Φροντίδα Τι πρέπει να κάνω ώστε να γίνει ήμερος ο Μονκ παπαγάλος μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex65
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex65

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2023
Μηνύματα
34
Έχω ένα Μονκ παπαγάλο που μου τον πούλησαν ημιαγριο αλλά φοβάται το χέρι μου πολύ, ακόμα και έξω από το κλουβί. Είναι τριών μηνών και τον έχω 2 μέρες, τι πρέπει να κάνω ώστε να γίνει ήμερος
 
, τι πρέπει να κάνω ώστε να γίνει ήμερος
Κυρίως υπομονή, και να ασχολείσαι αρκετά μαζί του.
Εάν είναι πραγματικά τριών μηνών πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο.
Βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του.
Σε δύο μέρες μην περιμένεις να ανέβει στο χέρι σου.
Θα πρέπει πρώτα να το μάθει και αυτό μπορεί να γίνει με την εκπαίδευση του.
Ένας χρήσιμος οδηγός είναι το παρακάτω άρθρο.
Να το χαίρεσαι, προσωπικά τα monk τα θεωρώ εύκολα στην εκπαίδευση τους.
Μην απογοητεύεσαι είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που το έχεις.
Χρειάζεται χρόνο να συνηθίσει το καινούργιο του περιβάλλον και την παρουσία σου.
 
Κυρίως υπομονή, και να ασχολείσαι αρκετά μαζί του.
Εάν είναι πραγματικά τριών μηνών πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο.
Βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του.
Σε δύο μέρες μην περιμένεις να ανέβει στο χέρι σου.
Θα πρέπει πρώτα να το μάθει και αυτό μπορεί να γίνει με την εκπαίδευση του.
Ένας χρήσιμος οδηγός είναι το παρακάτω άρθρο.
Να το χαίρεσαι, προσωπικά τα monk τα θεωρώ εύκολα στην εκπαίδευση τους.
Μην απογοητεύεσαι είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που το έχεις.
Χρειάζεται χρόνο να συνηθίσει το καινούργιο του περιβάλλον και την παρουσία σου.
Αυτή την στιγμή τον έχω μια εβδομάδα και συνεχίζει και φοβάται πολύ. Προσπαθώ να του δώσω λίγο μήλο από έξω από το κλουβί με ένα ξυλάκι αλλά αυτός το αποφεύγει και μετά κάνει ένα γριλισμα. Μήπως φταίει το ότι έχω στρογγυλό κλουβί; μπορώ να αλλάξω τώρα το κλουβί; ή θα το μπερδέψω όπως μου είπε ο εκτροφέας που το πείρα; ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 
Μήπως φταίει το ότι έχω στρογγυλό κλουβί; μπορώ να αλλάξω τώρα το κλουβί;
Δεν νομίζω ότι το στρογγυλό κλουβί είναι κατάλληλο για οποιαδήποτε πτηνό. Τα στρεσσάρει κ τα αγχώνει. Ένα καλό κ οικονομικό κλουβί κ για μονκ θεωρείται το Sandra.
 
Δεν νομίζω ότι το στρογγυλό κλουβί είναι κατάλληλο για οποιαδήποτε πτηνό. Τα στρεσσάρει κ τα αγχώνει. Ένα καλό κ οικονομικό κλουβί κ για μονκ θεωρείται το Sandra.
Εγώ έχω βρει ένα κλουβί 47x47x86 είναι καλό για Μονκ;
 
Εγώ έχω βρει ένα κλουβί 47x47x86 είναι καλό για Μονκ;
Σε καμία των περιπτώσεων! Είναι τοσοδούλικο! Οι ελάχιστες διαστάσεις είναι 60×60×90. Μία εβδομάδα είναι πολύ λίγος καιρός. Βιάζεσαι υπερβολικά! Ας τον ένα μήνα να προσαρμοστεί και πλησίασέ τον σιγά σιγά και μίλα του γλυκά. Καταλαβαίνεις ότι με το να του βάζεις το χέρι από την 2η μέρα, που δεν έχει καταλάβει καν τι συμβαίνει, μόνο τραύματα μπορεί να του δημιουργήσεις.
 
