Φροντίδα Τι πουλί να πάρω για το κλουβί που έχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosKat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NikosKat

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα,
Έχω ένα ζευγάρι παροτλετ σε μια 60αρα και έχω μια δώρο επιταγή 100 ευρώ από πέτσοπ.
Θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω ένα κλουβί Όχι τόσο μεγάλο όσο το άλλο. Τι θα μου προτείνατε να βάλω; Για να μην έχουν θέμα τα παροτλετ;
 
Γιατί δεν αναβαθμίζεις τον εξοπλισμό σου;Να πάρεις για παράδειγμα ένα μεγαλύτερο και καλύτερο κλουβί για τα πάρροτλετ σου; Γιατί να βάλεις ένα πουλάκι σε ένα όχι και τόσο ευρύχωρο κλουβί; Το θέμα δεν είναι μόνο να μην έχουν πρόβλημα τα πάρροτλετ αλλά και να μην έχει το υποτιθέμενο πουλάκι με αυτά.Αν θες πες μας τι περίπου έχεις στο μυαλό σου για να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Πάντως θεωρώ την προσέγγιση σου λανθασμένη.
 
Γιατί δεν αναβαθμίζεις τον εξοπλισμό σου;Να πάρεις για παράδειγμα ένα μεγαλύτερο και καλύτερο κλουβί για τα πάρροτλετ σου; Γιατί να βάλεις ένα πουλάκι σε ένα όχι και τόσο ευρύχωρο κλουβί; Το θέμα δεν είναι μόνο να μην έχουν πρόβλημα τα πάρροτλετ αλλά και να μην έχει το υποτιθέμενο πουλάκι με αυτά.Αν θες πες μας τι περίπου έχεις στο μυαλό σου για να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Πάντως θεωρώ την προσέγγιση σου λανθασμένη.

τα παροτλετ τα έχω σε κλούβα 60 cm, και στο σπίτι δεν έχω χώρο να βάλω μεγαλύτερο.
Εχω ενα κλουβί (αυτο που μου είχαν πουλήσει αρχικα τα παροτλετ) και θα ηθελα να παρω αλλο ενα πτηνο για να χρησιμοποιησω την δωροεπιταγη και να χρησιμοποιησω το κλουβί αυτό.
Λέω για τα κλασικά παπαγαλάκια ή για lovebird ή κάτι παρόμοιο
 
Δεν παίρνουμε μια ζωντανή ψυχή απλά για να χρησιμοποιήσουμε μια δωροεπιταγή. Τι σκεπτικό είναι αυτό;
Το κλουβάκι που έχεις τι μέγεθος έχει;
Αν είναι μικρό τότε είναι ακατάλληλο για μπατζι και λοβακια.
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε;
 
οι προτεινόμενες διαστάσεις κλουβιού, για ένα πουλάκι παρροτλετ ή λοβμπερντ είναι 60x60x60 με διάκενο 1.27. Αυτό σημαίνει ότι η 60αρα ζευγαρώστρα που έχεις είναι μικρή για το ζευγαράκι σου. Μάλλον θα πρέπει να αναβαθμίσεις τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου,όπως πολύ σωστά σου είπε ο Γιάννης και όχι να προχωρήσεις σε αγορά νέου πουλιού.
 
Δεν παίρνουμε μια ζωντανή ψυχή απλά για να χρησιμοποιήσουμε μια δωροεπιταγή. Τι σκεπτικό είναι αυτό;
Το κλουβάκι που έχεις τι μέγεθος έχει;
Αν είναι μικρό τότε είναι ακατάλληλο για μπατζι και λοβακια.
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε;

Είναι 40 cm πλάτος 25 μήκος και 35 ύψος
Φυσικά και δεν έχω σκοπό να πάρω ένα πτηνό επειδή έχω την δώρο επιταγή.
Για αυτό ρωτάω τι θα μπορούσα να πάρω για αυτο το κλουβί ώστε να μην ενοχλούνται τα και τα παροτλετ μου
 
Σούλα @douke-soula μια 60άρα ζευγαρώστρα με σωστή διαρρύθμιση έχει υποφερτές διαστάσεις για ένα ζευγάρι πάρροτλετ. Σαφώς βέβαια αν υπάρχει ο χώρος και η οικονομική δυνατότητα προτιμάμε ένα μεγαλύτερο κλουβί (όσο μπορούμε) με το σωστό διάκενο πάντα, όπως ανέφερες παραπάνω.
[automerge]1542974866[/automerge]
Είναι 40 cm πλάτος 25 μήκος και 35 ύψος
Το κλουβάκι είναι οριακό ακόμα και για ένα καναρινάκι αν δεν κάνω λάθος (ας με διορθώσει κάποιος γνώστης). Εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε είδος παπαγάλου. Θα μπορούσε μόνο να χρησιμοποιηθεί σαν κλουβί μεταφοράς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σούλα @douke-soula μια 60άρα ζευγαρώστρα με σωστή διαρρύθμιση έχει υποφερτές διαστάσεις για ένα ζευγάρι πάρροτλετ. Σαφώς βέβαια αν υπάρχει ο χώρος και η οικονομική δυνατότητα προτιμάμε ένα μεγαλύτερο κλουβί (όσο μπορούμε) με το σωστό διάκενο πάντα, όπως ανέφερες παραπάνω.
[automerge]1542974866[/automerge]

Το κλουβάκι είναι οριακό ακόμα και για ένα καναρινάκι αν δεν κάνω λάθος (ας με διορθώσει κάποιος γνώστης). Εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε είδος παπαγάλου. Θα μπορούσε μόνο να χρησιμοποιηθεί σαν κλουβί μεταφοράς.
Ευχαριστώ :). Για αυτό ρώτησα εδώ! Γιατι από το πετ σοκ θα μου έλεγαν ότι είναι καλό το κλουβί!
 
Εγω δε μπορω να καταλαβω πως υπαρχει ο χωρος για 2 κλουβια αλλα οχι για ενα μεγαλυτερο! το αλλο κλουβακι ειναι μικρο για να βαλεις ενα πουλακι! Οποτε αν δε θες να παρεις μαγλευτερο κλουβι για τα παροτλετ τοτε χρησιμοποιησε τα χρηματα για αγορα τροφης, παιχνιδιων και πολλων αλλων πραγματων που μπορουν να χρησιμοποιηθουν!
 
Back
Top