Γενικά Τι παπαγάλος μπορεί να να ζήσει σε κλουβί με διάκενο 2εκ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Έχω ένα ευρύχωρο κλουβί που τα κάγκελα έχουν απόσταση 2cm μεταξύ τους. Τι παπαγάλος μπορεί να να ζήσει σε αυτό χωρίς τον φόβο να χτυπήσει στο κενό;
 
Εδώ μπορείς να βρεις τα είδη των παπαγάλων, και τις επιθυμητές διαστάσεις κλουβιού και διάκενου σε cm για το κάθε είδος.
(Πίνακας από το www.bird-cage.com )

FB_IMG_1619044821072.jpg
 
Καλημέρα και καλή χρονιά! Δεν θέλω να τσακωθούμε..το λέω με καλή διάθεση! 😊
Ξεκινάς λιγάκι ανάποδα...πρώτα πρέπει να δεις το είδος,τις ανάγκες του και γενικά να έχεις μια πλήρη εικόνα για να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να φροντίσεις για να είστε και οι 2 χαρούμενοι και καλά και μετά να δεις αν κάνει του κλουβί...
Εύχομαι να βρεις ένα πουλάκι και να είστε τέλεια μαζί 😊
 
Μα βέβαια, συμφωνώ! Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά από παπαγάλους και με ένα τέτοιο κλουβί στην άκρη θέλω να δω τι μπορώ να κάνω. Φυσικά, δεν πρόκειται επιπόλαια να πάω και να πάρω έναν οποιονδήποτε παπαγάλο, ίσως να μην προχωρήσω σε αγορά κι όλας.
Όταν λέει εως 1.9, αυστηρά τόσο; Επιτρέπεται (για το συγκεκριμένο) η στρογγυλοποίηση στο 2;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Vada εμένα πάντως το κλουβι μου έχει διάκενο 2 και δεν χωράει ο Τζόι (κονουρα). Και πιστεύω ότι και για τα ρικνεκ είναι λίγο μικρό το διάκενο που δίνει (το είχαμε δοκιμάσει και αυτό) αλλά σαφώς είναι ένας πολύ καλός οδηγός!

@Alexx Κανονικά δεν κάνουμε πειράματα..πιστεύω από κοκατιλ και πάνω θα είναι ενταξει
 
@christina07 Ομολογώ μπερδέύτηκα..ρώτησα για στρογγυλοποίηση και μου είπατε ότι μπαίνει κοκατίλ που λέει ότι το βάζουμε εως 1.6. :D
Η αλήθεια είναι πως το κλουβί αυτό το απέκτησα πριν 2-3 χρόνια που πήρα 2 κοκατίλ. Δεν ήξερα από παπαγάλους και επέλεξα σύμφωνα με το μέγεθος
Σας παραθέτω φωτογραφία μήπως οι γνώστες έχετε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη
IMG-0078694f52bebde641e95f5f7594f913-V.webp
 
@Alexx έχω γράψει παραπάνω ότι δεν συμφωνω με τα νούμερα γιατί τα έχω δοκιμάσει,τουλάχιστον στα δικά μου πουλιά! Δες αυτήν την συζήτηση https://community.petbirds.gr/threads/Κάνει-για-κοκατίλ-κλουβί-με-2-εκ-διάκενο-στα-κάγκελα.33360/
Αλλά θα σου πω πως ξεκινάς αναποδα (όπως σου έχουν αναφέρει άλλωστε)
 
@Alexx To κλουβί αυτό είναι ακατάλληλο για μπάτζι. Μπορεί να σφηνώσει το κεφάλι του στο διάκενο αυτό και να πεθάνει. Είναι γενικά απο αυτά τα κλουβιά που είναι στη μέση, δηλαδή με μεγάλο διάκενο για τα μικρά είδη και μικρά για τα μεγαλύτερα είδη. Ποιες είναι οι διαστάσεις του?
 
Να σας ρωτήσω.το διάκενο έχει και κάτω όριο (ελάχιστο) για κάποιο είδος; Καταλαβαίνω, την επικινδυνότητα του να σφηνώσει το κεφάλι αν το άνω όριο ξεπεραστεί, αλλά για το κάτω, αν είναι δλδ μικρότερο από το όριο, δεν χωρούν π.χ. τα δάκτυλα;
 
Λογικά Γιάννη δεν πρέπει να υπάρχει ελάχιστο όριο. Τα σύρματα πρέπει να είναι όσο πιο ανοιχτά γίνεται για να μην περιορίζεται η θέα του πουλιού και η αντίληψή του για τον χώρο, χωρίς όμως να κινδυνεύει να τραυματιστεί ή να διαφύγει.
 
και μικρά για τα μεγαλύτερα είδη.
το διάκενο έχει και κάτω όριο (ελάχιστο) για κάποιο είδος;

Γιάννη εννοούσα μικρό σε μέγεθος σαν κλουβί κι όχι μικρό διάκενο. ΄Εχεις δίκιο, δεν είναι ξεκάθαρο όπως το έγραψα πιο πάνω. Στα πολύ μικρά διάκενα τα πολύ μεγάλα πουλιά αντίστοιχα κινδυνεύουν να σφηνώσουν δάχτυλο ή κι ολόκληρο πόδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε: 50 πλάτος 75 ύψος 40 βάθος
Ό,τι μου λέτε το ξέρω ήδη! Το θέμα είναι πως πρόσφατα έμαθα ότι το budgie δεν πρέπει να είναι σε τέτοιο κλουβί, οπότε εγώ θα μείνω με ένα καλό κλουβί να κάθεται στο υπόγειο, χωρίς να ξέρω την χρήση του. Γι αυτό και ρωτάω
 
Δεν διώχνουμε τέτοια κλουβιά! Η 2η φορά που βγαίνει από το υπόγειο και κάνει τη δουλειά του (έστω και αν τώρα έμαθα πως δεν την κάνει σωστά)
Περισσότερο εγκυκοπαιδικά ρωτάω
 
50 πλάτος 75 ύψος 40 βάθος
Προσωπικά θεωρώ πως το διάκενο αυτού του κλουβιού είναι μεγάλο για ένα παπαγαλάκι σε μέγεθος μπάτζι και οι διαστάσεις του (κυρίως το πλάτος) μικρές για ένα μεγαλύτερο παπαγάλο (π.χ κονούρα ή κοκατιλ). Πρέπει να σκεφτείτε ότι τα πουλιά γενικότερα πετάνε από άκρη σε άκρη και όχι τόσο πάνω κάτω (ειδικά μέσα στο κλουβί), οπότε είναι προτιμότερο το κλουβί να είναι πλατύ παρά ψηλό. Εγώ προσωπικά (αφού δεν θέτε να το "διώξετε" :p) θα το χρησιμοποιούσα σαν κλουβί μεταφοράς (αν είναι εύχρηστο γιατί είναι αρκετά ψηλό) ή σαν κλουβί για να βγάζω λίγο έξω το παπαγαλάκι (όταν έχει ζέστη). Πάντως δεν θα το είχα για κανονικό κλουβί. :)
 
Back
Top