Αναπαραγωγή Τι πρέπει να κάνω όταν το θηλυκό κάνει αυγά

abekie olaner

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2016
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Το θηλυκό παπαγαλάκι μου έκανε αυγά τι πρέπει να κάνω με το αρσενικό και την διατροφή ή καλύτερα γενικός με τα παπαγαλάκια μου τώρα που έκαναν αυγά;
 
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι να μας γράψεις αναλυτικά:
Ηλικία των πουλιών. Πόσο καιρό τα έχεις. Τι διατροφή τους κάνεις συνολικά, σπόρους, χορταρικά κτλ. Αν έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί. Πόσα αυγά έκανε; Έχεις φωλιά στο κλουβί ή τα έκανε στο πάτωμα; Που ζουν τα πουλάκια; Μέσα ή έξω; Τι διαστάσεις έχει το κλουβί τους. Είναι εποχή πτερόρροιας, τα δικά σου την πέρασαν; Την περνούν; Και ό,τι άλλο εσύ κρίνεις απαραίτητο.
Αναμένουμε και τα λέμε :)
 
Το θηλυκό είναι κάπου στα 1,5 και το αρσενικό κάπου στα 2,0. Τα παπαγαλάκια, το θηλυκό είναι σαν αυτό που έχω στο προφίλ, το αρσενικό αντί για πράσινο έχει κίτρινο. Η φωλιά που τα έχω είναι ένα κουτί 10cm ή 15cm χ 7cm ή 8cm κάπου εκεί. Τα έχω βάλει μια από εκείνες τις βάσεις για φωλιά και η περισσότερη φωλιά είναι με τα πούπουλα τους, δεν άγγιξαν τις τρίχες που είχα δίπλα για την φωλιά. Τα αυγά είναι δυο, απ'όσο έχω παρατηρήσει και σκεπτόμαστε εγώ και οι δικοί μου να τα βάλουμε σε ένα μεγαλύτερο κλουβί, αλλά σκέφτομαι πως θα ταν καλύτερο μετά την εκκόλαψη.

Διάβασα φυσικά και κάτι άρθρα που μιλούσαν για αυτό το θέμα.
 
Τα έχω βάλει μια από εκείνες τις βάσεις για φωλιά και η περισσότερη φωλιά είναι με τα πούπουλα τους, δεν άγγιξαν τις τρίχες που είχα δίπλα για την φωλιά.
Δεν το κατάλαβα αυτό, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα, αυτό με την βάση δηλαδή.
Διατροφή δεν μου έγραψες.
Την φωλιά από πότε την έχεις στο κλουβί;
Πτερόρροια πέρασαν;
 
Όταν λέω η βάσει της φωλιάς, εννοώ ότι είναι ένα στρόγγυλοι σαν από μαλλί νομίζω, 0,5cm πάχος και στις άκρες είναι λίγο τετράγωνο μάλλον για να κρατά την φωλιά πιο σταθερή και να είναι ζεστά, απ'όσο μου είπε η κυρία που δούλευε στο κατάστημα. Διατροφή τρώνε ηλιόσπορους με σουσάμι χύμα, τα βάζω και κάτι βιταμίνες σε στιλ σκόνης σε μπλε, κόκκινο, κίτρινο και ένα ακόμα χρώμα και τα βάζω που και που κανένα μπαστουνάκι από αυτά που τα κρεμάς, με σουσάμι και βιταμίνες μαζί. Την φωλιά την έχω από μέσα Ιουλίου, κάπου στις 17 περίπου την βάλαμε. Να σε ρωτήσω λίγο, για να είμαι σίγουρη, η πτερόρροια είναι όταν πέφτουν τα φτερά για την φωλιά ή η ανανέωσή.
 
