοχλει.
 
Μπορει να γινει κ η μασκοτ του μαγαζιου! Δεν ξερω φυσικα το χωρο σας, αλλα σκεψου το ενδεχομενο να το παρεις μαζι σου, δεν ειναι κριμα να μενει τοσες ωρες μονο του;
 
Ανεστη φιλε μου δεν ενοχλει εμενα αλλα δεν ξερω πως θα ''κατσει'' στους πελατες και δεν ειχα στο προγραμμα να ανοιξω μαγαζι,ωστοσο αν τον παρω στο μαγαζι θα αλλαξει περιβαλλον και θα του κακοφανει, στο σπιτι οταν ειμαι μαζι του βγαινει εξω και δεν μπορω να τον πηγαινοφερνω συνεχεια
 
Τουλαχιστον τις ημερες με το συνεχομενο ωραριο. :) Σαφως και δεν θα τον αφηνεις να βγαινει στο μαγαζι (ουτωε η αλλως και στο σπιτι μεσα θα ηταν) και στους πελατες γιατι να κακοφανει; Δεν ειναι και κανενα τοσο περιεργο η τρομακτικο ζωο! Να το εχεις κοντα σε εσενα σε χωρο που δε θα εχουν προσβαση. Οχι ολες τις ημερες, εαν θα πηγαινεις να τον αφηνεις ελευθερο στο σπιτι, εστω καποιες οποιες νομιζεις. :) Εαν παλι θα ειστε εναλλαξ στο μαγαζι τοτε δεν υπαρχει λογος να τον πηγαινοφερνεις! Εννοειται πως μιλαμε για κοντινη αποσταση. 😉
 
Θα κακοφανει στους πελατες γιατι θα υπαρχει και χωρος διαβασματος, οχι σε ξεχωριστο δωματιο στον ιδιο χωρο οσο για εναλλαξ ωραριο στην αρχη θα ειναι δυσκολο να ειμαστε εναλλαξ, στο σπιτι αμα τον αφηνω θα στεναχωριεται μεχρι να γυρισω;Ειμαι πολυ στεναχωρημενος δεν ξερω τι να κανω.
 
Καταλαβα... :) αν ειναι ετσι και στο σπιτι με το ραδιοφωνο ανοιχτο μια χαρα θα περναει, θα εχει συντροφια!
 
Α!ΩΡΑΙΑ! Και να βαλω και χρονοδιακοπτη στο φως για το απογευμα οταν βραδιαζει κατα τις 1900-2030, μεχρι να γυριζουμε στο σπιτι τωρα στην αρχη που θα ειναι ετσι;
 
Kατ'αρχάς εύχομαι καλές δουλειές. Καταλαβαίνω ότι ο Ρίκο είχε πάντα κάποιον δίπλα του, και τώρα θα μένει αρκετές ώρες μόνος του. Μπορεί να έχει "ποιοτικό χρόνο", όταν θα επιστρέφετε. Κατά τη γνώμη μου επειδή είναι αρκετές οι ώρες της απουσίας σας, μην αποκλείσετε την ύπαρξη ενός μικρότερου κλουβιού στο καινούριο σας μαγαζί, μακριά όσο γίνεται από πελάτες, γιατί όπως μας είπε και ο κτηνίατρος, τα μικρόβια από τους ανθρώπους είναι επικίνδυνα για τα πουλάκια (με την ομιλία, καπνό τσιγάρου, χέρια χωρίς betadine), από φτερά άλλων πουλιών, κ.ά. Άλλωστε τα αστραπόβροντα του χειμώνα δε μπορώ να φανταστώ πώς, χωρίς εμάς, θα τα αντιμετωπίσουν γενικά τα πουλάκια (και ο Torres). Γι' αυτό κι εμείς έχουμε ένα δεύτερο κλουβάκι στο μαγαζί μας, και όταν είναι υπό παρακολούθηση, όπως το Σαββατοκύριακο που από κτύπημα προκλήθηκε shock, και μια μέρα που κλαψούριζε όταν φεύγαμε, τον βάλαμε στη βαλίτσα για γάτες, τον σκεπάσαμε και λίγο να μην κρυώσει, και τον πήραμε! Δεν στρεσσάρεται καθόλου με τη μεταφορά γιατί του μιλάμε, και ενθουσιάσθηκε με την παρέα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Γιατί δεν το ζευγαρώνεις για να έχει μια συντροφιά από το είδος του.
 
Γιατί δεν το ζευγαρώνεις για να έχει μια συντροφιά από το είδος του.

Δεν νομιζω να θελει θυλυκο γιατι με το που ακουει αλλη φωνη πουλιου[και ζεμπρακι]αρχιζει και φωναζει και οταν εχω εικονα στον υπολογιστη απο ζεμπρακι παει και τσιμπαει την οθονη!😱
Εξαλλου απογευμα θα ειμαστε σπιτι εκτος απο τις 3 ημερες τις εβδομαδας και σαββατοκυριακο παλι σπιτι θα ειμαστε. Θα δοκιμασω αυτο που μου ειπε ο Ανεστης και αν δω οτι αλλαζει η συμπεριφορα του θα δω τι θα κανω...
 
Θέλει μωρέ θέλει και αν δεν θέλει θα μάθει ξανά και θα συνηθίσει.
 
Back
Top