Σε καμία των περιπτώσεων! Είναι τοσοδούλικο! Οι ελάχιστες διαστάσεις είναι 60×60×90. Μία εβδομάδα είναι πολύ λίγος καιρός. Βιάζεσαι υπερβολικά! Ας τον ένα μήνα να προσαρμοστεί και πλησίασέ τον σιγά σιγά και μίλα του γλυκά. Καταλαβαίνεις ότι με το να του βάζεις το χέρι από την 2η μέρα, που δεν έχει καταλάβει καν τι συμβαίνει, μόνο τραύματα μπορεί να του δημιουργήσεις.
Δεν έχω βάλει το χέρι μου μέσα ακόμα απλός θέλω να μάθω πόσο καιρώ περίπου θα μου πάρει να γίνει ήμερος και πως θα το βάλω στο καινούργιο κλουβί
 
Δεν έχω βάλει το χέρι μου μέσα ακόμα απλός θέλω να μάθω πόσο καιρώ περίπου θα μου πάρει να γίνει ήμερος και πως θα το βάλω στο καινούργιο κλουβί
Κανείς δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πότε θα γίνει ήμερος. Μπορεί να πάρει μέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια ανάλογα με τον χαρακτήρα του πουλιού. Τι διαστάσεις έχει το τωρινό του κλουβί; Για να αλλάξει κλουβί μετέφερε φαγητό και νερό στο καινούργιο και ένωσε τις πόρτες. Τον παπαγάλο το αγόρασες από το pet shop; Γνωρίζεις τίποτα για φύλο και ηλικία; Γιατί και αυτά τα 2 παίζουν ρόλο στην εκπαίδευση.
Για κλουβιά δες αυτά τα 2 που θεωρώ πιο κατάλληλα:
ή κάποιο montana:
Διαστάσεις σαν αυτές στις οποίες αναφέρεσαι μπορούν να είναι κατάλληλες μόνο αν το monk περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας εκτός κλουβιού. Το δικό σου δεν είναι ήμερο τώρα, οπότε θέλει μεγάλη χωρητικότητα μέχρι να ημερέψει.
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
@KONSTANTINOS MICHAIL
Κανείς δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πότε θα γίνει ήμερος. Μπορεί να πάρει μέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια ανάλογα με τον χαρακτήρα του πουλιού. Τι διαστάσεις έχει το τωρινό του κλουβί; Για να αλλάξει κλουβί μετέφερε φαγητό και νερό στο καινούργιο και ένωσε τις πόρτες. Τον παπαγάλο το αγόρασες από το pet shop; Γνωρίζεις τίποτα για φύλο και ηλικία; Γιατί και αυτά τα 2 παίζουν ρόλο στην εκπαίδευση.
Για κλουβιά δες αυτά τα 2 που θεωρώ πιο κατάλληλα:
ή κάποιο montana:
Διαστάσεις σαν αυτές στις οποίες αναφέρεσαι μπορούν να είναι κατάλληλες μόνο αν το monk περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας εκτός κλουβιού. Το δικό σου δεν είναι ήμερο τώρα, οπότε θέλει μεγάλη χωρητικότητα μέχρι να ημερέψει.
Από ότι μου έχει πει είναι τριών μηνών αρσενικό. Έχω και το τεστ DNA απλός δεν ξέρω αν είναι ταισμενος στο χέρι τον πείρα από εκτροφέα και από ότι μου έχει πει είναι ταισμενος με κρεμα από της 35 μέχρι να μου τον δώσει. Δεν έχει δαχτυλίδι το κλουβί που έχω είναι στρογγυλό 60χ40 υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω αν είναι ταισμενος με κρέμα ; επίσης πως μπορώ να καταλάβω την ηλικία, κάτω από τα φτερά κοντά στο σώμα δεν έχει ακόμα πούπουλα είναι ένδειξη ότι είναι μικρό;
[automerge]1705267476[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL

Από ότι μου έχει πει είναι τριών μηνών αρσενικό. Έχω και το τεστ DNA απλός δεν ξέρω αν είναι ταισμενος στο χέρι τον πείρα από εκτροφέα και από ότι μου έχει πει είναι ταισμενος με κρεμα από της 35 μέχρι να μου τον δώσει. Δεν έχει δαχτυλίδι το κλουβί που έχω είναι στρογγυλό 60χ40 υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω αν είναι ταισμενος με κρέμα ; επίσης πως μπορώ να καταλάβω την ηλικία, κάτω από τα φτερά κοντά στο σώμα δεν έχει ακόμα πούπουλα είναι ένδειξη ότι είναι μικρό;
*35 μέρες
 
Άλλαξε του κλουβί άμεσα. Οι λόγοι που είναι ακατάλληλο ένα στρογγυλό κλουβί είναι πολλοί όπως αυτοί

Κ φυσικά εξαιτίας όλων αυτών, μαζί με το γεγονός ότι είναι σε ένα άγνωστο περιβάλλον που δεν εχει γωνιά για να νοιώσει ασφαλής, αγχωνεται κ στρεσσαρεται περισσότερο το πουλάκι.
Εάν δεν σου πούλησε το κλουβί ο εκτροφέας, απορώ που δεν σου το είπε.
[automerge]1705291563[/automerge]
Ομολογουμένως εδώ θα βρεις δυσκολία να κάνεις τις ανοικτές πόρτες να εφάπτονται για να περάσει το πουλάκι σε καινούργιο κλουβί, αλλά με κορδόνια μπορείς να το καταφέρεις ώστε να περάσει από το ένα κλουβί στο άλλο χωρίς φόβο ότι θα πετάξει στο δωμάτιο.
 
