Φροντίδα Τι ποτιστρες χρησημοποιειτε στις κλουβες σας;

ΣΤΕΦΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
117
Πόλη
Δράμα
Εχω μια κλουβα χτιστη 2χ2χ3 και εχω μεσα διαφορα πουλια! Το προβλημα μου ειναι οτι μου λερωνουν συνεχως το νερο με ακαθαρσιες! Μεχρι τωρα δεν εχω βρει μια ποτιστρα στο εμποριο που να ειμαι ευχαριστημενος! Αυτην τη στιγμη εχω μια ποτιστρα 3L στρογγυλη με τρυπες αλλα και παλι εχω προβλημα! Εσεις τι ποτιστρες χρησημοποιειτε στις κλουβες σας; και αν εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο!
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις "αυτόματες" με τη μπίλια στο στόμιο. Διακρίνεται στη φωτό του Μάκη (mgerom)
 

Συνημμένα

  • potistra-mpilia.webp
    potistra-mpilia.webp
    41 KB · Προβολές: 376
Σταυρο τις ξερω αυτες τις ποτιστρες ειναι πολυ καλες αλλα για μηκροτερες κλουβες! Εγω αυτην που εχω την εχω στο πατομα η κλουβα μου ειναι μεγαλη μπενεις μεσα! Την σηγκεκριμενη στη φωτογραφια δεν εχω να την βαλω καπου μεσα στην κλουβα, απο εξω δεν μπορω γιατι εχω πολυ ψιλη σιτα και δεν θελω να την κοψω! Εκτος και αν κανω καμια πατεντα και την βαλω μεσα! Υπαρχουν μεγαλητερες ποτιστρες σαν αυτες που εχει στην φωτογραφια;
 
Κοίταξε λιγάκι τότε αυτήν. Είναι κρεμαστή και μπορεί να μπει στο εσωτερικό της κλούβας.
 

Συνημμένα

  • potistra-kremasth.webp
    potistra-kremasth.webp
    6,4 KB · Προβολές: 196
εγω χρισημοποιω και αυτην που εινα πολυ καλη και εχει χοριτικοτιτα 1,5 λιτρα
 

Συνημμένα

  • DSC00026.webp
    DSC00026.webp
    7,9 KB · Προβολές: 162
Το θέμα είναι να μη "βρομίζει" το νερό. Ολες οι ποτήστρες που τοποθετούνται
στο πάτωμα έχουν αυτό το πρόβλημα. Γι' αυτό προτείνω, μεγάλες ποτήστρες με μπίλια, τόσες, όσες να εξυπηρετούν τον πλυθησμό των πουλιών, που είναι στην κλούβα
 
εγω χρισημοποιω και αυτην που εινα πολυ καλη και εχει χοριτικοτιτα 1,5 λιτρα
Φιλε και εγω καποτε ειχα τετια ιδια ποτιστρα αλλα μπεναν μεσα καναν μπανιο και το λεροναν το νερο και μετα πιναν!
 
Προσπαθησα να βρω αλλη μια λυση που να χωραει και πολυ νερο και να ειναι πιο ευκολη η τροφοδοσια. Ετσι σφηνωσα μια μικρη ποτιστρα σε ενα τετρακιλο και εκανα μια βαση και την στερεωσα στον τοιχο.
Μου εχει λυσει τα χερια!
 

Συνημμένα

  • potistra-kremasth2.webp
    potistra-kremasth2.webp
    41,5 KB · Προβολές: 197
Back
Top