Γενικά Τι πουλί είναι αυτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης City
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

City

PB Member
Εγγραφή
5 Νοε 2007
Μηνύματα
123
Πόλη
Πετρούπολη
Μήπως ξέρει κανείς τι πουλί είναι αυτό; Ξερω δεν φαίνεται πολυ καθαρά αλλα δεν είναι πουλι που κάθεται εύκολα να το φωτογραφήσεις και ειδικα έκει ποιυ το είδα
 

Συνημμένα

  • DSC00111.webp
    DSC00111.webp
    26,8 KB · Προβολές: 329
  • DSC00112.webp
    DSC00112.webp
    22,7 KB · Προβολές: 315
Φαίο σπουργίτι αν βλέπω καλά.
😱Υπαρχουν τετοια ελευθερα. Αρα καλα το καταλαβα... Το καλοκαιρι εβλεπα ενα σπουργιτι με ασπρο κεφαλι και λεω μαλλον σε τιποτα χωματα επεσε και ειναι ετσι... Επισης καθε μερα βλεπω ενα (το οποιο στην αρχη το περασα για καρδερινοκαναρο) που εχει κιτρινες φτερουγες... Πως γινεται αυτο; Εγω νομιζα οτι μεταλλαξεις υπαρχουν μονο σε εκτροφεια..😕
 
😱Υπαρχουν τετοια ελευθερα. Αρα καλα το καταλαβα... Το καλοκαιρι εβλεπα ενα σπουργιτι με ασπρο κεφαλι και λεω μαλλον σε τιποτα χωματα επεσε και ειναι ετσι... Επισης καθε μερα βλεπω ενα (το οποιο στην αρχη το περασα για καρδερινοκαναρο) που εχει κιτρινες φτερουγες... Πως γινεται αυτο; Εγω νομιζα οτι μεταλλαξεις υπαρχουν μονο σε εκτροφεια..😕

Αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός περι μεταλλαξεων κτλ τα γονίδια παίζουν πολλά παιχνίδια ακόμα και στην φύση.
 
Signomi Grigori,

Spourgiti pheo ksero, to ixa, den nomiso na einai.

Afto mou fenete einai PARDALO.


Foti panta iparxoune metalakseis, afto einai Evolution. Omos aftes i metalakseis pou einai anoiktoxroma ginoune poli grigora trofi gia tous ektrous tous. Etsi exoune gini oles i ratses pou kseroume simera. Kai an abrio den exei pia nero sti gi, aftes i metalakseis, apo ta zoa pou iparxoune simera, pou den xriasoune nero epizoune kai ola ta ala pou kseroume simera fefgoune. Stis ektrofeis bebaios exei pio poli metalakseis, giati den exoune ektrous.
 
Παντως μανεμορφο ειναι... Μηπως δεν ειναι σπουργιτι κι ειναι κανενα καναρινι που εφυγε;δεν φαινεται βεβαια καλα και η φωτογραφια..
 
Signomi Grigori,

Spourgiti pheo ksero, to ixa, den nomiso na einai.

Afto mou fenete einai PARDALO.


Foti panta iparxoune metalakseis, afto einai Evolution. Omos aftes i metalakseis pou einai anoiktoxroma ginoune poli grigora trofi gia tous ektrous tous. Etsi exoune gini oles i ratses pou kseroume simera. Kai an abrio den exei pia nero sti gi, aftes i metalakseis, apo ta zoa pou iparxoune simera, pou den xriasoune nero epizoune kai ola ta ala pou kseroume simera fefgoune. Stis ektrofeis bebaios exei pio poli metalakseis, giati den exoune ektrous.

Καλά λέω Αλέξανδρε οτι δεν είμαι ο πλέον ειδικός περι μεταλάξεων 😉 Σε ευχαριστω για την επισύμανση 😉
 
Kai afto lei tora o ektrofeas pou exei apo ta pio oreo PHEO tis Elladas...🙄...se Karpotako.

