Διατροφή Τι να ταίσω νεογέννητο περιστεράκι που βγηκε απο εκκολαπτήριο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sissikyr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sissikyr

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
41
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, ε ίμαι καινούργια σε αυτή την σελίδα

Γεια σας :). Είμαι καινούργια σε αυτή την σελίδα και ελπίζω να πάρω απαντήσεις σε μερικά ερωτήματά μου για τα κατοικίδια που έχω...
Συγκεκριμένα έχω δύο περιστέρια και έναν παπαγάλο.
Πρόσφατα το θηλυκό περιστέρι μου πέθανε χωρίς να γνωρίζω τον ακριβή λόγο ☹. Παρόλα είχε γεννήσει ένα αυγό πριν από μια μέρα. Εφόσον πέθανε και ο αρσενικός δεν το κλωσούσε το έβαλα σε αυτοσχέδιο εκκολαπτήριο και σήμερα το μεσημέρι γεννήθηκε ένα μωρό περιστεράκι!
Με απασχολεί το θέμα της τροφής. Σκέφτηκα να του δώσω γάλα αγελαδινό αλλά μήπως θα το πειράξει;
Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να του δώσω τις πρώτες μέρες της ζωής του; Μέχρι στιγμής είναι νηστικό! Ευχαριστώ για την βοήθεια...
 
απάντηση

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ:). Αν και τα links ήταν αρκετά διαφωτιστικά θα προτιμούσα την άποψη κάποιου που γνωρίζει από περιστέρια...
 
Ευχομαι να αντεξει το περιστερακι ωσπου να σου απαντησει καποιος!

Νομιζω τον τροπο που θα το φροντιζες θα επρεπε να τον ηξερες απο την στιγμη που το εβαλες στο αυτοσχεδιο εκκολαπτηριο!

Ψαξε τουλαχιστον στα θεματα του φορουμ τοσα links σου παρεθεσαν τα παιδια... Ειδικα αυτο σου λυνει πολλες αποριες,σου λεει αυτο που ρωτας!: https://community.petbirds.gr/threads/Ζητώ-βοήθεια-για-μικρά-περιστεράκια.15573/


Το μονο που σου λεω με σιγουρια ειναι οτι τα πουλια δεν πινουν γαλα!
 
μπορεισ να φταιξεις δυκια σου κρεμα με κρεμα μωρου και ρυζαλευρο για μωρα... επεισης μπορεις να αγορασεις κρεμα για νεωσσους εμεγαλωνουν μια χαρα... 4 φορες τη μερα πτρεπει να γεμιζει η κοιλια του με φαι.
 
απάντηση

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έχω αγοράσει το Ensure Plus...Από εδώ και πέρα θα δείξει πως θα τα πάει το περιστεράκι μου.
Μακάρι να τα καταφέρει!
 
γεια σου sissikyr! απο την προσωπικα δικη μου εμπειρια και το exact για μενα εκανε πολυ καλη δουλεια μια που δεν εβρισκα τα αλλα και το ειχα ευκαιρο αυτο! Οι κουτσουλιες τους ηταν και ειναι απολυτα φυσιολογικες και μεγαλωνουν τοσο γρηγορα τα δικα μου! Καλη επιτυχια με τα δικο σου και μακαρι να τα καταφερει! Επισης επειδη λες οτι ειναι μωρο τα δικα μου πριν βγαλουν βγαλουν τις φυτρες και τα φτερα τα ειχα σε ζεστη (ασχετα που ειναι καλοκαιρι αυτα την χρειαζονταν) αμα ειναι τοσο μικρο και το δικο σου βαλτου ζεστασια.
 
να βαλεις φωτο να τον δουμε τον μικρο... Ο,τι χρειαστεις μπορω να σε βοηθησω εχω μεγαλωσε παρα πολλα περιστερια...
 
απάντηση

Φαίνεται να πηγαίνει καλά. Τελικά τώρα το ταίζω με σκόνη από σπόρους (κοπανιστούς) γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν το Ensure κάνει καλή δουλειά μιας και είναι για ανθρώπους...
Έχει μεγαλώσει αρκετά. Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να βάλω φωτογραφίες του και δεν γνωρίζω πως γίνεται (είμαι λίγο άσχετη με την τεχνολογία!)
Όταν το ανακαλύψω και βρω χρονο θα σας δείξω το μικρούλι μου!
 
Να σε βοηθήσω να ανακαλύψεις τον τρόπο για το ανεβασμα φωτογραφίας petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
απάντηση

Ευχαριστώ! Θα το διαβάσω προσεκτικά το άρθρο και θα σας δείξω το περιστεράκι.
 
απάντηση

Να το μικρούλι κι οι γονείς του (ο άσπρος είναι ο αρσενικός και η άλλη η θηλυκιά που, όπως σας είπα πέθανε)...
 

Συνημμένα

  • Κούκλος.webp
    Κούκλος.webp
    21,8 KB · Προβολές: 165
  • μωράκι.webp
    μωράκι.webp
    5,6 KB · Προβολές: 305
  • Ροδούλα.webp
    Ροδούλα.webp
    54,3 KB · Προβολές: 221
Back
Top