Γενικά Τι ξέρετε για τα Citron cockatoo;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σε όλους θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τα Citron cockatoo. Έχω ακούσει ότι είναι πάρα πολύ ήσυχα.Ισχύει αυτο;
 
δεν θα το ελεγα αλλα δες αυτο το λινκ εδω εχει τις πιο βασικες και απλες πληροφοριες http://www.geocities.com/tooland/citron_cockatoo.htm (Geocities closed in 2009)
 
ενδιαφερουσες οι πληροφοριες απ το λινκ. Εγω προσωπικα εχω δει γυρω στα 90 πουλια σε διαφορα περιβαλλοντα. Νομιζω πως-οπως με ολα τα ειδη-πολυ μεγαλο ρολο παιζει ο εκτροφεας κ ισως καποιο ρολο το φυλο. Τα νευρικα πουλια του ειδους citron που ειδα, εκ των υστερων αποδειχθηκε πως δεν ταιζονταν σωστα, ειχαν προβληματικο περασμα απ την κατασταση που τα ταιζει καποιος σ αυτη που ανεξαρτητοποιουνται κ τρωνε μονα τους(weaning) και απο μικρα δεν διδαχθηκαν σχεδον τιποτα. Τα καλυτερα citrons που εχω δει ανακαλυψα πως μεγαλωσαν με ανθρωπο απ την ηλικια των3 εβδομαδων(με σταδιακο περασμα απ την μια κατασταση στην αλλη,co-parenting), ταιζονταν με κουταλι κ οχι με συριγγα ή πιπετα κτλ, ειχαν απο μικρα ερθει σε επαφη με πολλες κ διαφορετικες καταστασεις κ ανταποκρινονταν σωστα σε βασικα ''παραγγελματα'' step-up ktl. Σημαντικο νομιζω πως οι ανθρωποι τους ειχαν μια συνεπη σταση απεναντι τους τοσο οταν ηταν πολυ μωρα οσο κ αργοτερα. Νομιζω πως τα lessers ειναι λιγο πιο θορυβωδη κ λιγο πιο νευρικα. (βεβαια κ αυτο εξαρταται). Τα αρσενικα του ειδους 7 στις 10 περιπτωσεις ηταν καπως πιο επιθετικα.
 
καλημερα εγω εχω δει εδω στο papagali-bg.com εκτος απο το λευκο κοκατου που αναπαραγουν εχουν αν δεν κανω λαθος ενα ζευγαρι citron νομιζω οτι και αυτο το αναπαραγουν. αλλα οπως ειπαμε ειναι απογορευμενα γιατι ειναι σε αριθμο μονο 1800 στην ελευθερια.
 
Back
Top