Δεν σημαίνει όμως οτι ξέρω απο μεταλάξεις 😉 😀 Να σαι καλά φίλε μου. Πάντως πανέμορφος ο ''αλήτης'' της φωτογραφίας. Αλέξανδρε βάση των παραπάνω που είπες ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί γίνεται στόχος για τους ''κυνηγούς'' του; Λόγο του ότι χρωματικά δεν μπορεί να καμουφλαριστεί σωστά;
 
Νομίζω οτι ενα πουλί που φέρει μια μετάλαξη αντιμετωπίζεται εχθρικά ακόμα και απο τα πουλιά του ιδιου του κοπαδιού
 
Na poume "xtipai" pio poli to mati tou ektrou. Den einai toso kalo kalimeno apo xroam san i ales. Afto omos den einai panta etsi, mia metalaksei pou kaliptei stin fisi kalitero boithai tin kainourgio metalaksei kai episisi. Etsi ginounte skouro karderines stin Ellada kai anoiktoxroma kardeines stin sibiria.
 
Νομίζω οτι ενα πουλί που φέρει μια μετάλαξη αντιμετωπίζεται εχθρικά ακόμα και απο τα πουλιά του ιδιου του κοπαδιού
 
a

επειδη τα σπουργιτια ειναι καθημερινη μου επαφη, λεω σιγουρα οτι αυτο ειναι σπουργιτι.

αλλα εδω και 3 χρονια καθημερινησ επαφησ
δεν εχω ξαναδει ελευθερο μεταλλαγμενο
εκτοσ απο κατι λιγο σε ασπρη φτερουγα.

αυτο μου κανει για παρδαλο
και μου φαινεται πανεμορφο
σε σχεση με τα κοινα
τα οποια (χρωματικα) ειναι λιγο αδιαφορα...
 
αλλα εδω και 3 χρονια καθημερινησ επαφησ
δεν εχω ξαναδει ελευθερο μεταλλαγμενο
εκτοσ απο κατι λιγο σε ασπρη φτερουγα.

αυτο μου κανει για παρδαλο
και μου φαινεται πανεμορφο
σε σχεση με τα κοινα
τα οποια (χρωματικα) ειναι λιγο αδιαφορα...

Παρατηρούσα παλιότερα ένα με άσπρους οδηγούς στις φτερούγες που ερχότανε κοντά στα πουλιά μου (αφού πάντα έβρισκε φαΐ). Αργότερα που άρχισα να ασχολούμαι με μεταλλάξεις παρατήρησα ότι πολλές φορές η pied (παρδαλή) μετάλλαξη όταν έχει υπολλειπόμενο χαρακτήρα εμφανίζεται με λευκά πούπουλα στις φτερούγες των πουλιών στους φορείς της μετάλλαξης. Αν είναι υπολλειπόμενη η παρδαλή μετάλλαξη στα σπουργίτια αυτά που παρατηρείς όπως και αυτό που έβλεπα εγώ ήταν φορείς και αυτό που βλέπουμε εδώ εμφανίζει κανονικά τη μετάλλαξη. Georgina αυτό που λες έχει ομοιόμορφο χρώμα ενώ η φωτό εδώ δείχνει άσπρο κεφάλι και σημεία που λείπει το χρώμα. Εκτός και αν ξεγελά η φωτό.
 
Η αλήθεια είναι οτι η φωτογραφία είναι μακρυνή και δεν είναι καθαρή. Τα βασικά στοιχεία του πουλιού, μέγεθος σαν σπουργίτι, μαύρη τραχηλιά, μαύρη προσοφθάλμια περιοχή, ανοιχτόχρωμη κορώνα και μανδύας, ανοιχτόχρωμο φτέρωμα με καστανόμαυρες αποχρώσεις στα πρωτεύοντα και στα πτερύγια θυμίζουν ερημοσπουργίτι.:)
 
Μάλλον ο Βάιος που το είδε και ζωντανά μπορεί να μας λύσει την απορία αν κάνει μια σύγκριση με τη φωτό που έβαλες Γιωργία.
 
Gia na boro na leo pio typos Spourgitis einai afto, i fotografies den einai arketa kala.

Ala ena blepo sigura, ALBINO den einai, blepo kathara kafe kai mayro ftera. Albinismo simenei ena organismo den bori na sfiaxni melanini kai pheomelanini.
 
Back
Top