Αναπαραγωγή Τι πρέπει να προσέξω μετά το δακτυλίδωμα καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Σήμερα δακτυλίδωσα 2 νεοσσούς τεσσάρων ημερών αργά το απόγευμα με κλειστού τύπου δακτυλίδια. Ήταν μια διαδικασία που είχα χρόνια να κάνω και είχα αγχωθεί λίγο. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τα μικρά πλέον έχουν και ηλικιακή ταυτότητα. Τι πρέπει να προσέξω από εδώ και στο εξής κυρίως ως προς την συμπεριφορά της μαμάς τους; Λίγο πριν νυχτώσει είδα ότι καθόταν ήρεμη στη φωλιά. Υπάρχει περίπτωση να, ασχοληθεί αύριο;

υ. Γ. Τα μικρά έχουν αναπτυχθεί αρκετά, με αποτέλεσμα να μην περνάνε εύκολα τα δακτυλίδια...
 
Στη βδομαδα δεν τα δαχτυλιδωνουν;

Πειτε πλιζ, με ενδιαφερει και μενα, μου βαλανε τις φωνες που δεν δαχτυλιδωσα τα πρωτα..
 
Στη βδομαδα δεν τα δαχτυλιδωνουν;

Πειτε πλιζ, με ενδιαφερει και μενα, μου βαλανε τις φωνες που δεν δαχτυλιδωσα τα πρωτα..

Εξαρτάται. Αν ταίζουν καλά οι γονείς και η φωλιά δεν είναι γεμάτη, τότε οι νεοσσοί αναπτύσσονται γρηγορότερα. Σήμερα ήταν η πρώτη μου επαφή μαζί τους και είδα ότι είχαν αναπτυχθεί. Τα δακτυλίδια μπήκαν αλλά με λίγη δυσκολία. Θεωρώ πως αύριο δεν θα μπορούσαν να μπουν εκτός και αν τους τα βγάλει η μαμά τους, οπότε θα διαπιστώσω αν μπαίνουν ξανά ή όχι...
 
Να προσέξεις μόνο μήπως η κανάρα στην προσπάθεια της να καθαρίσει τα μικρά από την "ακαθαρσία" (δαχτυλίδι) πετάξει κάποιο έξω από τη φωλιά και μείνει τη νύχτα εκτός. Από αύριο, παρατήρησε μόνο αν ασχολείται με αυτά, πράγμα σπάνιο στα καναρίνια.
 
Αν περάσει ένα 24ωρο χωρίς παρατράγουδα, είσαι ο. Κ.

Στη βδομαδα δεν τα δαχτυλιδωνουν;

Πειτε πλιζ, με ενδιαφερει και μενα, μου βαλανε τις φωνες που δεν δαχτυλιδωσα τα πρωτα..
Ναι, αν το κάνεις στη βδομάδα και έχουν αναπτυχθεί πολύ, χαιρέτα μου τον πλάτανο. Από την 5η μέρα δοκιμάζεις. Θα πρέπει να μπαίνει από άνετα έως με μικρή δυσκολία..Αν πλέει, ξαναδοκιμάζεις την επόμενη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
🙄 Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα το κανω 😉 αλλα θα προσπαθησω.. ΑΝ τυχον παιζει πριβλημα με την καναρα, δεν τα καλυπτουμε με χανζαπλαστ?
 
Θα το κάνεις!
Το πουλί που βγάζεις θα πρέπει να έχει ταυτότητα. Τη δική του και τη δική σου!
 
Σήμερα δακτυλίδωσα 2 νεοσσούς τεσσάρων ημερών αργά το απόγευμα με κλειστού τύπου δακτυλίδια. Ήταν μια διαδικασία που είχα χρόνια να κάνω και είχα αγχωθεί λίγο. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τα μικρά πλέον έχουν και ηλικιακή ταυτότητα. Τι πρέπει να προσέξω από εδώ και στο εξής κυρίως ως προς την συμπεριφορά της μαμάς τους; Λίγο πριν νυχτώσει είδα ότι καθόταν ήρεμη στη φωλιά. Υπάρχει περίπτωση να, ασχοληθεί αύριο;

