Φροντίδα Τι πρέπει να κάνω για να προετοιμάσω κατάλληλα τα πουλιά για τις εκθέσεις;

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Γειά σας, με λένε Μάνο και είμαι απο Κρήτη. Είμαι 17 χρονών και είμαι μέλος του συλλόγου Λ. Ο.Χ.. Εκτρέφω τις εξής ράτσες: ρειλάιντερ , ιζαμπέλ λευκό και ιβουάρ κόκκινα μοσαικά.. Θέλω ν ρωτήσω σε αυτούς που ξέρουν το εξής: τί πρέπει να κάνω για να πρετοιμάσω κατάλληλα τα πούλια μου για τις εκθέσεις;
 
Γεια σου Μανο!
Κατ αρχη εισαι σιγουρος οτι εχεις πουλία στα στανταρτ της ρατσας και πληρουν τις προϋποθέσεις για να τα πας στην εκθεση;
Αν η απαντηση ειναι ναι τοτε δεδομενου οτι εχουν τελειωσει με την πτερορροια τα πουλια ξεκινας να τα βαζεις σε εκθεσιακα κλουβακια για να συνηθισουν τοσο το κλουβακι αλλα και την ανθρωπινη παρουσια ουτως ωστε οταν πανε μπροστά απο τους κριτες να ειναι ηρεμα.
Απο πλευράς διατροφής επειδη τα πουλια στρεσσαρονται γενικα στις εκθεσεις καλο ειναι να τα δινεις βιταμινες οπως για παραδειγμα το Omni Vit που συστήνεται σε καταστασεις αγχους και περιοδους εκθεσεων.

Επισης σημαντικό πριν την εκθεση ειναι να κάνεις μπανιο τα πουλια για να φυγουν τυχον ακαθαρσιες απο το φτερωμα κτλ
 
Και βεβαια μπορείς εαν ειναι και μικρη η ζευγαρωστρα,
αλλα εαν εισαι σίγουρος οτι θα πας εκθεση καλο ειναι να παρεις ενα 2 και να βαζεις εκει καλύτερα...
 
αυτη με τις 6 ταιστρες αμα βαλεις το χωρισμα ειναι οκ αν είναι αυτη που καταλαβα 🙂αλλιως ειναι πολυ μεγαλη... Κατι που να ειναι κοντα στις διαστασεις των εκθεσιακων κλουβιων
 
εγω ειπα την ζευγαρωστρα που εχει 3 ταιστρες απο καθε μερια δηλαδη εξι ολες μαζι...
κανει με χωρισμα η πεφτει λιγος ο χωρος;
 
Γεια σου Μανο!
Κατ αρχη εισαι σιγουρος οτι εχεις πουλία στα στανταρτ της ρατσας και πληρουν τις προϋποθέσεις για να τα πας στην εκθεση;
Αν η απαντηση ειναι ναι τοτε δεδομενου οτι εχουν τελειωσει με την πτερορροια τα πουλια ξεκινας να τα βαζεις σε εκθεσιακα κλουβακια για να συνηθισουν τοσο το κλουβακι αλλα και την ανθρωπινη παρουσια ουτως ωστε οταν πανε μπροστά απο τους κριτες να ειναι ηρεμα.
Απο πλευράς διατροφής επειδη τα πουλια στρεσσαρονται γενικα στις εκθεσεις καλο ειναι να τα δινεις βιταμινες οπως για παραδειγμα το Omni Vit που συστήνεται σε καταστασεις αγχους και περιοδους εκθεσεων.

Επισης σημαντικό πριν την εκθεση ειναι να κάνεις μπανιο τα πουλια για να φυγουν τυχον ακαθαρσιες απο το φτερωμα κτλ

Πόσο καιρό περίπου πρέπει να είναι στα εκθεσιακά κλουβιά;
 
τι διατροφη πρεπει να τους κανω και πρεπει να ειναι τα πουλια πο τωρα μεχρι την εκθεση στο κλουβι αυτο; Επισης αμα δεν εχουν τελειωσει την πτερορροια να τα αφησω εκει που τα εχω και οταν τελειωσω να τα βαλω;

ναι αυτο θελω να κανω, να τα προετοιμασω για την εκθεση.
 
Πόσο καιρό περίπου πρέπει να είναι στα εκθεσιακά κλουβιά;
Γιαννη μέχρι να συνηθίσουν και να είναι ήρεμα να παίρνουν τις σωστές στάσεις συνήθως χρειάζονται κοντά στις 2-3 εβδομάδες πριν. Μπορείς να το βάζεις επίσης 1-2 ώρες την ημέρα και να το αυξάνεις σταδιακά ουτως ώστε όταν θα το αφήσεις για μέρες να έχει συνηθισει. Οταν το πουλί είναι έτοιμο θα το καταλάβεις πιστευω... Ετοιμο εννοω εξοικοιωμένο και ήρεμο με τον χωρο.
 
τι διατροφη πρεπει να τους κανω και πρεπει να ειναι τα πουλια πο τωρα μεχρι την εκθεση στο κλουβι αυτο; Επισης αμα δεν εχουν τελειωσει την πτερορροια να τα αφησω εκει που τα εχω και οταν τελειωσω να τα βαλω;
Η απάντηση μου στον Γιάννη πιστεύω σε καλύπτει. Για την διατροφή και βιταμίνες Μανο μου σου έχω γράψει και πιο πάνω. Δεν είναι αναγκη να είναι απο τώρα μεχρι τον Νοεμβριο όχι. Στην πτερόρροια τα πουλιά είναι ήδη κουρασμένα και αγχωμένα οπότε η άποψη μου είναι να τ αφήσεις να τελειώσουν με το καλό και μετα. Έχεις χρονο...
 
αρα εγω τα πουλια τα οποια εχουν τελειωσει τη πτερορροια να τα βαλω σε ζευγαρωστρες και σιγα σιγα αλλαγη διατροφης και βλεπουμαι τι αλλο χρειαζεται.σωστα;

αμα δεν το βγαλω το πουλι που ειπες να το βαζω 1-2 ωρες την ημερα και το εχω μονιμο και παλι δεν υπαρχει προβλημα;
 
αμα δεν το βγαλω το πουλι που ειπες να το βαζω 1-2 ωρες την ημερα και το εχω μονιμο και παλι δεν υπαρχει προβλημα;
Δεν υπάρχει προβλημα το θέμα όμως είναι κρίμα να το έχεις τόσο καιρο πριν στην ζευγαρώστρα μεχρι την έκθεση...
 
και τι να του κανω .. Να το βαζω και να το βγαζω;δεν θα ταλαιπωρειται; Εννοω δεν θα ταλαιπωρειται στο βαλε-βγαλε συνεχεια;
 
Φιλε αυτο εξαρτάται απο σένα.. Μπορεις οπως σου είπα να το βάλεις απο τώρα και να το αφήσεις.. Επειδή η έκθεση όμως θέλει ακομα 5-6 βδομαδες καλύτερα αν είναι να το αφήσεις στην ζευγαρώστρα δώσε του ακόμα λίγες μέρες σε κανονικο κλουβί και μετα το βαζεις.
 
Back
Top