Αναπαραγωγή Τι πρέπει να κάνω που δεν του κάθεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AKISSSS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AKISSSS

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2010
Μηνύματα
16
Πόλη
Αγρίνιο
Πριν από 1 εβδομάδα πήρα μια κανάρα από ένα γνωστό για να τη ζευγαρωσω με τον δικό μου. Ο φίλος που την πήρα μου είπε ότι έχει ξαναζευγαρωσει αυτή τη περίοδο, έκανε τρία αυγά αλλά δεν είχαν τίποτα. Μετά από μια εβδομάδα γνωριμίας με τον δικό μου τους έβαλα μαζί αλλά αυτή είναι επιθετική απέναντί του και ο δικός μου σταμάτησε σχεδόν να κελαηδα. Αυτή φωλιά δεν φτιάχνει και έχει πετάξει όλο το νήμα κατω. Τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ.
 
Από υπομονή έχω αρκετη.. Όταν τους βάζω ήχους φωνές αρχίζουν να γίνονται πιο ενεργητικά. Είναι καλό αυτό? Και ένα τελευταίο. Φωλιά εσωτερική ή εξωτερική; Έχω εσωτερική. Μηπως να την αλλάξω και για χώρο; Τα έχω σε ζευγαρώστρα 45αρα.
 
Είναι καλό αυτό?
Όχι απαραίτητο.
Θέλουμε να τα βρουν μεταξύ τους και όχι να τρώει το αρσενικό χρόνο να εντοπίσει και να απομακρύνει τους "διεκδικητές".
Φωλιά εσωτερική ή εξωτερική;
Ότι σε βολεύει...
Συνήθως οι εξωτερικές πλεονεκτούν γιατί δίνουν στις μικρές ζευγαρώστρες extra χώρο ελεύθερο για τα πουλιά.
Τα έχω σε ζευγαρώστρα 45αρα.
Απίστευτα μικρό κλουβί για ζευγάρωμα...
Και θα το καταλάβεις αν όλα πάνε καλά και βγουν 4-5 μικρά
 
Απίστευτα μικρό κλουβί για ζευγάρωμα...
Και θα το καταλάβεις αν όλα πάνε καλά και βγουν 4-5 μικρά
Το ξέρω... Δανεικη τη πείρα.
Του χρόνου θα πάρω τη μεγάλη...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η καλύτερη στιγμή για να τραβήξεις το διαχωριστικό και να ενώσεις το ζευγάρι είναι όταν η κανάρα αρχίσει να φτιάχνει κανονικά την φωλιά.

καλή επιτυχία!
Χώρισμα εννοείς να μην βλέπονται καθόλου ή μόνο το πλεγμα;
 
Μόνο πλέγμα.
Έτσι θα προχωρήσει η γνωριμία τους, θα αρχίσει ο κάναρος να την ταίζει μέσα από το πλέγμα και όταν η κανάρα είναι έτοιμή θα αρχίσει την κατασκευή της φωλιάς.
 
Καλησπέρα @AKISSSS

Πριν από 1 εβδομάδα πήρα μια κανάρα από ένα γνωστό για να τη ζευγαρωσω με τον δικό μου.
Ο φίλος που την πήρα μου είπε ότι έχει ξαναζευγαρωσει αυτή τη περίοδο, έκανε τρία αυγά αλλά δεν είχαν τίποτα


Kατά την γνώμη μου άργησες πολύ να βρεις θηλυκό. Ελπίζω να προσαρμοστεί έγκαιρα στο νέο της περιβάλλον, ώστε να δείξει τόσο ερωτικό ενδιαφέρον, όσο και διάθεση κατασκευής φωλιάς κλπ. Αφού την πήρες θα έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα. Βέβαια θα χάσεις την αναπαραγωγική αλλά αν κουβαλάει κάποια ασθένεια δεν θα είναι κρίμα να την μεταδώσει και στον αρσενικό σου; Ένας λόγος παραπάνω για την καραντίνα από την στιγμή που ήρθε σε επαφή και με άλλον αρσενικό με άσπορα αυγά... Τέλος πάντων... Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Καλησπέρα σας.. Τελικά η κυρία δεν άντεξε και έκατσε.. Σήμερα από το πρωί δε σταμάτησαν.. Η κανάρα έχει κάτσει στη φωλια και ο κύριος κάθεται απέναντι της. Κάποιες φορές του κελαηδα και συνεχίζει το βατεμα και μέσα στη φωλια. Καλό αυτό; Διάβασα ότι τώρα πρέπει να κόψω το αυγό για να μην συνεχίζει ο αρσενικός να είναι πυρομενος και την ενοχλει. Ισχύει;
 
Διάβασα ότι τώρα πρέπει να κόψω το αυγό για να μην συνεχίζει ο αρσενικός να είναι πυρομενος και την ενοχλει. Ισχύει;
Θα σου πρότεινα να το κόψεις αφού ολοκληρώσει την ωοτοκία της.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα σας. Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε που η κανάρα έφτιαξε τη φωλιά και κάθεται μέσα. Αυγό δεν είδα ακόμη παρά μόνο σήμερα αυτό στο πάτο του κλουβιου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190520_194044.webp
    IMG_20190520_194044.webp
    39,2 KB · Προβολές: 47
Και βέβαια να δώσεις υγρό ασβέστιο αλλά πάντα να έχεις ένα σουπιοκοκκαλο στο κλουβί για να τρώει όσο και όποτε το χρειάζεται. Εμενα δίνοντας μόνο σουπιοκοκκαλο και κρατώντας καλή διατροφή δεν αντιμετώπισα κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα.
 
Τους δίνω αβγό με τσόφλι, τους έχω και σουπιο-κοκκαλο
Δεν καλύπτονται τα πουλιά μ' αυτά όταν γεννούν αυγά.
Να βάλεις υγρό ασβέστιο γιατί πολύ πιθανόν να έχει πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα το πουλί αύριο το πρωί...
Να πας να πάρεις τώρα..
 
Τι προτείνετε να κάνω.
Να εγκαταλείψω τη προσπάθεια και να τα χωρίσω;
Να τα αφήσω όπως είναι και ότι γίνει;
Ευχαριστώ
 
Back
Top