Γενικά Τι να προσέξουμε στην αγορά ζευγαριού lovebirds;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sinnaig
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sinnaig

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Βόλος
Καλημέρα σας! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε ότι αφορά τα lovebirds έχω δυο παιδάκια και αποφασίσαμε επειδη αγαπούν πολύ τα πουλάκια πέρα από τα ζεμπρακια που έχουμε λέμε να πάρουμε και ένα ζευγάρι lovebirds! Έχουμε ακούσει διαφορά και έχω μπερδευτεί τι πρέπει να προσέξουμε στην αγορά του ζευγαριού; Επίσης έχουμε βρει ένα ζευγαράκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μεγάλο ηλικιακά η’ υγιές; Αν θέλετε μπορώ να στειλω και φωτογραφία αν εσείς από εμπειρία μπορείτε να δείτε κάτι που εγώ δεν μπορώ, ο εκτροφέας πάντως που τα έχει μου είπε πως είναι 4μηνων και υγιέστατα (λογικό τι θα έλεγε) κάθε απάντηση από όποιον έχει εμπειρία και γνωρίζει θα με βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ!

491A7B20-B021-423A-B18A-321F0C0E56F0.webp8632064F-FCE1-4CB0-8C46-296DE3310E23.webpD6EF22FE-EBED-44F9-BB6B-EAA571A12CFB.webp
 
Ομορφα ειναι! Απο κει και περα... Δαχτυλιδι φορανε; μονο αν φορανε δαχτυλιδι μπορουμε να ξερουμε το ετος γεννησης!
Όχι δεν φοράνε και στην υγεία τους φαίνονται δραστήρια κουτσουλιές και κάτι τέτοια που μου είπαν σε ότι αφορά την υγεία τους δεν ξέρω να ξεχωρίσω!
 
Καλημέρα!
Το ζευγαράκι είναι fisher lovebirds και φαίνεται νεαρό απο τις φωτογραφίες, αλλά χωρίς δαχτυλίδι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Ο εκτροφέας πως γνωρίζει το φύλο τους;
Στα λοβάκια δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο απο την εξωτερική εμφάνιση παρά μόνο με τεστ DNA, αν θέλεις να είσαι σίγουρος!
Επίσης αυτά τα δύο είναι αδέρφια; Αν ναι τότε καλύτερα να μην τα πάρεις γιατί απαγορεύεται να ζευγαρώσουν.
Έχεις διαβάσει γενικά για τα λοβάκια;
Μιλάμε για πουλιά που -ειδικά όταν είναι δύο μαζί- έχουν πολύ ενοχλητική φωνή.
Είναι υπερβολικά διαπεραστική (σαν σφυρίχτρα σκέψου)
Φαίνονται υγιή με λαμπερά ζωηρά ματάκια και καλό φτέρωμα κι ας με χαλάει το κλουβάκι που τα έχει.
Να ξέρετε ότι δύο λοβάκια είναι αρκετά δύσκολα στην εξημέρωση τους (αν θέλετε δηλαδή να τα βγάζετε εκτός κλουβιού κλπ) και από ότι έχω διαβάσει τα fisher είναι και λίγο πιο δύσκολα στον χαρακτήρα από τα peach faced :)
Πάντως είναι πολύ όμορφα!
 
