Διατροφή Τι παραπανω εχει το στικακι απο τους σπορους και το τρωει τοσο;

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
΅Εχω κανα μηνα που εχω το καναρινι μου και μαζι ειχα παρει και δυο στικακια μια εταιριας viten (πρωτη φορα την ειδα αν και ειχα και πριν πολλα χρονια παλι καναρινια). Το ειχα στο κλουβι και για κανα μηνα το ψιλοτσιμπαγε. Πηγα τις προαλλες στο pet α παρω τροφη και διπλα ειχε κατι στικακια vitakraft με παπαρουνα και μπανανα ελεγε. Πήρα ενα κουτακι. Εχτες που καθαρισα το καναρινι το παλιο στικακι ειχε λιγο στις ακρες και το εβγαλα. Λεω ας μη βαλω το ιδιο ας βαλω ενα απο αυτα τα καινουρια. Κοιταω σημερα το μεσημερι και ειχε φαει σχεδον το μισο στικακι απο εχτες που του το εβαλα! Επανω το στικακι φενεται να εχει τροφη σαν αυτη που παίρνω συσκευασμενη. Τι παραπανω εχει το στικακι απο την συνηθισμενη τροφη και το τρωει τοσο; Το παλιο στικακι το χα ενα μηνα και με το ζορι το εφαγε. Τα στικακια ειναι αυτα που εχω στη φωτο.
 

Συνημμένα

  • DSC00059.webp
    DSC00059.webp
    54,5 KB · Προβολές: 159
Εγω έπερνα κατι άλλα στικάκια. Τα στικακια εχουν το προφανέστερο. Μελι και άλλα φρουτα. Τα καναρινια τρελένοται για γλυκά πράμματα. Αυτα που έπερνα εγω ητα σε συσκευασια με 2 ή τρια διαφορετικά στικακια. Εγω έπερνα αυτη με τα 3 και ειχε ενα στικακι με μελι, ενα με αυγό και ένα με φρούτα.
 
stick

Tα ειδα και αυτα που λες. Στο ιδιο μαγαζι ειχα παρει κατι μπισκοτα ειδικα για καναρινια με αυγο και μελι. Τα πηρα να βαλω καμια βδομαδα αντι για αυγο. Ουτε που εδωσε σημασια. Η βιταμίνη η κιτρινη καποιος φιλος μ ειπε να μην βαζω γιατι ειναι τελειώς χημικη. Αυτος που πηρα το καναρινι μ ειχε πει η μια ταιστρα παντα τροφη και η αλλη παντα βιταμινη. Αν και τώρα δεν εχω βαλει απο τοτε.
Απο συσκευασένες τροφες εχει καποιος να προτεινει καποια;
 
Εγω κιτρινηβαζ απο τοτε που τε εχω (1 χρονο ακριβος). Δεν επαθαν τιποτα και τσακώνωνται για το ποιο θα την φάει. Βαζε και φρουτα. Εγω τωρα πηγα ναι βαλα μήλο.
 
φρουτα

Βαζω φρουτα και λαχανικα. Αυτα που τρελενεται ειναι μήλο και μαρούλι. Τι αλλα φρουτα βαζεισ? Σταφύλι το τρώνε; Καρότο το τρώει και αυτο οταν του βάζω. Η τροφή του καναρινιου τα στρογγυλα καφε μπαλακια που εχει τι είναι; Οποτε αλλαζω την τροφή στην ταιστρα πάντα αυτα τα αφήνει.
 
Νομίζ ειναι σποροι ελαιολάχανου. Εγω βαζω μηλο και μαρουλι και καρότο. Το ασταφυλι τα δικα μου δεν το τρωνε. Βλαστιμένους σπόρους βάζεις; Επίσεις βάλε μπρόκολο. Αν δεν ξερεις πως γινονται οι ποροι πες μου να σου πω.
 
Σπόροι

Πώς γινονται ο βλαστημένοι σπόροι και τι σπορουσ βλασταίνεισ?
Είχα δει μια ταιστρα στο pet που ηταν να βλασταίνεις σπόρους αλλα είχε 4,5ε και μου φανηκε ακριβη και δεν πήρα.
 