Άλλαξε του κλουβί άμεσα. Οι λόγοι που είναι ακατάλληλο ένα στρογγυλό κλουβί είναι πολλοί όπως αυτοί

Κ φυσικά εξαιτίας όλων αυτών, μαζί με το γεγονός ότι είναι σε ένα άγνωστο περιβάλλον που δεν εχει γωνιά για να νοιώσει ασφαλής, αγχωνεται κ στρεσσαρεται περισσότερο το πουλάκι.
Εάν δεν σου πούλησε το κλουβί ο εκτροφέας, απορώ που δεν σου το είπε.
[automerge]1705291563[/automerge]
Ομολογουμένως εδώ θα βρεις δυσκολία να κάνεις τις ανοικτές πόρτες να εφάπτονται για να περάσει το πουλάκι σε καινούργιο κλουβί, αλλά με κορδόνια μπορείς να το καταφέρεις ώστε να περάσει από το ένα κλουβί στο άλλο χωρίς φόβο ότι θα πετάξει στο δωμάτιο.
Δεν μου το πούλησε ο εκτροφέας το είχα πάρει ποίο παλιά από ένα pet shop. Ο εκτροφέας μου είπε να το αλλάξω αλλά μου είπε σε λίγο καιρώ ώστε να συνηθίσει το νέο περιβάλλον, να το αλλάξω τώρα το κλουβί;
 
αλλά μου είπε σε λίγο καιρώ ώστε να συνηθίσει το νέο περιβάλλον,
Δηλαδή σε πόσο καιρό σου είπε ο εκτροφέας;
Προσωπικά εγώ θα το άλλαζα άμεσα γιατί θεωρώ στρεσογόνο παράγοντα το στρογγυλό κλουβί. Αλλά θα ήθελα να τοποθετηθούν μέλη με εμπειρία στους παπαγάλους στην ερώτηση σου.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL

Από ότι μου έχει πει είναι τριών μηνών αρσενικό. Έχω και το τεστ DNA απλός δεν ξέρω αν είναι ταισμενος στο χέρι τον πείρα από εκτροφέα και από ότι μου έχει πει είναι ταισμενος με κρεμα από της 35 μέχρι να μου τον δώσει. Δεν έχει δαχτυλίδι το κλουβί που έχω είναι στρογγυλό 60χ40 υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω αν είναι ταισμενος με κρέμα ; επίσης πως μπορώ να καταλάβω την ηλικία, κάτω από τα φτερά κοντά στο σώμα δεν έχει ακόμα πούπουλα είναι ένδειξη ότι είναι μικρό;
[automerge]1705267476[/automerge]

*35 μέρες
Το ότι τον τάιζε στο χέρι μετά τις 30 σημαίνει ότι δεν είναι ταϊσμένος με κρέμα από την αρχή, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ήμερος. Το κλουβί να το αλλάξεις ΤΩΡΑ! Τι νόημα έχει να συνηθίσει σε μικρό. Θα αλλάξεις το κλουβί και θα τον αφήσεις ένα μήνα να συνηθίσει μιλώντας του ήρεμα. Πιθανώς ο εκτροφέας (αν θέλεις στείλε μου και το όνομά του σε προσωπικό μήνυμα γιατί με ενδιαφέρει) σου είπε ψέματα ως προς το θέμα του αν είναι ήμερος.
 
Το ότι τον τάιζε στο χέρι μετά τις 30 σημαίνει ότι δεν είναι ταϊσμένος με κρέμα από την αρχή, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ήμερος. Το κλουβί να το αλλάξεις ΤΩΡΑ! Τι νόημα έχει να συνηθίσει σε μικρό. Θα αλλάξεις το κλουβί και θα τον αφήσεις ένα μήνα να συνηθίσει μιλώντας του ήρεμα. Πιθανώς ο εκτροφέας (αν θέλεις στείλε μου και το όνομά του σε προσωπικό μήνυμα γιατί με ενδιαφέρει) σου είπε ψέματα ως προς το θέμα του αν είναι ήμερος.
Δεν μου είπε ότι είναι ήμερος μου είπε ότι είναι ημιαγριος και ότι πρέπει να ασχοληθώ αν θέλω να γίνει ήμερος επίσης πως μπορώ να καταλάβω αν είναι τριών μηνών
 
Back
Top