Καλημέρα!
Το ζευγαράκι είναι fisher lovebirds και φαίνεται νεαρό απο τις φωτογραφίες, αλλά χωρίς δαχτυλίδι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Ο εκτροφέας πως γνωρίζει το φύλο τους;
Στα λοβάκια δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο απο την εξωτερική εμφάνιση παρά μόνο με τεστ DNA, αν θέλεις να είσαι σίγουρος!
Επίσης αυτά τα δύο είναι αδέρφια; Αν ναι τότε καλύτερα να μην τα πάρεις γιατί απαγορεύεται να ζευγαρώσουν.
Έχεις διαβάσει γενικά για τα λοβάκια;
Μιλάμε για πουλιά που -ειδικά όταν είναι δύο μαζί- έχουν πολύ ενοχλητική φωνή.
Είναι υπερβολικά διαπεραστική (σαν σφυρίχτρα σκέψου)
Φαίνονται υγιή με λαμπερά ζωηρά ματάκια και καλό φτέρωμα κι ας με χαλάει το κλουβάκι που τα έχει.
Να ξέρετε ότι δύο λοβάκια είναι αρκετά δύσκολα στην εξημέρωση τους (αν θέλετε δηλαδή να τα βγάζετε εκτός κλουβιού κλπ) και από ότι έχω διαβάσει τα fisher είναι και λίγο πιο δύσκολα στον χαρακτήρα από τα peach faced :)
Πάντως είναι πολύ όμορφα!
Επειδη είναι εκτός της περιοχής μου ο εκτροφέας μου είπε ότι είναι από μικρά μαζί και πως είναι ήδη πολύ ήρεμα με τους ανθρώπους! Το κλουβί και εμένα με χάλασε παρα πολύ είμαι υπέρ της καθαριότητας γιαυτο φοβήθηκα και για ασθένειες! Αλλα όταν τα πάρω θα καταλάβουν και αν ίδια τι έτσι να ζεις σε καθαρό κλουβί! Αν καταλαβαίνω καλά από τις πρώτες απαντήσεις είναι θετικά τα σχόλια🙂
 
Απλα δε μπορουμε και μεις να σου πουμε παραπανω πραγματα οσον αφορα την ηλικια και το φυλο οπως καταλαβαινεις! Το κλουβι ναι ειναι μικρο αρκετα και θα επρεπε να εχει υποστρωμα!
 
Είναι θετικά τα σχόλια ναι (αν δεν σε ενοχλεί η φωνή τους 😛 ).
Αλλά να ξέρεις ότι είναι 50-50 για το αν είναι και τα δύο αρσενικά ή και τα δύο θηλυκά ή αρσενικό-θηλυκό.
Επειδή είμαι σίγουρη ότι είναι αδερφάκια τότε ελπίζω να είναι το ίδιο φύλο γιατί αλλιώς θα έχουν πρόβλημα οι νεοσσοί σε μια ενδεχόμενη γέννα :)
Αν τελικά τα πάρεις, πως θα έρθουν σε εσένα αφού είναι μακρία;
 
Είναι θετικά τα σχόλια ναι (αν δεν σε ενοχλεί η φωνή τους 😛 ).
Αλλά να ξέρεις ότι είναι 50-50 για το αν είναι και τα δύο αρσενικά ή και τα δύο θηλυκά ή αρσενικό-θηλυκό.
Επειδή είμαι σίγουρη ότι είναι αδερφάκια τότε ελπίζω να είναι το ίδιο φύλο γιατί αλλιώς θα έχουν πρόβλημα οι νεοσσοί σε μια ενδεχόμενη γέννα :)
Αν τελικά τα πάρεις, πως θα έρθουν σε εσένα αφού είναι μακρία;
Έχω άτομο που πηγαινοέρχεται στην περιοχή και θα τα πάρει! Ελπιζω και εγώ να μην είναι αδέρφια! Τόση φασαρία κάνουν με αγχωσες λίγο 🦜
 
Έχω άτομο που πηγαινοέρχεται στην περιοχή και θα τα πάρει! Ελπιζω και εγώ να μην είναι αδέρφια! Τόση φασαρία κάνουν με αγχωσες λίγο 🦜
Ναι!
Εντάξει ανάλογα και το που θα τα έχεις!
Θυμάμαι ακόμα την δικιά μου που την είχα στο δωμάτιο επειδή είχε περάσει πολλά και κάθε πρωί ήθελα να της φέρω το μαξιλάρι στο κεφάλι 😀 😛
Γενικά ένα δεν κάνει τόσο φασαρία, εμένα φώναζε γιατί ήθελε να βγεί.
Τα δύο όμως σίγουρα θα κάνουν και έχουν πολύ διαπεραστική φωνή που σου τρυπάει τον εγκέφαλο!
Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί είχα χρόνια ringneck (εκεί να δείς φωνή), αλλά επειδή εσύ έχεις ζεμπράκια τα οποία έχουν πολύ γλυκιά φωνή τότε θα σου φανεί μεγάλη η διαφορά.
Εκτός αν πέσεις σε ήρεμα πουλάκια 😀

