Διατροφή Τι ποσότητα τροφής να βάζω στο κοκατίλ μου καθημερινά;

JohnMoumos

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Κατερίνη
Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο τι ποσότητα τροφής πρέπει να βάζω στο κοκατιλ μου καθημερινά;
 
Κοιτα αυτο το βλεπεις και αναλογως το ποσο τρωει το πουλακι! τι ταιστρα χρησιμοποιεις; Λενε οτι για ενα πουλακι αναλογουν 2 κουταλιες της σουπας τροφη! Εγω προσωπικα δε το ακολουθω! Βλεπω το ποσο τρωνε τα πουλακια μου! Δλδ αν βαλεις και παραπανω δεν εγινε και κατι ενα πουλακι ειναι! Οσο θελει το πουλακι θα τρωει!
 
Οσο θελει το πουλακι θα τρωει!
Συμφωνώ απολύτως κι εγώ μ' αυτή τη νοοτροπία λειτουργώ.
Το μόνο που θέλω να σου πω, παρατήρησε πόσο είναι, περίπου πάντα και προς τα πάνω, αυτό που τρώει ο παπαγάλος σου και βάζε του αντίστοιχη τροφή για δυο μέρες το πολύ.
Μη γεμίζεις την ταΐστρα και όποτε αδειάσει.
Αυτό πρώτον γιατί η τροφή λερώνεται όταν μένει πολλές μέρες και δεύτερον γιατί το πουλί μαθαίνει να διαλέγει τους σπόρους που του αρέσουν περισσότερο και ψάχνοντάς τους, πετάει τους υπόλοιπους κάτω.
 
Αν τρώει και παχαίνει, είναι ένα υγιές πουλάκι, φαγανό :)
Αν σου είναι εφικτό, βάζε του κάθε μέρα τροφή, ένα τσικ λιγότερο απ' ότι τρώει για να μην σου γίνει χοντρούλης και έχει προβλήματα υγείας μετά.
Επειδή μπορεί να τρώει και από ανία, δίνε φυλλώδη χορταρικά, άνηθο, χλωρή ρίγανη, σπανάκι, να μασουλάει και να περνάει την ώρα του χωρίς να παχαίνει και δώσε του μπόλικα παιχνίδια. Ακόμα και άσπρα μπαλάκια από απλό λευκό χαρτί Α4 είναι μια χαρά παιχνίδι απασχόλησης.
 
Ευχαριστώ πολύ αλλά το πουλάκι τρώει πολύ δηλαδή εάν βάζω 2 κουταλιές τις σούπας μέσα σε 24 ώρες το τελειώνει και έχει παχύνει τώρα τελευταία γι αυτό ρωτησα

Αν θεωρείς οτι έχει παχύνει... Μπορείς να του αυξήσεις την άσκηση ώστε να καταναλώνει θερμίδες μέσα στη μέρα...
Ένα μεγαλύτερο κλουβί(εαν αυτό που έχεις είναι μικρό) θα βοηθούσε ή πτήσεις στο χώρο που ζεί και εκτός κλουβιού... Αν αυτό είναι εφικτό και αφού πρωτα έχεις πάρεις όλα τα προληπτικά μέτρα για την ασφάλεια του.
Αν το πουλάκι ζει σε εξωτερικό χώρο... Του χρειάζεται λίγο λίπος παραπάνω για να προστατευτεί από το κρύο...
Τι βάρος εχει αυτή τη στιγμή;
 
και το κατάλαβα από τη κοιλιά του
καλύτερα να το ζυγίσεις το πουλάκι. Μπορεί να είναι φουσκωτούλης και να σε ξεγελάει.
τον Μπέμπη μου (επειδή είναι fluffy )όλοι τον κοροϊδεύουν και τον λένε χοντρό, αλλά το βάρος κυμαίνεται από 100 έως 104 γραμμάρια..
δεν μετράω την ποσότητα που τους βάζω . Κάθε βράδυ φυσάω τις ταΐστρες και τις συμπληρώνω
καλύτερα να του αυξήσεις τις δραστηριότητες, παρά να του περιορίσεις την ποσότητα του φαγητού
 
Αυτό πρώτον γιατί η τροφή λερώνεται όταν μένει πολλές μέρες και δεύτερον γιατί το πουλί μαθαίνει να διαλέγει τους σπόρους που του αρέσουν περισσότερο και ψάχνοντάς τους, πετάει τους υπόλοιπους κάτω.

Αν πούμε ότι φτάνουμε ή φτάσαμε στο σημείο όπου διαλέγει τους σπόρους τι κάνουμε τότε ώστε να αλλάξει αυτό;
 
Αν πούμε ότι φτάνουμε ή φτάσαμε στο σημείο όπου διαλέγει τους σπόρους τι κάνουμε τότε ώστε να αλλάξει αυτό;
Αν του χορηγούμε καθημερινά ποσότητα λίγο παραπάνω της ημερήσιας κατανάλωσης δεν θα έχει τη δυνατότητα επιλογής των σπόρων. Αν η ταΐστρα είναι γεμάτη είναι λογικό να προτιμήσει πρώτα τους λιπαρούς σπόρους.
Είναι και αυτός ένας λόγος που προτάθηκε η ποσότητα των σπόρων να είναι maximum για δύο ημέρες.
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο όταν το πουλάκι έρχεται πάνω μου συνέχεια καθαρίζεται όταν είναι στο κλουβι του όχι γιατί;
 
Είναι μια συμπεριφορά οικειότητας και τρυφερότητας. Περιμένει κι εσύ να το χαϊδέψεις. Αλλά πρόσεχε, χάδια μόνο στο κεφάλι, για να μην παρεξηγηθεί ως ερωτοτροπία το χάδι σου.
 
καλύτερα να το ζυγίσεις το πουλάκι. Μπορεί να είναι φουσκωτούλης και να σε ξεγελάει.
τον Μπέμπη μου (επειδή είναι fluffy )όλοι τον κοροϊδεύουν και τον λένε χοντρό, αλλά το βάρος κυμαίνεται από 100 έως 104 γραμμάρια..
δεν μετράω την ποσότητα που τους βάζω . Κάθε βράδυ φυσάω τις ταΐστρες και τις συμπληρώνω
καλύτερα να του αυξήσεις τις δραστηριότητες, παρά να του περιορίσεις την ποσότητα του φαγητού

Όσοι ζυγίζετε τα πτηνά σας για περάστε παρακαλώ και από εδώ 😉:D
Τι βάρος έχουν οι παπαγάλοι σας;
 
Back
Top