Λοιπόν, δεν έκανες καλά που έβαλες φωλιά μέσα στο καλοκαίρι.
Είσαι σίγουρη πως είναι ζευγάρι και δεν είναι δύο θηλυκά ας πούμε;
Δεν μας ενδιαφέρει να γεννήσουν τα πουλάκια μας αν δεν είναι υγιή. Αν δεν είναι υγιή, κάποιο θα χαθεί στην διαδικασία της γέννας και επίσης οι νεοσσοί τους ή θα είναι ασθενικοί ή δεν θα επιβιώσουν.
Πρώτο καθήκον μας λοιπόν, είναι να έχουμε ένα υγιές ζευγάρι. Ένα υγιές ζευγάρι, κάποια στιγμή θα μας δώσει απογόνους.
Η υγεία των πουλιών, εξαρτάται από την καλή διατροφή και την γενικότερη φροντίδα, καθαριότητα που τους παρέχουμε.
Ποια είναι γενικά η σωστή φροντίδα των παπαγάλων, περιλαμβάνεται στον <Link Removed>, που έχουμε μαζεμένα τα περισσότερα άρθρα που τους αφορούν.
Κράτα τον και να ανατρέχεις να τα διαβάσεις όλα σιγά-σιγά.
Για την διατροφή πιο συγκεκριμένα, διάβασε το άρθρο που αφορά την <Link Removed>
Σε γενικές γραμμές, η διατροφή τους πρέπει να περιλαμβάνει:
  • Συσκευασμένους σπόρους,
  • Αυγοτροφή αγοραστή συσκευασμένη ή ιδιοκατασκευασμένη
  • Σουπιοκόκκαλο για ασβέστιο ιδίως στο θηλυκό.
  • Φρέσκα εποχής <Link Removed>, <Link Removed> , <Link Removed>
  • Όχι τις κρεμαστές λιχουδιές, να προτιμάς το <Link Removed>, τους αρέσει πολύ και επίσης αν γεννηθούν νεοσσοί, τους ταΐζουν με αυτό.
  • Όταν θα ξεκινήσεις να ασχολείσαι σωστά με την διατροφή τους, θα μάθεις να τους ετοιμάζεις και φύτρα.
Να σε ρωτήσω λίγο για να είμαι σίγουρη η πτερόρροια είναι όταν πέφτουν τα φτερά για την φωλιά ή η ανανέωσή.
Τώρα αυτήν την εποχή, τα πουλιά αλλάζουν το πτέρωμά τους, αυτό γίνεται κάθε χρόνο, μία ή δύο φορές. Διάβασε εδώ για την πτερόρροια. Η πτερόρροια είναι μία δύσκολη περίοδος για την υγεία των πουλιών που χρειάζεται καλή διατροφή, μπάνια και ξεκούραση. Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται αναπαραγωγή και πτερόρροια μαζί.
Να μας ρωτάς ότι χρειάζεσαι και αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού και των πουλιών.
Μην τρομάζεις από τα πολλά διαβάσματα, θα τα πάμε ένα-ένα, σιγά-σιγά, να τα καταλάβεις. :)
 
Το κεχρί που είπες διάβασα για αυτό σήμερα και θυμήθηκα ότι κάποιος μου είχε στήλη σε δέμα ένα πακέτο με κεχρί, μα ήταν στα γερμανικά και δεν το κατάλαβα μόνο από την εικόνα το κατάλαβα.

Αλλά θέλω να μάθω πότε και αν χωρίζεις το αρσενικό από το θηλυκό, γιατί έτσι όπως τα βλέπω πρέπει να είναι ζευγάρι.
 
θέλω να μάθω πότε και αν χωρίζεις το αρσενικό από το θηλυκό, γιατί έτσι όπως τα βλέπω πρέπει να είναι ζευγάρι.
Όχι δεν τα χωρίζουμε ποτέ μένουν πάντα παρέα στο κλουβί.
Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις πάνω στην αναπαραγωγή μπορεί να τα χωρίσουμε για λίγο, αν κάποιο δείξει επιθετικότητα στους νεοσσούς. Διαφορετικά ποτέ.
 
Δεν το έγραψα χτες, είχαμε 3α αντί για δυο αυγά και σήμερα έχουμε 4α, ήταν έξω από την φωλιά για να φάνε και είδα 4α αντί για τρειά ή δυο. Θα βάλω και φωτογραφία.
 
Όταν λες που έχω το κλουβί εννοείς αν έχω την φωλιά μέσα ή έξω γιατί την φωλιά την έχω έξω έχει δυο πόρτες το κλουβί.
 
Εννοεί αν έχεις το κλουβι εντός ή εκτός σπιτιού.

Πολύ λάθος ή περίοδος που διάλεξες να ζευγαρωσεις τα μικρά σου.
Είναι πολύ επικυνδινο για την υγεία τους.
Το ότι παίρνουμε 2 πουλάκια (ακόμα και ζευγάρι να ειναι) δεν σημαίνει ότι έχουμε φωλιά όλο το χρόνο.

Πρώτα άπό όλα και η περίοδος να ήταν σωστή δεν έχεις κάνει καθόλου καλή προετοιμασία.
Η διατροφή τους είναι πολύ ελλιπής για να ανταπεξελθουν σε μια γέννα.

Τα έχεις καιρό τα πουλακια;

Όπως είπε η Μαρία το ότι έχουν κάνει αυγα δεν σημαίνει ότι είναι αρσενικό θηλυκό.
Μπορεί και ένα θηλυκό μόνο του να κάνει αυγα απλά θα είναι άσπορα.

