Διατροφή Τι να φανε τα Javas μου για να βγαλουν φτερά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα Javas μου εχουν χασει πολλα πουπουλα απο τσακωμους... Ποια ειναι η καλυτερη διατροφη ωστε να ξαναπαρουν τα πανω τους και να μην ειναι πλεον μαδημενα(να ξαναβγαλουν φτερα).

Αυγο τρωνε;
 
Τα Javas μου εχουν χασει πολλα πουπουλα απο τσακωμους... Ποια ειναι η καλυτερη διατροφη ωστε να ξαναπαρουν τα πανω τους και να μην ειναι πλεον μαδημενα(να ξαναβγαλουν φτερα).

Αυγο τρωνε;

Εννοεις οτι εχουν ξεφτυσει τα φτερα τους η οτι απο τους τσακωμουν βγαινουν και δεν φυτρωνουν καινουργια;
 
Βαζε τους μπανακι και πολυβιταμινες.Αλλα χωρισε τα. Κριμα ειναι να σφαζονται και να τα αφηνεις εις γνωση σου.
 
Δεν μπορω Φωτη, δεν εχω χωρο... Πλεον τα εχω στο δωματιο ελευθερα και τουλαχιστον δεν τσακωνονται αλλα φαινεται πως ενοχλουνται.

Τι πολυβιταμινες να τους δινω;

Οπως ρωτησα αυγο (τους εβαζα αλλα δεν το τρωγανε) πως να τους κανω να το φανε,ή δεν ειναι ανγκαιο;
 
Πολυβιταμίνες για την πτερόροια και αυγό. Αφού δεν το τρώνε προσπάθησε με αυγοτροφή ή τριμμένο αυγό. Το να μαλλώνουν όλη μέρα λόγω έλλειψης χώρου δημιουργεί και στρες. Μπορεί ακόμη και να χάσεις κάποια πουλιά αν δεν βρεις μια λύση ΆΜΕΣΑ. Μην τα αφήνεις να σκοτώνονται επειδή δεν έχεις χώρο ή βρες χώρο ή δώσε κάποια πουλιά.
 
ηδη μου τα ζητησαν αλλα πλεον οπως ανεφερα δεν μαλωνουν απλα προκαλουνται... Θα τα δωσω ομως μετα τις εξετασεις.
 
Back
Top