Διατροφή Τι να ταΐσω το σπουργίτι που βρήκα;

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας παιδιά βρήκα ενα σπουργιτακι έχει φτερα εχει μικρή ουρίτσα αλλα ακομα δεν ειναι σε θέση να πετάξει.
το εχω βάλει σε κλουβί με την καναρα μου. Του έκανα φωλιά και το έβαλα εκεί με την πρωοπτικη οτι μαλλον θα ασχοληθεί η καναρα μου και τον ταΐσει..
δεν ξερό αν όμως όντος θα ασχολειθει και θελω να μου πειτε τι να κανω και τι να το ταισω :/ ευχαριστω
 
Βγάλε τον νεοσσό από την κανάρα, βάλε το σε μια κούτα με πανιά, χαρτιά, χόρτα στον πάτο, κράτα το ζεστό με μια λάμπα πορτατίφ διάβασε αυτό wild-anima.gr/carearticles/134-2016-03-23-11-38-42 για απόψε το βράδυ, και δώσε του ό,τι γράφει:
Σπουργίτια και λοιπά σποροφάγα
Αυτά είναι τα πιο δύσκολα στο μεγάλωμα και συχνά πεθαίνουν αιφνίδια χωρίς προφανή λόγο.. Στο εμπόριο κυκλοφορούν, στα μεγάλα pet shop, σκευάσματα σε μορφή σκόνης που γίνονται κρέμα και με αυτά μπορεί κανείς να ταΐσει το πουλάκι χρησιμοποιώντας σύριγγα. Το καλύτερο είναι να βρεθεί το σκεύασμα για ανατροφή σποροφάγων (καναρίνια κλπ.) αλλά συνήθως διατίθεται ένα αντίστοιχο για μωρά παπαγάλους (Exact κλπ). Εναλλακτική τροφή το ασπράδι αυγού. Αποφεύγουμε την ξηρά τροφή για γάτες αν και εναλλακτικά μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε, επειδή είναι μεγάλης περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη.

Όταν το μέγεθος και το σχήμα τους φτάσει να είναι παρόμοιο με των ενηλίκων, τα απελευθερώνουμε σε μέρος που μαζεύονται πολλά σπουργίτια, κατά προτίμησιν μακριά από γάτες…

Αύριο το πρωί τηλεφώνησε στο 2109510075. Για σήμερα έχουν κλείσει, κλείνουν στις 7 το απόγευμα.
Αν χρειαστείς κάτι, ρώτησε.
 
το εχω βάλει σε κλουβί με την καναρα μου. Του έκανα φωλιά και το έβαλα εκεί με την πρωοπτικη οτι μαλλον θα ασχοληθεί η καναρα μου και τον ταΐσει..
Είναι λάθος, γιατί κινδυνεύουν τα καναρινάκια και το ίδιο από ασθένειες άγνωστες στον οργανισμό τους.
Βρες τρόπο να το κρατήσεις σήμερα σε ένα ήσυχο χαρτοκούτι στη ζωή όπως αναφέρει και το πόστ της @Panagiota. και αύριο πρωί πρωί επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ η το ΕΚΠΑΖ όπως σωστά σε παροτρύνει ο "παθόν" από λάθος @Ηλιας παραδεισια
Το μόνο που ίσως πρέπει να του δώσεις είναι λίγο ζαχαρόνερο...
 
το εχω βάλει σε κλουβί με την καναρα μου.
Μεγάλο λάθος... Ποτέ δεν βάζουμε έτσι νέα πουλιά στο κλουβί. Ακόμα και καναρίνι να ήταν. Δεύτερον ένα καινούγιο πουλί δεν μπαίνει στον ίδιο χώρο με τα δικά μας και πάντα κρατάμε καραντίνα ( https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ ) Με αυτό που έκανες ρισκάρεις την υγεία των δικών σου καναρινιών.. Πόσο μάλλον όταν βάζεις μαζί με τα καναρίνια σου ένα πουλί που κυκλοφορούσε ελεύθερο στη φύση.. Μπορεί να έχει ακάρεα ψείρες κτλ... Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό...

θελω να μου πειτε τι να κανω και τι να το ταισω
Αρχικά βάλτο σε ένα κλουβί μόνο του.. Δεύτερον τρώει σποράκια; Το βλέπεις να τσιμπάει; Ή θέλει τάισμα στο χέρι; Επικοινώνησε άμεσα με ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ να σε βοηθήσουν...
 
Back
Top