Αναπαραγωγή Τι πρέπει να κάνω για να αναπαραχθούν τα παπαγαλάκια μου;

Εύα Μανωλιού

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Αττική
Έχω δύο παπαγαλάκια budgie και σκεφτόμουν πολύ καιρό να τα βάλω για αναπαραγωγή,τα έχω ήδη στο ίδιο κλουβί από όταν πήρα και το θηλυκό δεν έχω βάλει φωλιά ακόμα επειδή έχω ακούσει ότι πρέπει να κάνω στο θηλυκό μια συγκεκριμένη διατροφή για να μην το χάσουμε στην γέννα, αλλά αν κινδυνεύει η ζωή του εννοείτε πως δεν πρόκειται καν να το ρισκάρω.Μήπως μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας και τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ πολύ :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Εύα Μανωλιού καλημέρα 🙃αρχικά τα πουλακια πρέπει να είναι σε κατάλληλη ηλικία, επίσης χρειάζεται ένα μήνα πριν να αρχίσεις διατροφική προετοιμασία δηλαδή πηγή ασβεστίου στου κλουβί, αυγό,φρούτα, λαχανικά, καλής ποιότητας τροφή (συσκευασμένη)και τα πουλάκια πρέπει να σου δώσουν στοιχεία ότι είναι τα ίδια έτοιμα
[automerge]1614152660[/automerge]
Περίμενε να επισυνάψω το κατάλληλο άρθρο
[automerge]1614152876[/automerge]
23 ερωταπαντήσεις για την αναπαραγωγή των budgie
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@meniam Καλημέραα,ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε για να με βοηθήσετε, αυγά,φρούτα και λαχανικά τους βάζω έτσι και αλλιώς μέσα στο κλουβί για να είναι υγιείς και να τρώνε και φυσική τροφή (βέβαια δεν τους αρέσουν). Η τροφή τους είναι και αυτή συσκευασμένη.Γενικά είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους,είναι εύκολο να καταλάβω τα στοιχειά που μπορεί να δείξουν ?
 
@Εύα Μανωλιού να ταιζονται στο στόμα, να σκίζουν το χαρτί στο πάτο του κλουβιου αν έχεις χαρτί, το χαλινο του αρσενικού να γίνει σκούρο μπλε, επίσης το αρσενικό να είναι πιο ομιλητικό και να χτυπάει το ράμφος του
 
Δεν είναι σε θέση να μπει σε αυτήν την διαδικασία, πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 μηνών
[automerge]1614154068[/automerge]
Καλύτερα να περιμένεις για του χρόνου 🙃
 
Ακολουθησε τα βηματα απο τα αρθρα που σου επισήμανα και θα εχεις καλα αποτελεσματα! Μπορουμε να δουμε φωτο απο το πρόσωπο να φαίνετε ο χαλινος και το κλουβι;
 
@meniam αυτά τα κάνουν
[automerge]1614154435[/automerge]
Υπάρχει όμως πιθανότητα να χάσω ένα από τα δύο?
[automerge]1614154518[/automerge]
@giannisvlg Εννοείτε θα πάω να τα τραβήξω φωτογραφίες και τις ανεβάσω εδώ :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: meniam
@Εύα Μανωλιού αν γίνει σωστά η προετοιμασία και τα πουλάκια είναι υγιής δεν υπάρχει κίνδυνος. Το επικίνδυνο είναι όταν δεν υπάρχουν επαρκείς βιταμίνες ή όταν μπαίνουν σε αυτήν την διαδικασία πολλές φορές μέσα στον χρόνο
 
@meniam μόνο για το χαρτί δεν το κάνουν γτ δεν τους βάζω χάρτι τους βάζω πάνα για σκυλάκια που είναι μεγάλη επειδή το χαρτί διπλώνονταν όταν έκλεινα το συρτάρι του κλουβιόυ.
 
Back
Top