Αναπαραγωγή Τι πρέπει να περιλαμβάνει η προετοιμασία

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας. Μπορείτε να μου πείτε πιο αναλυτικά τι πρέπει να περιέχει η προετοιμασία των καρδερινων για αναπαραγωγή( φαγητό φρούτα λαχανικά κτλπ)
 
Εγώ δίνω περισσότερο κανναβούρι και νίζερ στην τροφή, σε ξεχωριστό κουπάκι κια-καμελίνα, αυγό 12-15 λεπτά βρασμένο, μήλο (λαχανικά δεν δίνω), αυγοτροφή με έντομα να βρίσκεται συνέχεια στο κλουβί, κατεψυγμενα σκουλίκια (πιο πολύ για όταν θα έχω μικρά να τα έχουν μάθει οι γονείς και να ταΐζουν), 1-2 φορές την εβδομάδα πολυβιταμίνες στο νερό, ασβέστιο (σουσάμι αλλά και έτοιμο σκεύασμα) στα θηλυκά αλλά και στα αρσενικά 1-2 φορές, κν φτιαξω δικη μου αυγοτρογη θα βαλω μαγια μπύρας - γλυκάνισο - σιτελαιο - ασβεστιο - πολυβιταμινες.
 
Η καρδερίνα είναι ένα ιθαγενές πουλί... Το πιο όμορφο κατά τη γνώμη μου πουλί της Ελλάδας.
Αναρωτιέμαι με αφορμή τις απορίες του θεματοθέτη με τι τρέφεται και συνεπώς με τι προετοιμάζεται για την επικείμενη αναπαραγωγή στην Ελληνική φύση.
Σίγουρα και με έντομα που αφθονούν την άνοιξη και κατά συνέπεια η πρόταση του Smokie καλύπτει αυτό το τμήμα σε μεγάλο βαθμό.
κατεψυγμενα σκουλίκια
αυγοτροφή με έντομα
μπορείς να μας βάλεις το σύνδεσμο για τα προϊόντα που προτείνεις και από που τα αγοράζεις.
Για τα υπόλοιπα τώρα...
Θεωρώ πως ένα πλούσιο σε ποικιλία σπόρων μείγμα είναι απόλυτα απαραίτητο.. όπως και κάποιοι σπόροι ως extra όπως περίλλα, ψιλό ηλίοσπορο κλπ.
Εκείνο που δεν ξέρω και απλά δοκιμάζω στην εκτροφή μου είναι η χρήση αγριόχορτων και βοτάνων στη διατροφή τους.
Για παράδειγμα δυο φύλλα ζοχό, μερικά άνθη πικραλίδας, ένα κλαδάκι ρίγανης κλπ είναι ευπρόσδεκτα από τα πουλιά και κατά τη γνώμη μου απαραίτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατεψυγμένα και αποστειρωμένα σκουλήκια pinkies
Orlux Insect Patee 200gr Απο την κτηνιατρική που ειναι κοντά στο σπίτι μου αλλά και στο λινκ την έχει σε καλή τιμή.
Βοτανα κτλπ δεν δίνω διότι δεν τα δέχονται τα πουλιά μου, το σπανάκι το τρώνε λιγο αλλά δεν τρελαίνονται.
 

Συνημμένα

  • pinkies.webp
    pinkies.webp
    50,7 KB · Προβολές: 0
Βοτανα κτλπ δεν δίνω διότι δεν τα δέχονται τα πουλιά μου

Πρεπει να χουν μαθει απο μικρα να τρωνε τα βοτανα/χορταρικα η οταν ειναι μεγαλυτερα να δουν καποιο αλλο να τα τρωει.
 
Πρεπει να χουν μαθει απο μικρα να τρωνε τα βοτανα/χορταρικα η οταν ειναι μεγαλυτερα να δουν καποιο αλλο να τα τρωει.
Έτσι ειναι Φίλιππε, αν δουν κάποιο να τρώει τρέχουν να δοκιμάσουν αλλά μέχρι εκεί :).
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση που μου έδωσες αλήθεια με βοηθάει πάρα πολύ. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.
 
Εμένα οι δικιές μου καρδερίνες τρελαίνονται για αυγο κυρίως η θηλυκια. Ο αρσενικός τρελαίνεται για μαρούλι. Τις προάλλες πήγα σε ένα οικόπεδο γεμάτο αγρια χόρτα και έκοψα λίγο ταραξακο, ένα άλλο φυτό που δεν κατάλαβα ακόμα τι ήταν άλλα δεν το έφαγαν η καρδερίνες μου αυτο και τσουκνίδα. Τον ταραξακο τον έφαγαν. Τα άλλα 2 οχι. Επίσης έχω αγοράσει κάποιους σπόρους ( καμελινα τσια, bela di note, μαρουλοσπορος, αγκάθι Μαρίας, και άλλα πολλά) το οποίο Μόλις το βάζω πάμε και τα 2 και το αδειάζουν το κουπακι σε μια μέρα. Αυγοτροφη με έντομα έχω στο κλουβί. Τρώνε που και που. Επίσης βάζω 2 με 3 φορές την εβδομάδα αυγό. Τι πρέπει να αλλάξω η να προσθέσω στην διατροφή τους ώστε να έχω μια επιτυχημένη αναπαραγωγή; Επίσης έχω βάλει φωλιά μέσα στο κλουβί σε για να εξοικειωθεί η θηλυκια. Να την βγάλω την φωλιά και να την βάλω τέλος Απρίλη αρχές Μαϊ ή να την αφήσω μεσα;
 
Αυγοτροφη με έντομα έχω στο κλουβί. Τρώνε που και που.
Όχι όμως υπερβολές... μια δυο φορές την εβδομάδα μια δόση για ημερήσια κατανάλωση.
Να την βγάλω την φωλιά και να την βάλω τέλος Απρίλη αρχές Μαϊ ή να την αφήσω μεσα;
Άφησέ τη για να μη σου πω βάλε κι άλλες γιατί στις καρδερίνες δεν υπάρχει η ίδια αποδοχή στις φωλιές με τα καναρίνια...
Την "ψάχνουν" πολύ περισσότερο.
Τι πρέπει να αλλάξω η να προσθέσω στην διατροφή τους ώστε να έχω μια επιτυχημένη αναπαραγωγή;
Μια χαρά είναι... Τίποτε μην αλλάξεις.
Καλά αποτελέσματα.
 
Ελπίζω να έχεις βάλει κάποια κάλυψη στην φωλιά, την αυγοτροφή με τα έντομα μπορείς να την έχεις συνέχεια μέσα έτσι και αλλιώς όποτε θέλουν τρώνε απλώς να την αλλάζεις καθε 3-4 ημέρες, κπο διατροφή είσαι κομπλέ Πάνο.
 
Ελπίζω να έχεις βάλει κάποια κάλυψη στην φωλιά
Ναι έχω βάλει κλαδάκια ψεύτικα και άλλα πράσινα φύλα. Ξερω ότι οι καρδερίνες το χρειάζονται αυτό
 
Back
Top