Διατροφή Τι να ταϊσω το μωρο σπουργίτι που βρήκα;

Τάισε το τροφή για μωρό καναρίνι ή τροφή γενικά για μωρά πουλιά όπως της lydia τη σκόνη. Αλλά και πάλι πρέπει να μας πεις ή να μας δείξεις μέσω φωτογραφίας ποσό μεγάλο είναι το πουλάκι. Μπορεί να φάει σπορακια μόνο του;
 
εξαρτάται πόσο μωρό είναι μια φώτο θα βοηθούσε, γενικά είναι νεοσσός ή μικρό σπουργιτάκι στις πρώτες πτήσεις;
 
Επίσης που ακριβώς το βρηκες; Εάν ήταν κάτω στο έδαφος χωρίς να μπορεί να κουνηθει ίσως να είναι και λίγο άρρωστο και να χρειάζεται ειδική θεραπεια.
 
όντος δύσκολο! Μήπως ήταν άρρωστο όπως λέει και ο κοκατιλοπουλος;
Απίθανο να υπάρχει "μωρό" αυτή την εποχή. Για μένα αδύνατο.
Αυτά τα άγρια "ζώα" (σε αντίθεση με κάποια άλλα ήμερα)... Ξέρουν τι κάνουν!
 
ανιμα. Γρηγορα δυσκολα θα ζησει!
 
Απίθανο να υπάρχει "μωρό" αυτή την εποχή. Για μένα αδύνατο.
Αυτά τα άγρια "ζώα" (σε αντίθεση με κάποια άλλα ήμερα)... Ξέρουν τι κάνουν!


Απίθανο δεν είναι τίποτα Γιάννη. Κι εγώ έχω βρει παλιότερα σπουργιτάκι μέσα στο κατακαλόκαιρο 😉
Breeding
House sparrows can breed in the breeding season immediately following their hatching, and sometimes attempt to do so. Some birds breeding for the first time in tropical areas are only a few months old and still have juvenile plumage. Birds breeding for the first time are rarely successful in raising young,
https://en.wikipedia.org/wiki/House_sparrow
 
Λοιπον πολυ καλα νεα το πουλακι ειναι παλι στην φωλια την βρηκα χρειαστηκε να παω στο σπιτι ενος γειτονα να ανεβω λιγο στα καγκελα και το αφησα εκει.:)
 
Eπειδη ηταν λιγο πιο διπλα πο αυτο το δεντρο κ. Σταυρο και εκτος απο αυτο η μαμα του φωναζε οταν το ακουγε και πηγαινε κοντα του
 
Άρα το πήρες από τη φωλιά και ας ημέρες ότι ή μητέρα του ήταν εκεί ή ειχε πέσει από τη φωλια και το περιμάζεψες;
 
Απίθανο δεν είναι τίποτα Γιάννη. Κι εγώ έχω βρει παλιότερα σπουργιτάκι μέσα στο κατακαλόκαιρο 😉

https://en.wikipedia.org/wiki/House_sparrow
σωστό Φοίβο... Πιτσιρικάς στην Κρήτη θυμάμαι τα '' ξεπετασάρια'' έτσι λέγαμε τα μικρά σπουργιτάκια που προσπαθούσαν να πετάξουν, Αύγουστο πέφτανε από τις φωλιές..
 
Back
Top