Εγω κιτρινηβαζ απο τοτε που τε εχω (1 χρονο ακριβος). Δεν επαθαν τιποτα και τσακώνωνται για το ποιο θα την φάει.


αν παρεις hot dog (τα λεγομενα "βρωμικα) απο καμμια καντινα και το δωσεις σε πιτσιρικια αλλα δεν φτανει για ολα θα πλακωθουν για το ποιο θα το φαει 😉...

απο τη στιγμη που τα πουλια τρωνε τους σπορους τους και στην αυγοτροφη (ηδη νεκταριε μου ειπες οτι την εκτιμουν ιδιαιτερα) βαζετε και λιγο μελι διαλυμενο,

πεταμε στα σκπουπιδια κιτρινες τροφες και δινουμε (οχι απαραιτητα) απο κανενα στικ το χειμωνα που οι αναγκες σε θερμιδες αυξανονται λογω κρυου
 
Οι βλαστιμενοι σποροι γνονται με ολους τους σπορους. Περνεις ενα δοχειο ή οτ άλλο θες και τοποθετεις την ημερισια ποσότητα σπόρων. Καλήβεις με νερο ίσα να καλυφτούν και το βαζεις σε ζεστο μερος να φουσκώσουν. Την άλλη μέρα αδιαζεις το νερο τους ξεπλένεις σε ενα σουρωτήρι και τους βαζεις οπως ειναι στο δοχείο. Ομως θα το σκεπάσεις με ενα αλουμνόχαρστο το δοχειο ή οτι έχεις απο πάν να μην στεγνωσουν. Μετα απο24 ωρες θα το ξεσκεπάσεις και θα έχουν βλαστήσει. Αυτα τα μπολ είναι απάτη μην τα πάρεις.



Δημητρη ευχαριστω για την συμβουλή. Αλλα απο πού θα πέρνου το νιζερ?
 
Σπόροι

Θα δοκιμάσω να το κάνω. Να βάλω απο την τροφη να βλαστήσει; Εντω μεταξυ ασχετο απο διατροφη. Εχει διαβασει κανεις η ξέρει αν τα καναρινια εχουν νοηόσυνη;
 
24 ωρες και χωρις οι σποροι να ξεπλενονται ενδιαμεσα ειναι επικινδυνο να αναπτυξουν μηκυτες και βακτηρια.

νιζερ ή αλλους αντιστοιχης αξιας λιπαρους σπορους εχουν σε επαρκη βαθμο τα μιγματα σπορων.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
΅Εχω κανα μηνα που εχω το καναρινι μου και μαζι ειχα παρει και δυο στικακια μια εταιριας viten (πρωτη φορα την ειδα αν και ειχα και πριν πολλα χρονια παλι καναρινια). Το ειχα στο κλουβι και για κανα μηνα το ψιλοτσιμπαγε. Πηγα τις προαλλες στο pet α παρω τροφη και διπλα ειχε κατι στικακια vitakraft με παπαρουνα και μπανανα ελεγε. Πήρα ενα κουτακι. Εχτες που καθαρισα το καναρινι το παλιο στικακι ειχε λιγο στις ακρες και το εβγαλα. Λεω ας μη βαλω το ιδιο ας βαλω ενα απο αυτα τα καινουρια. Κοιταω σημερα το μεσημερι και ειχε φαει σχεδον το μισο στικακι απο εχτες που του το εβαλα! Επανω το στικακι φενεται να εχει τροφη σαν αυτη που παίρνω συσκευασμενη. Τι παραπανω εχει το στικακι απο την συνηθισμενη τροφη και το τρωει τοσο; Το παλιο στικακι το χα ενα μηνα και με το ζορι το εφαγε. Τα στικακια ειναι αυτα που εχω στη φωτο.
Τα στικακια ειναι εντελως αχρηστα φιλε. Μονο παχυντικα ειναι και τιποτ`αλλο.
 
Back
Top