Αναπαραγωγή Τι να τα κάνω τα μικρά καναρινάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mikegr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mikegr

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2021
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Η καναρα μου σε 2 γεννες εκανε 6 πανεμορφα μικρα. Δεν ξερω αν θα την αφησω και 3η μηπως ταλαιπωρηθει.... Προτεινα σε καποιους φιλους αν θελουν να τους δωσω και μου απαντησαν αρνητικα.Επειδη δεν μπορω να κρατησω τα μικρα, προτεινα στον τυπο που παιρνω τροφες μηπως τα παρει και μου ειπε ΟΚ. Ενας φιλος μου ειπε να μην τα δωσω τζαμπα αλλα να του τα πουλησω γιατι αυτος οταν πουλαει τα χρεωνει 20-25 ευρω. Εγω ελεγα να τα δωσω τζαμπα...Τι παιζει σε τετοιες περιπτωσεις;
 
Ενας φιλος μου ειπε να μην τα δωσω τζαμπα αλλα να του τα πουλησω γιατι αυτος οταν πουλαει τα χρεωνει 20-25 ευρω
Φαντάζομαι οτι μιλάμε για κοινά καναρινάκια τα οποία δεν ξέρεις ποσα θα σου βγουν αρσενικά. Γιατί κακά τα ψέματα μόνον αυτά έχουν περισοτερο αξία στο ευρυ κοινό.
Αν δεν κάποιο δαχτυλίδι τότε πολυ δυσκολο να στα παρει σε κάποια "καλή" τιμή.
Νομίζω πως καλυτερα να βάλεις μια αγγελία στο forum και είτε να χαρίσεις είτε να πουλησεις σε μια λογική τιμή.
[automerge]1684698338[/automerge]
Το τζάμπα δεν υπάρχει
Φυσικά και υπάρχει. Χαρά θα δώσει και θα λάβει.
Χόμπι είναι όχι εργασία.
Δεν είναι όλα χρήματα στη ζωή.
 
Η καναρα μου σε 2 γεννες εκανε 6 πανεμορφα μικρα. Δεν ξερω αν θα την αφησω και 3η μηπως ταλαιπωρηθει.... Προτεινα σε καποιους φιλους αν θελουν να τους δωσω και μου απαντησαν αρνητικα.Επειδη δεν μπορω να κρατησω τα μικρα, προτεινα στον τυπο που παιρνω τροφες μηπως τα παρει και μου ειπε ΟΚ. Ενας φιλος μου ειπε να μην τα δωσω τζαμπα αλλα να του τα πουλησω γιατι αυτος οταν πουλαει τα χρεωνει 20-25 ευρω. Εγω ελεγα να τα δωσω τζαμπα...Τι παιζει σε τετοιες περιπτωσεις;
Καλησπέρα. Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να τα δώσεις σε ιδιώτες και όχι σε μαγαζί, ώστε να τύχουν καλύτερης μεταχείρισης. Το αν θα τα χρεώσεις ή όχι είναι επιλογή σου, αν και είμαι της άποψης ότι όποιος διατίθεται να πληρώσει για κάτι που αποκτά, το εκτιμά περισσότερο από κάποιον που το αποκτά αβασάνιστα....γνώμη μου.
 
@PantelisTs Το έγραψα αυτό εκτός αν θέλει να τα κάνει δώρο. Αλλά υπάρχουν και έξοδα σε τροφές όμως
 
@mikegr , τι ηλικίας είναι τα πιο πρόσφατα μικρά;
Εφόσον έχεις δυσκολία να τα χαρίσεις κάπου, θα πρέπει να διακόψεις τον επόμενο κύκλο αναπαραγωγής.
Ταΐζει ο πατέρας τα μικρά; Σκεπάζει η μητέρα τα μικρά τη νύχτα; Αυτά είναι δύο ερωτήματα που καλό θα ήταν να απαντηθούν ώστε να επιλεγεί ο τρόπος διακοπής της αναπαραγωγής και μάλιστα να αποφύγεις να γεννηθούν ένσπορα αυγά, αν είναι δυνατό. Οπότε απάντησέ μας και αναλόγως σου λέμε.
Όσον αφορά στα μικρά καναρινάκια, αν και δεν έχω ποτέ πουλήσει πουλάκι, (βασικά τίποτα δεν έχω πουλήσει), θα έλεγα ότι υπάρχει κάποια αλήθεια στη συμβουλή ότι όποιος δίνει χρήματα, συνήθως είναι πιο συνειδητοποιημένος στο τι θέλει, και έχει αυξημένη πιθανότητα να φροντίσει την αγορά του. Παρόλα αυτά, τίποτε δεν είναι απόλυτο.
Αν τα βάλεις αγγελία στο φόρουμ, όταν κάποιο μέλος εμφανίζει ενδιαφέρον, σε παρακαλώ κοίταξε τα θέματα που έχει ανοίξει και τα μηνύματα που έχει στείλει σε άλλων θέματα, ώστε να πάρεις ενδείξεις της στάσης του απέναντι στη φροντίδα των πτηνών, το οποίο είναι καθοριστικό, γιατί διαφορετικά ...απλά δεν θα έχεις ενδείξεις.
 