υ. Γ. Τα μικρά έχουν αναπτυχθεί αρκετά, με αποτέλεσμα να μην περνάνε εύκολα τα δακτυλίδια...
Τεσσάρων ημερών και δεν περνούσαν; Τι στην ευχή έτοιμα γεννηθήκανε;
Στη βδομαδα δεν τα δαχτυλιδωνουν;

Πειτε πλιζ, με ενδιαφερει και μενα, μου βαλανε τις φωνες που δεν δαχτυλιδωσα τα πρωτα..
Από 6-7 μέρα... με εξαιρέσεις προς τα πάνω και τελικά και προς τα κάτω.
Υπάρχουν και δύσκολα καναρίνια... Που δεν ανέχονται τα δαχτυλίδια... και δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στα μικρά μέχρι αναπηρίες ακόμη και θάνατο...
 
Τεσσάρων ημερών και δεν περνούσαν; Τι στην ευχή έτοιμα γεννηθήκανε

Πήραν από το σωματότυπο του μπαμπά τους φαίνεται... Παρόλα αυτά σήμερα βρήκα το ένα από τα δακτυλίδια στον πάτο του κλουβιού και αναγκάστηκα να ξαναφορέσω στον νεοσσό ένα καινούργιο. Για να δούμε θα το κρατήσει έως αύριο;

Υπάρχουν και δύσκολα καναρίνια... Που δεν ανέχονται τα δαχτυλίδια

Πες μου ότι οι δακτυλιδωμένες είναι πιο ανεκτικές...please!
 
Δεν υπάρχει κανόνας για τις πιο ανεκτικές...
Συνήθως οι πιο καθαρές, οι πιο σχολαστικές και οι πιο προστατευτικές έχουν "κίνδυνο" να σου στείλουν όλα τα μικρά έξω από τη φωλιά, γιατί μια "βρωμιά" στο πόδι τους δε λέει να φύγει και να καθαρίσει.
Το αν φορούν ή όχι δακτυλίδι είναι αδιάφορο..
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να το αποδεχθούν όταν και οι ίδιες φοράνε. Δεν τις ξενίζει οπτικά. Αλλά δεν μπορεί να πάρει κανείς όρκο...
 
Μαντέψτε ποιος του κατέστρεψε το δεξί πόδι... εκεί που είχα το δακτυλίδι του. Για να το βγάλει και να το πετάξει κάτω...
Φυσικά εγώ έβαλα το δακτυλίδι στο άλλο πόδι και τοποθέτησα τα πουλιά σε άλλη μητέρα...
Τώρα ο φιλαράκος είναι πατέρας... και μάλιστα πολύ καλός...
Το ίδιο και ο αδερφός του... Που δεν έχει δακτυλίδι καθόλου και το πόδι του είναι πολύ χειρότερα.

015-151c.webp
 
Τα δαχτυλιδια του 2015 ειναι μωβ σωστα; Το σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω, αλλα ψιλοφοβαμαι με αυτα που ακουω, μηπως θα ηταν καλυτερα να περασω ανοιχτου τυπου οταν μεγαλωσουν;

Η μητερα τους ειχε ανοιχτου τυπου και το ειχε βγαλει, και ο πατερας ακομα παλευει να το βγαλει οποτε σκεφτομαι μηπως εχω προβλημα με τα μικρα.
 
Τα δαχτυλιδια του 2015 ειναι μωβ σωστα; Το σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω, αλλα ψιλοφοβαμαι με αυτα που ακουω, μηπως θα ηταν καλυτερα να περασω ανοιχτου τυπου οταν μεγαλωσουν;

Η μητερα τους ειχε ανοιχτου τυπου και το ειχε βγαλει, και ο πατερας ακομα παλευει να το βγαλει οποτε σκεφτομαι μηπως εχω προβλημα με τα μικρα.

Δεν έχεις κάποιον λόγο να βάλεις κλειστού τύπου αν δεν είναι συλλογικά. Ολα τα άλλα κλειστού που κυκλοφορούν, δεν εξασφαλίζουν την ταυτότητα του, γι' αυτό και τα πουλιά που τα φέρουν δεν μπορούν να εκτεθούν σε κρίση σε κάποιο διαγωνισμό.
Μπορείς να βρείς ανοικτού τύπου χρονολογημένα που είναι εύκολα στην διαχείριση.
 
Back
Top