Αναπαραγωγή Τι πρέπει να κάνω όταν έρθει η περίοδος αναπαραγωγής των κοκατίλ μου;

Natalie08

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
244
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την αναπαραγωγη των κοκατιλ. Απο ποια ηλικια μπορουν να αναπαραχθουν; Τι πρεπει να κανω οταν ερθει αυτη η περιοδος; Ευχαριστω!
 
Μπορούν όταν οριμασουν σεξουαλικά δηλαδή περίπου από τους 8μηνες. πρέπει να βάλετε μια φολία όταν είναι ζευγάρι. Όταν καταλάβετε ότι είναι ζευγάρι πρέπει να αρχίσει διατροφή και να είναι σε ένα ήσυχο μέρος
 
@Natalie08 για κοκατιλ δεν ξέρω αν είναι από τους 8μηνες νομίζωκάπου εκεί. Για να καταλάβετε άμα είναι ζευγάρι θα κάθονται δίπλα δίπλα και θα κάνουνε γλυκές θα ταισει το ένα το άλλο κτλ
 
Απο τους 8 μηνες της ζωης τους, δλδ οταν φτασουν 8 μηνων ή 8 μηνες απο τωρα;
Οι 8 μήνες ζωής τους είναι θεωρητικά η ηλικία που ξεκινά η σεξουαλική τους ωρίμανση, στην πράξη όμως είναι προτιμότερο να τα ζευγαρώνουμε αφού συμπληρώσουν τον πρώτο χρόνο της ζωής τους.

Τι πρεπει να κανω οταν ερθει αυτη η περιοδος;
Εσύ τι θέλεις να κάνεις; Θέλεις να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή τους ή όχι;
 
Εσύ τι θέλεις να κάνεις; Θέλεις να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή τους ή όχι;
Εννοειτε αν θελω να περασουν στην πραξη μετα απο τον πρωτο χρονο της ζωης τους; Συγγνωμη που ειμαι τοσο ασχετη απλα πρωτη φορα εχω ενα ζευγαρι πουλιων και θελω να το χειριστω καλα. Επισης εχω ακουσει οταν κατα την περιοδο του ζευγαρωματος πρεπει να τα βαλουμε σε ζευγαρωστρα, ή πρεπει να τους παρω φωλια στο κλουβι που βρησκωνται;
 
Άμα τα έχετε μαζί θα το αποφασίσουν τα ίδια. μόλις καταλάβετε ότι είναι ζευγάρι βάλτε μια φωλιά στο κλουβί και ξεκινήστε μια καλή διατροφή (! άμα δεν έχει γίνει σωστή διατροφή υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το αβγό !). Οι ζευγαροστρες είναι για πιο μικρά πτηνά
 
μόλις καταλάβετε ότι είναι ζευγάρι βάλτε μια φωλιά στο κλουβί και ξεκινήστε μια καλή διατροφή (! άμα δεν έχει γίνει σωστή διατροφή υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το αβγό !)
Τι διατροφη πρεπει να τους κανω; Μπορω να τους αφησω την ιδια που τρωνε καθημερινα ή θελει μια αλλη τρωφη για τετοιες περιπτωσεις;
 
Υπάρχουν πολλά άρθρα σχετικά με το τι πρέπει να τρώνε κατά την περίοδο αναπαραγωγής
Νεκτάριε πάτησα "Συμφωνώ" στο μήνυμα σου ^ και θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να πατήσω και ένα "Ευχαριστώ" μαζί. Μακάρι το μήνυμα #11 να ήταν το μήνυμα #2 σε αυτό το νήμα. Ίσως έτσι, να άφηνε τον απαραίτητο χώρο που θα προέτρεπε αυτούς που γνωρίζουν πραγματικά το θέμα να απαντήσουν.
 
@Natalie08
Να τα χαίρεστε κατ'αρχήν 🐦
Είναι πολύ νωρίς για αναπαραγωγή! Για να μην κινδυνέψουν πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 μηνών τα αρσενικά και 18 μηνων τα θηλυκά. Ιδανικό για την υγεια και την μακροζωία τους είναι να μην αναπαραχθούν ποτέ και αυτό ελέγχεται με περιβαλλοντικό τρόπο (με το να κοιμούνται ήσυχα σε σκοτάδι τουλάχιστον 12 ωρες, να μην έχουν φωλιά κτλ). Αν αποφασίσετε να προχωρήσετε σε αναπαραγωγή (και είναι και αυτά ζευγάρι δεμένο) τότε υπαρχουν πολλά που πρέπει να μάθετε και εδώ υπάρχουν ορισμένοι έμπειροι και υπεύθυνοι εκτροφείς να σας καθοδηγήσουν. Φυσικά πρέπει να ξέρετε και τί θα κάνετε τα μικρά και πως να ελέγξετε τον αριθμό τους.
 
@Natalie08

Γιατι τα πουλια καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας και διατροφικων στοιχειων απο τον οργανισμο τους.
Σε περιπτωση μη αναπληρωσης των παραπανω δημιουργουνται σοβαρα προβληματα.
 
Επίσης στα θηλυκά αν η ηλικία η διατροφή ή η φυσική τους κατάσταση δεν είναι σωστή μπορεί να προκύψει δυστοκία (να μην μπορεί να βγει το αυγό με αποτελεσμα να πονάει, να υπαρχει κίνδυνος μόλυνσης και να μην μπορεί να κουτσουλήσει) το οποίο απειλεί άμεσα την ζωή της εαν δεν αντιμετωπιστεί από ειδικό.
 
Back
Top