Θα τη βαλω μαλλον αλλη μια γεννα γιατι μετα την πρωτη ειχε λυσσαξει να ζευγαρωσει παλι και τσιμπαγε τα μικρα. Θα τα βαλω αγγελια εδω. Δε θα τα πουλησω, θα τα ανταλλαξω με τροφες. Και το αρσενικο και το θηλυκο ειναι αψογα οσον αφορα τη φροντιδα των νεογνων. Θα βγαλω φωτογραφιες και θα τα ανεβασω στις αγγελιες (αφου πρωτα δω πού ειναι)
 
Τρεις γέννες θεωρώ ότι είναι οριακές (από πλευράς ενέργειας του θηλυκού) και μάλιστα τώρα που μιλάμε, τα μικρά της επόμενης γέννας θα απογαλακτιστούν αρκετά αργότερα δλδ στο τέλος Ιουνίου έως αρχές Ιουλίου, που θα κάνει ζέστη και θα ταλαιπωρηθούν τα πουλιά. Επιπρόσθετα οι γονείς καλό θα ήταν να ξεκουραστούν ώστε να αναλάβουν και να μπουν δυνατοί σαν οργανισμοί στην απαιτητική φάση της πτερόρροιας. Πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να ανέκοπτες τις διαθέσεις περί ζευγαρώματος, να χωρίσεις τους γονείς και να επιλέξεις με ποιον θα μείνουν τα μικρά της τελευταίας γέννας. Πες μας, αν το αποφασίσεις
 
Θα τη βαλω μαλλον αλλη μια γεννα γιατι μετα την πρωτη ειχε λυσσαξει να ζευγαρωσει παλι
Είναι σημαντικό να προγραμματίζουμε εμείς τον αριθμό των αναπαραγωγών που θέλουμε και μπορούμε να υποστηρίξουμε.
Όταν εκπληρωθεί ο εκτροφικός στόχος (επιθυμητός αριθμός νεοσσών) πρέπει να κάνουμε ότι χρειάζεται για να ηρεμήσουν οι γονείς και να προετοιμαστούν για την Καλοκαιρινή πτερόρροια.
Αν τα αφήσουμε να ακολουθήσουν τα ένστικτά τους θα γεννάνε συνέχεια μέχρι να εξουθενωθεί ο οργανισμός τους.
Στα άρθρα της ''αναπαραγωγής'' υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες για την διακοπή της αναπαραγωγής.
 
Η καναρα μου σε 2 γεννες εκανε 6 πανεμορφα μικρα. Δεν ξερω αν θα την αφησω και 3η μηπως ταλαιπωρηθει.... Προτεινα σε καποιους φιλους αν θελουν να τους δωσω και μου απαντησαν αρνητικα.Επειδη δεν μπορω να κρατησω τα μικρα, προτεινα στον τυπο που παιρνω τροφες μηπως τα παρει και μου ειπε ΟΚ. Ενας φιλος μου ειπε να μην τα δωσω τζαμπα αλλα να του τα πουλησω γιατι αυτος οταν πουλαει τα χρεωνει 20-25 ευρω. Εγω ελεγα να τα δωσω τζαμπα...Τι παιζει σε τετοιες περιπτωσεις;
Καλύτερα να τα χαρίσεις σε ιδιώτες πάρα σε κάποιον που θα τα πουλήσει.τουλαχιστον κάνε μια ανταλλαγή μαζί του πχ τροφες
 
Back
Top