Γενικά Τι πρέπει να αγοράσω για τα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Τροφη και αυγοτροφη τα αγορασα απο το pet shop. Σουπιοκοκκαλο δεν έχω αγοράσει. Έχω φωλια για παπαγάλους. Το κλουβί είναι πολύ μεγαλο. Εμμ αυτά. Κάνω κάτι λάθος; Τι άλλο να αγοράσω;
 
Αν η τροφή είναι χύμα, πάρε μια συσκευασμένη. Αν η αυγοτροφή είναι χύμα, πάρε μία μάρκα που σίγουρα θα είναι αυγοτροφή. Σουπιοκόκκαλο να πάρεις απαραιτήτως. Πατήθρες ξύλινες αν δεν έχεις. Παιχνίδια μπορείς να φτιάξεις μόνη σου. Αν θες σώνει και καλά να τους πάρεις κάτι σε παιχνίδι, πάρε μια ξύλινη σκαλίτσα. Πάρε δευτερεύουσες μικρές ταίστρες να βάζεις φρούτα και λαχανικά, χορταρικά. Αν ετοιμάζεσαι για αναπαραγωγή πάρε ένα υγρό πολυβιταμινούχο σκεύασμα όπως το total της tafarm ή το multivit της bogena. Υγρό ασβέστιο calcio της tafarm αγοράζεις όταν δεις το πρώτο αυγό. Αλλά ρώτα αν έχουν ή αν φέρνουν για να ξέρεις.
Αγόρασε αν έχουν κεχρί σενεγάλης σε τσαμπί όχι τα απλά σποράκια για λιχουδιά.
Πάρε από το σούπερ μάρκετ ωμό σουσάμι να τους βάζεις πολύ λίγο, ξηρό θυμάρι, βασιλικό και ρίγανη.
Σκέφτεσαι κάτι άλλο που θέλεις να ρωτήσεις;
 
Καποιες λέξεις που μου ειπες δεν τις κατάλαβα. Πιθανον επειδή είμαι Κύπρια. "Σε τσαμπί" δηλαδη; Όταν λέμε χύμα τροφή τι εννοούμε; οι παπαγάλοι υπάρχει πιθανότητα να τρώνε τα παιχνίδια τους; Το υγρό πολυβιταμινουχο θα μπορω να το δίνω και στα καμαρίνια;
Ποτε θα είναι έτοιμη για αναπαραγωγή; Στις οδηγίες του Pulmosan λέει οτι πρεπει να χορηγείται 1-2 μηνες πριν την αναπαραγωγή..
 
το τσαμπί το κεχρί σενεγάλης είναι αυτό της φωτογραφίας.
Ό,τι δεν κατάλαβες πρέπει να με ρωτήσεις να το διευκρινίσω . Τι δεν κατάλαβες; Πως να το ξέρω;
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 74
Τα διάβασα ξανά και κατάλαβα..Αλλες απορίες δεν έχω. Σημείωσα αυτά που μου ειπες για να αγοράσω. Αν γίνεται ξανά διάβασε το προηγούμενο μήνυμα μου και απάντησε σε παρακαλώ στις ερωτήσεις μου.
 
Καποιες λέξεις που μου ειπες δεν τις κατάλαβα. Πιθανον επειδή είμαι Κύπρια. "Σε τσαμπί" δηλαδη; Όταν λέμε χύμα τροφή τι εννοούμε; οι παπαγάλοι υπάρχει πιθανότητα να τρώνε τα παιχνίδια τους; Το υγρό πολυβιταμινουχο θα μπορω να το δίνω και στα καμαρίνια;
Ποτε θα είναι έτοιμη για αναπαραγωγή; Στις οδηγίες του Pulmosan λέει οτι πρεπει να χορηγείται 1-2 μηνες πριν την αναπαραγωγή..
Λοιπόν με το τσαμπί τα είπαμε.
Χύμα τροφή εννοούμε να μην είναι κλειστή να στην βάζει ο καταστηματάρχης από τσουβάλι. Αυτή καλύτερα να την αποφεύγεις.
Οι παπαγάλοι δαγκώνουν τα παιχνίδια τους. Συνήθως δεν τα τρώνε αλλά αποφεύγουμε μάλλινα, βαμμένα κτλ που αν τα καταπιούν μπορεί να τους προκαλέσουν πρόβλημα. Προτιμούμε από χαρτί ή χαρτόνι.
Αφού θα έχεις επανάληψη πουλομοζάν σε ένα μήνα και δύο μήνες ακόμα, καλύτερα κάνε καλή διατροφή και ετοιμάσου για φθινόπωρο για ζευγάρωμα.
Το πολυβιταμινούχο είναι κοινό ναι μπορείς να το δίνεις και στα καναρίνια
 
. Ειμαι και εγω απο λεμεσο ειμαι
Στην νικου παττιχη και δεσποινας παττιχη εχει ενα πετσοπ το maccaw εκει εχει την verselle laga οτι παρω μου κανει εκπτωση μου τον συστησαν.σουπιοκοκκαλο και κεχρι. Προμηθευομαι απο την μακεδονιας απο το little pet monster γιατι του αλλου πετσοπ ειναι λιγο παλια τα σουπιοκοκαλλα τους
 
Καταλαβα ποιο λαλεις, εγω δεν ειμαι ευχαριστημενη απο τον συγκεκριμενο τζαι επαρετησα να πιαινω. Πηγαινω τζιαμε στην Μιλτωνος, εν πολλα καλος.
 
Ααα τωρα ειδα οτι αναφερες μου δυο. Ελεα σου για του νικου παττιχη
 
χαχα.. Οπως ειδες μονο εγω τα χρησιμοποιησα.. Αν θες μπορω να σου μιλαω ετσι
 
Back
Top