Γενικά Τι παπαγάλο να πάρω στον γιο μου;

Δε τον ρώτησα τι παπαγολο θα πάρει ούτε του έκανα την φορολογική του δήλωση. Ότι θέλει θα πάρει ο άνθρωπος και ναι παίζει ρόλο η οικονομική κατάσταση για την επηλογη κατοικίδιου, λιπαμε που δεν είμαι αρκετά ευγενικός θα προσπαθήσω περσοτερο
 
Ότι ρώτησε του απάντησα. Άμα με ρώταγες ένας άνεργος φίλος μου με 3 παιδιά τι κατοικίδιο να πάρει θα του έλεγα 1 μπατζι
[automerge]1596565275[/automerge]
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω ότι θες να υπάρχει ποιο πολύ διακρτικοτητα. Δε σου λέω ότι είσαι λάθος απλός αυτός είναι ο τρόπος μου
 
Από τη στιγμή που ρωτάει εγώ απαντώ. Και απαντώ στα πλεσια μιας κουβέντας.τι να του πω όταν ρωτάει ότι σκέφτεται η blue η gold
[automerge]1596566624[/automerge]
Εντάξει παρτου ένα κοκατιλ🤔
 
Νίκο καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας,
Εγώ σαν κάτοχος διαφόρων ειδών πουλιων εκ των οποίων 3 ειδών παπαγάλων bungie , κοκατιλ και ringneck και υπολογίζοντας την ηλικία του γιου σας που είναι ένα μεγάλο παιδί πλέον θα σας πρότεινα με διάφορα ένα ringneck για αρχή γιατί είμαισχεδόν βέβαιος ότι μετά θα πάρετε και αλλά ειδη..κατά την δική μου πάντα γνώμη ειναι ιδανικός και από άποψη μεγέθους για αρχή και από άποψη τιμής και με πάρα μα πάρα πολλές ικανότητες...
Ελπίζω μόνο να σας βοηθησα
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αλλά έχω να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχει ένα μπάτζι και ένα καναρίνι που τον αγαπούν πολύ.έχει εμπειρία από φίλους του και μου ζητάει όταν με το κάλο πάει 1η λυκείου να του πάρω blue and gold τα χρήματα που είναι αρκετά θα τα μαζέψει με μια δουλειά όπως γκαρσόνι εννοείτε ότι δεν πρόκειται να τον αφήσω να δουλέψει όμως πιστεύω (λόγο υπευθυνοτητάς και εμπιστοσύνης ✔) πως θα αντεπεξέλθει στις ανάγκες. Καληνύχτα σας παπαγολόφιλοι 😜😎
 
Γεια σου Νίκο,
. όταν με το κάλο πάει 1η λυκείου να του πάρω blue and gold *τα χρήματα που είναι αρκετά θα τα μαζέψει με μια δουλειά όπως γκαρσόνι **εννοείτε ότι δεν πρόκειται να τον αφήσω να δουλέψει όμως πιστεύω (λόγο υπευθυνοτητάς και εμπιστοσύνης ✔) πως θα αντεπεξέλθει στις ανάγκες. Καληνύχτα σας παπαγολόφιλοι 😜😎
👍Πολύ υπεύθυνο εκ μέρους του γιου σου να θέλει να μαζέψει τα χρήματα μόνος του!**μη του στερήσεις αυτή την εμπειρία-ανεξαρτησία, πιστεύω πως θα του προσφέρει πολλά από τη στιγμή που μόνος του θέλει ν΄αναλάβει την ευθύνη (κάτι πολύ σημαντικό για τους σημερινούς νέους). 🙂

.. Όσο αναφορά την φροντίδα μα και βέβαια θα βοηθάω ως *πρώην κάτοχος μακαο blue and gold
Αν θέλεις μου απαντάς.Πότε τον πήρες; τον είχες από μικρό; πόσα χρόνια ζήσατε μαζί; πως εξελίχθηκε η ''ιστορία σας'' (έγραψες πρώην)
 
