Αναπαραγωγή Τι να προσεξω σε αυτη τη συμπεριφορα των budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gigas

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
115
Πόλη
Καβάλα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ολα ηταν μια χαρα απο τοτε που τα εφερα απο το πετσοπ 2 εβδομαδες τωρα. Αν και ειναι ζευγαρι 1 χρονο τωρα... Αλλα 2 μερες τωρα γινεται το παρακατω καμμια εξηγηση απο τους πιο εμπειρους;...
 
Το βίντεο είναι ιδιωτικό, δεν μπορώ να το δω.
Επίσης δεν καταλαβαίνω τι γράφεις! Βάλε τελείες και κόμματα (χωρίς παρεξήγηση).
 
Προσπαθεί να βατέψει αλλά δεν βρίσκει αποδοχή. (Το τσαμπί είναι όντως μεγάλο βάλε το μισό, ίσως να τα φοβίζει)
 
Bατεψει! Δεν την έχω ξανακούσει άρα είμαστε οκ ... Τότε... Ναι θα το κόψω...
 
Βατεύω = ζευγαρώνω.
Συνώνυμα = επιβαίνω, συνουσιάζομαι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Αν είναι ζευγάρι και σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή θα πρέπει να κάνεις προετοιμασία στα πουλιά.
Διάβασε στο φόρουμ, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Και το θηλυκο δεν ειναι αδιαφορο αλλα δεν ειναι ετοιμο. Κανε οπως σου ειπε ο Γιαννης προετοιμασια διατροφικη για αναπαραγωγη, με αυγοτροφη, σουπιοκοκκαλο κι ισως και υδατοδιαλυτο ασβεστιο οπως και πλουσια σε φρεσκες τροφες κυριως λαχανικα και λιγα φρουτα. Προσεξε να μην τα ταραζεις με το τεχνητο φως το δωματιου και τους χαλας το προγραμμα. Η φωλια ειναι απο τη μερια που τραβας το βιντεο, σωστα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Ναι όλα γίνονται δίνω ανά 2 μέρες αυγοτροφη έχει σουπιοκοκαλλο μέσα, λαχανικά αυτή την εβδομάδα μαρούλι και φωλιά είναι ήδη έτοιμη μέσα με πριονίδι αφού έχει περαστεί με σπρέι pinax... Δηλαδή για να καταλάβω πάνε για ζευγάρωμα από τώρα...; Διότι διαβάζω ότι από φεβρουαριο και μετά ως συνήθως ξεκινάνε από τα ποστ εδώ μέσα...
Ναι η φωλιά είναι από την μεριά του βίντεο...
 
Τα μπατζι μπορει να ζευγαρωνουν απο το φθινοπωρο πολλες φορες. Αν το ζευγαρι εχει περασει την πτερορροια του και κανεις διατροφικη προετοιμασια τοτε δεν εχουν προβλημα, αρκει σαφως να μην ξεπερνας τις 2-3 γεννες το χρονο. Η αυγοτροφη κατα την περιοδο προετοιμασιας καλο να υπαρχει συνεχεια στο κλουβι. Το μαρουλι παντως απο μονο του δεν προσφερει και πολλα σαν λαχανικο. :)
 
Nα σε καλά για την συμβουλή φοιβο πτερορροια βλέπω έχουν ακόμα λίγο από την εμπειρία μου γιατί από ότι διαβάζω απο το φόρουμ και της συμβουλές σας εδώ προχωράω για αυτό μπήκα και στην ομάδα σας.. Όσο για αυγοτροφη θα βάζω μισό κουταλάκι στους σπόρους κάθε μέρα από εδώ και περα και θα ενισχύσω λαχανικά...
 
Να απομακρύνεις την φωλιά και να περιμένεις να τελειώσει εντελώς η πτερόρροια και να δυναμώσουν τα πουλιά με καλή διατροφή.
Τα έχεις μόνο 2 εβδομάδες. Καλή υγιεινή με καθαριότητα και μπάνια.
Αφου γίνουν αυτά τότε πας σε αναπαραγωγή, έχεις χρόνο μπροστά σου.
 
Κι εγώ συμφωνώ είναι προσπάθεια ζευγαρώματος του αρσενικού, το θηλυκό δεν είναι έτοιμο ή δεν το βολεύει η πατήθρα που είναι μαλακή και κουνιέται, ή και τα δύο. Επίσης το παιχνίδι πάνω από το κεφάλι τους μοιάζει να τα φοβίζει γιατί έχουν τον νου τους κατά κει. Βάλτο σε πλευρικό σημείο.
Κι εγώ δεν κατάλαβα καλά τι σημαίνουν τα χρονικά διαστήματα ένας χρόνος και δύο εβδομάδες. Σε τι αναφέρεσαι;
 
Μάλλον για αυτό πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε ώστε να δίνουμε το νόημα αυτού που θέλουμε να πούμε και όχι πως το βλέπουμε εμείς. Για να το διατυπώσω πάλι είναι ζευγάρι από ότι μου είπαν στο πετ σοπ ηδη μαζί ένα χρόνο ήδη και τα έχω εγω στο σπιτι μου ηδη 2 εβδομάδες τώρα... Όσο άφορα της πατηθρες είναι ένα μειονέκτημα όταν ζεις στην επαρχία και περιμένεις την παραγγελία.. είναι καθόδων οι ξύλινες... Θα τοποθετηθεί άλλου και το παιχνίδι μαρια να σε καλά για της συμβουλές σου.
 
Nα σε καλά για την συμβουλή φοιβο πτερορροια βλέπω έχουν ακόμα λίγο από την εμπειρία μου γιατί από ότι διαβάζω απο το φόρουμ και της συμβουλές σας εδώ προχωράω για αυτό μπήκα και στην ομάδα σας.. Όσο για αυγοτροφη θα βάζω μισό κουταλάκι στους σπόρους κάθε μέρα από εδώ και περα και θα ενισχύσω λαχανικά...

H αυγοτροφη πρεπει να προσφερεται σε ξεχωριστο δοχειο, υπαρχουν ειδικες αυγοθηκες στα πετ σοπς γι'αυτην τη δουλεια.
 
είναι πολύ καλές αυγοθήκες. έχω μερικές καμιά 15αριά χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Back
Top