Όπως και να εχει πρέπει οπωσδήποτε να βγει η φωλιά.
Ξερω την αγωνία σου και την ανυπομονησία σου στο να δεις πουλακια όμως κάθε πράγμα στον καιρό του για να μην έχεις απώλειες και στενοχωριεσαι.

Γιατί είναι πολύ δύσκολο όταν χάνεις ένα ζωάκι...

Όλοι ξέρουμε ότι η πρόθεση σου δεν ήταν κακή βάζοντας τη φωλια, ήταν από άγνια και δεν σε κατηγορεί κάνεις όμως πλέον μιας και γνωρίζεις τις επιπτώσεις καλό είναι να βγει η φωλιά αμέσως.

Μέχρι να έρθει η περίοδος αναπαραγωγής θα είσαι τόσο καλά προστημασμενη και εσύ αλλά και τα πουλακια σου και θα δεις πολλά αυγουλακια να σκάνε και τότε θα νιώσεις πολύ περήφανη :)
 
Το κλουβί είναι έξω ναι, και τα παπαγαλάκια ούτε ένα χρόνο δεν τα έχω, τα αυγά τα έκαναν τώρα γιατί τα είχα βάλει μαζί αλλά τσιμπιόνταν λίγο και τα χώρισα, πήγα διακοπές και ένας συγγενής μου που παλιότερα είχε παπαγάλο τα έβαλε μαζί και δεν ήξερε που είναι η φωλιά και την βάλαμε μόλις γύρισα. Αλλά για το θέμα να βγάλω την φωλιά, δεν ξέρω, όλοι μέρα εκεί κάθονται ίσα που βγαίνουν, μόνο και μόνο για να φάνε καμιά μπουκιά φαΐ.

[x]
[x]

Το έβαλα στα media για αυτό έχει τους τίτλους.
 
Το κλουβάκι σου είναι μικρό, χρειάζεσαι πιο σωστές, ξύλινες και χοντρούτσικες πατήθρες.
Τα lovebirds αν υπάρχει φωλιά, αυτή την δουλειά κάνουν, όλη μέρα εκεί μέσα είναι, άσχετα αν έχουν αυγά ή όχι.
Έξω που τα έχεις όλη μέρα (και τον χειμώνα 😉 δεν φοβάσαι τα αρπακτικά;. Πως τα προστατεύεις;.
 
Εδώ που ζω δεν έχει πολλά αρπακτικά σχεδόν κανένα, σε θέμα πτηνών, από τα αλλά του εδάφους που είναι μην ανησυχείς καθόλου, έχω ένα σκυλάκι τον Ρόκι, από τότε που τον πήρα γάτα ή κάποιο άλλο ζώο δεν πάτησε το ποδάρι του, παρόλο που είναι διασταύρωση είναι ο πιο καλός σκύλος που είχα ποτέ, και είχα πολλούς. Όσο για το ότι τα αφήνω έξω όλοι την μέρα δεν είναι θέμα όταν αρχίζει και χαράζει η νύχτα τα βάζω μέσα και το κλουβί όπως σου είπα άμα με το καλό κάνουν κάτι θα τα βάλω σε ένα μεγαλύτερο.

[x]

Το μεγάλο το κλουβί έχει και ρόδες.
 

Συνημμένα

  • 0-02-01-2b8890b9ece17a2e65a2bf46e5fdf1253d079396ce3e1d97407c43150cb3056b_full.webp
    0-02-01-2b8890b9ece17a2e65a2bf46e5fdf1253d079396ce3e1d97407c43150cb3056b_full.webp
    63,4 KB · Προβολές: 20
  • 0-02-01-b6f593c6d90ca50ff4e268da47abf1c101ba34d3637c189011ebfa4ff14e0f03_full.webp
    0-02-01-b6f593c6d90ca50ff4e268da47abf1c101ba34d3637c189011ebfa4ff14e0f03_full.webp
    43,4 KB · Προβολές: 18
Ευχαριστώ, ναι ο Ρόκι ξέρει και όταν είναι στην αυλή του σπιτιού δεν πατάει τίποτα, ότι δει περίεργο το γαβγίζει, είναι κάτι σαν συναγερμός. Για το κλουβί που είπες σου έδειξα φωτογραφία και μόλις μπορέσουμε θα τα βάλουμε εκεί.
 
Για το κλουβί που είπες σου έδειξα φωτογραφία και μόλις μπορέσουμε θα τα βάλουμε εκεί.
Αχ ναι καλέ, "χάζεψα" με το σκυλάκι και δεν είπα τίποτα γι' αυτό.
Πολύ ωραίο είναι καλορίζικο, μάλιστα εκεί θα περνάνε μπέικα :)
 
Back
Top