Διατροφή Τι να ταίζω το καναρίνι μου;

ΜαριαΤσιου

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2016
Μηνύματα
28
Πόλη
Θήβα
Επειδη ειμαι καινουρια με το θεμα των καναρινιων μηπως μπορει να μου πει κανεις τι να το ταΐζω;
Ευχαριστω
 
Θα ήθελες να μας πεις τη μείγμα σπόρων τους δίνεις αυτή τη στιγμή; Χύμα η συσκευασμένη τροφή; Για να τα πάρουμε ένα-ένα με τη σειρά να δούμε τη διατροφή τους.
κοιτα εγω θελω να ξερω τι να το ταισω γτι θα παρω αυριο και εχω ψαξει για αυτα αλλα δεν εψαξα για την τροφη και ηθελα να ξερω απο καποιον που εχει ενα ωστε να μην μου παθει τιποτα :\

παντως εαν το ειχα παρει θα του δινα καμια ντοματουλα απο το χωραφι της μαμας μου η κανα αγγουρακι :D
 
οχι γιατι εγω μενω μακρια απο την πολη στην εξοχη και αμα τυχει να παμε κατω τοτε παιρνω αυτο που θελω. εμεις εχω και πολλα ζωα οποτε ητανα και λιγο δυσκολο να πεισω την μανα μου, αντιθετως ο μπαμπας μου μου προτεινε το καναρινι οποτε ηταν θετικη η απαντηση του
 
κοιτα εγω θελω να ξερω τι να το ταισω γτι θα παρω αυριο και εχω ψαξει για αυτα αλλα δεν εψαξα για την τροφη και ηθελα να ξερω απο καποιον που εχει ενα ωστε να μην μου παθει τιποτα :\
Το βασικό είναι να επιλέξεις ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένο και όχι χύμα. Οι λόγοι περιγράφονται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Όλες οι επώνυμες συσκευασμένες τροφές είναι καλές. Θα διαλέξεις μια μικρή συσκευασία του ενός δύο κιλών, αφού θα πάρεις ένα πουλάκι. Στην τοποθεσία που μένεις δε νομίζω να έχεις πληθώρα επιλογών. Οπότε βλέπεις τα συσκευασμένα μείγματα σπόρων που θα έχει διαθέσιμα το κατάστημα και επιλέγεις ένα. Δεν είναι τεράστιες οι διαφορές τους.
 
Το βασικό είναι να επιλέξεις ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένο και όχι χύμα. Οι λόγοι περιγράφονται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Όλες οι επώνυμες συσκευασμένες τροφές είναι καλές. Θα διαλέξεις μια μικρή συσκευασία του ενός δύο κιλών, αφού θα πάρεις ένα πουλάκι. Στην τοποθεσία που μένεις δε νομίζω να έχεις πληθώρα επιλογών. Οπότε βλέπεις τα συσκευασμένα μείγματα σπόρων που θα έχει διαθέσιμα το κατάστημα και επιλέγεις ένα. Δεν είναι τεράστιες οι διαφορές τους.
ευχαριστω.

Το πουλάκι θα το αγοράσεις αύριο από το μαγαζί; Κλουβί κτλ έχεις;
ο μπαμπας μου εχει ενα συρμα που δεν σκουριαζει και θα μου φτιαξει ενα πολυ μεγαλο. αλλα μεχρι να το φτιαξει θα αγορασω ενα για να το μεταφερω στο σπιτι και να μενει εκει μεχρι να ειναι ετοιμη η υπερπαραγωγη

πιθανοτατα να ειναι πανευτυχης μαζι μου! Θα βλεπει απο το παραθυρο την πολη και τα δεντρα
 
Το πουλί από το ίδιο μαγαζί θα το πάρετε; Είναι καλό το μαγαζί; Ξέρεις πως έχει καλά πουλιά;
 
ειχα παει μικρη ηθελα παπαγαλο αλλα τελικα κατι ετυχε στον μπαμπα μου και δεν πηρα. ενας +μαθητης μου νειχε παρει ενα πουλακι και ειλικρινα ειναι πολυ καλο το πουλακι και ναι θα παμε εκει να το παρουμε γτι εκει που ειμαστε κανενα απο τα αλλα μαυτοκινητα δεν επιβιωνει
 
Λοιπόν, αφού θα κάνεις αύριο τις αγορές σου, σου προτείνω να πάρεις και μια συσκευασμένη αυγοτροφή, πατήθρες αν έχει ξύλινες ή στρόγγυλες πλαστικές, σουπιοκόκκαλο και τα υπόλοιπα τα βλέπουμε με τον καιρό.
 
Back
Top