Καλημέρα σε όλους σας! Έχεις δίκιο Σίσυ και εγώ πιστεύω πως θα του έκανε καλό όμως φοβάμαι μήπως των απομακρύνουν απ΄τα μαθήματά του η μια λύση που σκέφτηκα είναι να δώσω τα μισά από τα χρήματα και τα υπόλοιπα αυτός. Όσο αναφορά τον παπαγάλο μου των πήρα όταν ήμουν στην ηλικία του, πραγματικά τον λάτρεψα αν υπήρχε ένα πράγμα που μπορούσε να με απομακρύνει από αυτόν ήταν το σχολείο,όμως μετά από αρκετά χρόνια ο φίλος μου πέθανε καθώς ήταν του πατέρα μου.
 
Νίκο, σύντομα στη ζωη του γιού σου θα έρθει κάποια σχολή, έξοδοι μέχρι το πρωί, παρέες, σχέσεις, ανεμελιά. Αυτή η ηλικία είναι για να τη ζεις με όσο λιγότερες δεσμεύσεις γίνεται κατά τη γνώμη μου. Αυτά τα πουλιά αποτελούν τεράστια δέσμευση λόγω των αναγκών τους και δεν είναι κι εύκολα διαχειρίσιμα απο τρίτους. Αν ο παπαγάλος είναι μείνει σε εσένα θα το θεωρούσα πιο λογικό απο το να τον στείλεις "φοιτητή" μαζί με τον γιο.
 
Νίκο, σύντομα στη ζωη του γιού σου θα έρθει κάποια σχολή, έξοδοι μέχρι το πρωί, παρέες, σχέσεις, ανεμελιά. Αυτή η ηλικία είναι για να τη ζεις με όσο λιγότερες δεσμεύσεις γίνεται κατά τη γνώμη μου. Αυτά τα πουλιά αποτελούν τεράστια δέσμευση λόγω των αναγκών τους και δεν είναι κι εύκολα διαχειρίσιμα απο τρίτους. Αν ο παπαγάλος είναι μείνει σε εσένα θα το θεωρούσα πιο λογικό απο το να τον στείλεις "φοιτητή" μαζί με τον γιο.
Γι΄αυτό εδώ μέσα είμαστε πολλοί, για να συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον! 😁...Ένα μυαλό έχουμε και κάποιες φορές παρασύρεται😉
Δίκαια και πολύ λογικά ανέφερε αυτή την παράμετρο ο Ανέστης!👍
Έχω παράδειγμα φίλης (και παλιού μέλους) ν΄αναφέρω, που ενώ μεγάλωσε τον μακάο της,
τελειώνοντας το σχολείο μπήκε στο πανεπιστήμιο και αναγκάστηκε να φύγει μακρυά από την πόλη της (δεν μπορούσε λοιπόν να λείπει όλη μέρα από το σπίτι-επιστρέφοντας να διαβάζει και να πάρει τον μακάο μαζί της).
Το πουλί συνέχισε να μένει στο σπίτι που μέχρι πρότινος ζούσε με τους γονείς της, οι οποίοι νοιάζονταν και το φρόντιζαν με ιδιαίτερη αγάπη και γνώσεις.
Το αποτέλεσμα;
Ο παπαγάλος μάδησε όλο του το σώμα (νομίζω πως ματώνεται κιόλας) μόνο στο κεφάλι του έχει φτερά (δεν μπορεί να τα βγάλει) και αυτή η ιστορία επαναλαμβάνεται επί δώδεκα+ (?) χρόνια.
Παρότι γνώριζα το πρόβλημα κι αντιμετώπιζα κι εγώ μικρότερο πρόβλημα πτεροφαγίας με τον Μάριο =
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του) ),
δεν κρύβω πως την πρώτη φορά που είδα τον ''τεράστιο'' παπαγάλο γυμνό (ως ξεπουπουλιασμένο κοτόπουλο).σοκαρίστηκα!
Η κοπέλα τελείωσε της σπουδές της, επέστρεψε μόνιμα στο σπίτι αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται..
Έχουν μάθει πια όλοι να ζουν με αυτό.
 
Back
Top