Πάντως θα πρέπει να σε απασχολήσει αν είναι αδέρφια ή όχι αν θέλεις να τα ζευγαρώσεις αργότερα.
Αν ο εκτροφέας σου είπε από μόνος του, χωρίς να έχει κάνει τεστ DNA, ότι είναι ζευγάρι (που ούτως ή άλλως είναι ακόμα πολύ μικρά για να είχαν γίνει ζευγάρι), θα το ξανασκεφτόμουν αν θα έπαιρνα απο αυτόν.
Εκτός αν με την λέξη "ζευγαράκι" , εννοεί απλά ότι έχει δύο πουλάκια!
 
Ναι!
Εντάξει ανάλογα και το που θα τα έχεις!
Θυμάμαι ακόμα την δικιά μου που την είχα στο δωμάτιο επειδή είχε περάσει πολλά και κάθε πρωί ήθελα να της φέρω το μαξιλάρι στο κεφάλι 😀 😛
Γενικά ένα δεν κάνει τόσο φασαρία, εμένα φώναζε γιατί ήθελε να βγεί.
Τα δύο όμως σίγουρα θα κάνουν και έχουν πολύ διαπεραστική φωνή που σου τρυπάει τον εγκέφαλο!
Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί είχα χρόνια ringneck (εκεί να δείς φωνή), αλλά επειδή εσύ έχεις ζεμπράκια τα οποία έχουν πολύ γλυκιά φωνή τότε θα σου φανεί μεγάλη η διαφορά.
Εκτός αν πέσεις σε ήρεμα πουλάκια 😀

Πάντως θα πρέπει να σε απασχολήσει αν είναι αδέρφια ή όχι αν θέλεις να τα ζευγαρώσεις αργότερα.
Αν ο εκτροφέας σου είπε από μόνος του, χωρίς να έχει κάνει τεστ DNA, ότι είναι ζευγάρι (που ούτως ή άλλως είναι ακόμα πολύ μικρά για να είχαν γίνει ζευγάρι), θα το ξανασκεφτόμουν αν θα έπαιρνα απο αυτόν.
Εκτός αν με την λέξη "ζευγαράκι" , εννοεί απλά ότι έχει δύο πουλάκια!
Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιον που να είναι κοντά και να μου εγγυηθεί ότι μπορεί να μου δώσει ζευγαράκι μικρό σε ηλικία και υγιές! Μου είπε πως τα έχει καιρό μαζί και πως είναι ζευγάρι βέβαια όταν του είπα πως έγιναν ζευγάρι τόσο μικρά; (γιατί μου είχε πει πως είναι 4μηνων) μου είπε πως συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι και πως το Πάσχα θα είναι έτοιμα για αναπαραγωγή! Τωρα για το αδέρφια το να πω δεν ξέρω τουλάχιστον δεν μοιάζουν οπτικά εκεί βασίζομαι!
 
Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιον που να είναι κοντά και να μου εγγυηθεί ότι μπορεί να μου δώσει ζευγαράκι μικρό σε ηλικία και υγιές! Μου είπε πως τα έχει καιρό μαζί και πως είναι ζευγάρι βέβαια όταν του είπα πως έγιναν ζευγάρι τόσο μικρά; (γιατί μου είχε πει πως είναι 4μηνων) μου είπε πως συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι και πως το Πάσχα θα είναι έτοιμα για αναπαραγωγή! Τωρα για το αδέρφια το να πω δεν ξέρω τουλάχιστον δεν μοιάζουν οπτικά εκεί βασίζομαι!
Τι εννοεί ότι συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι;
Ακόμα και να κοιμούνται δίπλα δίπλα και να φροντίζουν το ένα το άλλο, είναι κάτι που το κάνουν και πουλιά ίδιου φύλου οπότε αυτό από μόνο του δεν δείχνει κάτι.
Κάπως περίεργα τα λέει ο εκτροφέας.
Μπορείς να τα πάρεις και να κάνεις μόνος σου τεστ DNA για να ξέρεις τι να κάνεις μελλοντικά :)
 
Back
Top