Αναπαραγωγή Τι πρέπει να κάνω για την αναπαραγωγή των budgerigar μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουριοσ στην παρεα κ το site ειναι υπεροχο. Μπορειτε να με βοηθησετε με την αναπαραγωγη; Εχω δυο Budgies απο τον μαρτιο και πρεπει να ειναι 4-5 μηνων. Τουσ εβαλα φωλια σημερα. Πρεπει να κανω κατι παραπανω, η απλα να περιμενω; Μηπωσ ειναι μικρα; Παντωσ ειναι πολυ αγαπημενα μαζι και φιλιουνται συνεχεια... Βοηθηστε με παρακαλω
 
Καλως ηρθες! :) Τα παπαγαλακια ωριμαζουν σεξουαλικα στην ηλικια περιπου των δικων σου. Δεν ειναι καλο ομως να γεννησουν πριν την ηλικια του ενος ετους καθως μπορει να προκυψουν προβληματα. Θα σου προτεινα να βγαλεις τη φωλια προς το παρον για να μην τα προσανατολιζει προς την αναπαραγωγη, και να ασχοληθεις με τη φροντιδα τους και την εξημερωση τους και να ψαξεις και να διαβασεις πραγματα γι αυτα, θα βρεις πολλα και εδω μεσα στο φορουμ, και να ασχοληθεις με την αναπαραγωγη τους αργοτερα οταν θα ειναι ετοιμα κι αυτα και εσυ.
 
Ευχαριστώ πολύ φοίβο. Απλα πιστευα οτι με τη φωλια θα ένιωθαν πιο ανετα... αν και ήδη είναι πολυ ανετα μαζί μου και εξημερωμένα.έρχονται στο ερι μου, πετανε και προσγειονονται σε μενα, τρωνε απο μένα και αλλα τετοια. Μακαρι καποτε να μιλήσουν. Τουσ μιλάω ήρεμα καθημερινά...
 
sorry αλλα το ξεχασα.ηθελα ακομα να ρωτησω για το ζευγαρωμα υπαρχει κατι που πρεπει να κανω ή καποτε θα κανουν μονα τουσ αυγα;
 
Στην ηλικια του ενος ετους και οταν τα δεις να ζευγαρωνουν τοτε θα ειναι ετοιμα να βαλεις τη φωλια. Ολα τα αλλα αστα πανω τους... 😉 Μεχρι τοτε αν θελεις διαβασε λιγο για διατροφη και τα συναφη...
 
Α οκ ευχαριστω πολυ... Το μονο που με στενοχωρει είναι οτι θα πρέπει να περιμένω ακομα λιγο για την αναπαραγωγη... Τι να κανω ομωσ αφου αυτο εινα το σωστο... υπομονη
 
Νομιζω οτι η υπομονη σου αυτο το απαραιτητο διαστημα θα σε δικαιωσει μετα με καλα αποτελεσματα...
Μωρα ειναι ακομα, μπορεις να τα χαρεις διαφορετικα αυτον τον καιρο και να εχεις επαφη μαζι τους και να παιζετε και να κοινωνικοποιηθουνε μαζι σου πιο πολυ, πραγματα που δεν θα μπορεις να κανεις οταν το ζευγαρι αποφασισει οτι θελει να αναπαραχθει... 😉 Ετσι θα εχεις βαλει καλες βασεις για να σε δεχονται πιο ευκολα και στην περιοδο που θα εχουν μωρα...
 
Αυτο δεν το σκευτηκα... Εχεισ δικιο. Καθημερινα τα βγαζω εξω πρωι και βραδυ για κανενα τεταρτο. Τρελαινονται ειναι πολυ χαρουμενα... Τουσ εχω και παιχνιδα και γενικα μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν με φοβουνται και ετσι...
 
Back
Top