Γενικά Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή ενός σωστού τιμπράντο;

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Μετα την απωλεια του θυληκου κοινου καναρινιου μου θελησα να αναβαθμισω και να αναδιαμορφωσω το κοπαδι μου με 2να ζευγαρι τιμπραντο.Θα τα προμηθευτω απο τον πετσοπα μου που του εχω εμπιστοσυνη.Εχει φερει θυληκες και αργοτερα θα φερςι και αρσενικα.τι πρπει να προσεξω στην επιλογη των πουλιων?εκτος απο το δακτυλιδι,ζωηραδα,τραγουδι στο αρσενικο.Ειδικοτερα σκεφτομαι την επιλογη ενος σωστου θυληκου.Ποιε εξναι οι προυποθεσεις για σωστα πουλια αυτης της ρατσας?Τα δακτυλιδια του 2020 ηταν πρασινου χρωματος?
 
Τα δακτυλιδια του 2020 ηταν πρασινου χρωματος?
Ναι.
.Ποιε εξναι οι προυποθεσεις για σωστα πουλια αυτης της ρατσας?
Ότι ισχύει για όλα τα πουλάκια, να είναι ζωηρά και υγιή.
Ο σωματότυπος επίσης έχει κάποια χαρακτηριστικά όπως η ουρά που είναι αρκετά στενή σε σχέση με άλλες ράτσες, επίσης δεν πρέπει να υπάρχει πάνω τους ούτε ίχνος κόκκινου χρώματος.
Αν πάρεις πουλί που είναι βαθμολογημένο σε κάποιο διαγωνισμό θα πρέπει να συνοδεύεται από την φύσα της βαθμολογίας του.
Να φοράει δαχτυλίδι συλλόγου.
Ειδικοτερα σκεφτομαι την επιλογη ενος σωστου θυληκου
Καλό θηλυκό θεωρείται ένα θηλυκό που τα αδέρφια της έχουν πάρει καλή βαθμολογία σε διαγωνισμό.

Στο forum υπάρχουν εκτροφείς timbrado, αν σε ενδιαφέρει μπορείς να βάλεις αγγελία, εγώ έτσι ξεκίνησα με το πρώτο μου ζευγάρι που δεν ήταν βαθμολογημένο αλλά ο αρσενικός τραγουδάει απίθανα και η θηλυκιά είναι το πιο ήρεμο πουλί που είχα ποτέ.
 
Εφόσον τον εμπιστεύεσαι τον άνθρωπο στο πετσοπ, δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα. Εναλλακτικά και λόγω του ότι ο καιρός περνάει και βρισκόμαστε ήδη στην αναπαραγωγική περίοδο σε κλειστές εκτροφές, και αν προσδοκείς σε αναπαραγωγή φέτος, μια κίνηση που ίσως θα μπορούσε να γίνει, θα ήταν να βρεις το τηλέφωνο του Αντιπρόεδρου της ΕΛΙΤ στο διαδίκτυο και να συζητήσεις μαζί του, να σου προτείνει εκτροφέα της ράτσας. Έχω ακούσει, αλλά δεν έχω ιδία άποψη, ότι πρόκειται για έντιμο πρόσωπο, οπότε θεωρώ ότι αν κανείς του ζητήσει να αγοράσει φετινό πουλί, το οποίο να έχει τα τάδε χαρακτηριστικά, και να μην έχει αρρωστήσει ή πάρει φάρμακα, πιθανά θα ανταποκριθεί με συνέπεια.
Αυτό δλδ που υποκρύπτεται σε όλα τα παραπάνω, είναι ότι συχνά οι εκτροφείς "σπρώχνουν" σε πετσοπ ή σε ιδιώτες, πουλιά τα οποία για κάποιους λόγους, δεν θέλουν στο κοπάδι τους (π.χ. δεν ανταποκρίθηκαν στην αναπαραγωγή όπως "έπρεπε", ήταν άρρωστα και έχουν πάρει έναν σκασμό φάρμακα, έχουν αρνητικές νότες...), και το πετσοπ φυσικά, όσο έμπιστο κι αν είναι, δεν θα μπορούσε να γνωρίζει το ιστορικό των πουλιών.
Τέλος, κοίταξε το ζευγάρι να είναι τουλάχιστον της ίδιας γραμμής, π.χ. κλάσικο...
 
Καλημέρα,θα γράψω λίγα πράγματα από την πρόσφατη εμπειρία μου καθώς αλλαξα ράτσα προσφατα (ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη) και πήρα ντιμπραντο! Εγώ αποφάσισα να απευθυνθώ σε εκτροφείς αλλά θα βρείτε κάποια κοινά σημεία. Θα πρέπει να είναι κάνει αρκετά καλός γνώστης της ράτσας (εγώ δεν είμαι αλλά είχα την βοήθεια ενός καλού φίλου )για να διακρίνει την ράτσα (έχουν κοινά σημεία με τα κοίνα και μπορεί άνετα κάποιος να σε"δαγκώσει"). Σαφώς και αυτά που εσείς , αλλά και οι φίλοι ποιο πάνω, ειπατε με βρίσκουν σύμφωνο .και τα δύο πρέπει να προέρχονται από καλούς γονείς έτσι τα μεν αρσενικά να αποδώσουν στην φωνή τα μεν θηλυκά να δώσουν σωστούς απογόνους.ενα σημείο που πρέπει να τονίσω είναι ότι,για μένα, ο εκτροφέας πρέπει να έχει στο κοπάδι του μόνο ντιμπραντο ,εγώ πήρα ένα ζευγάρι από κάποιον ο οποίος είχε στο εκτροφείο του πολλά διαφορετικά πουλιά (καρδερίνες Φλώρους κ.λ.π.) το αποτέλεσμα ήταν να πάρω ένα αρσενικό αν και μορφολογικά είναι άψογο το οποίο ναι μεν δεν σταματαγε να κελαιδα "έλεγε"όμως και τα άγρια(πράγμα κακό για τους ειδικους) τελικά τον έδωσα σε ένα γνωστό ο οποίος απλά ήθελε ένα καναρίνι να έχει τον "ασταμάτητο" κράτησα το θυληκό .πήρα και ένα ζευγάρι από άλλον εκτροφέα με όλα τα χαρακτηριστικά που ήθελα και τέλος είχα την μεγάλη τύχη να γνωρίσω έναν μεγάλο Έλληνα εκτροφέα ντιμπραντο ο οποίος μου έδωσε 2 αρσενικά και 1 θυληκό και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον εμπιστευτικά διότι με έβαλε στο εκτροφείο με 150 περίπου πουλιά και μου είπε έκτος από αυτά τα 15 (τους δασκάλους του) πάρε οποιο θες έκατσα άκουσα μου εξήγησε τις νότες μου επέδειξε τα πουλάκια που το λένε ποιο ωραία άλλα που το λένε ποιο δυνατά άλλα λιγότερο αλλά ποιο σωστά κ.λ.π. και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.εν κατακλείδι προτείνω σίγουρα δακτυλίδια εκτροφέα και,όπως λέτε και εσείς εμπιστοσύνη (στην συγκεκριμένη περίπτωση στον πετσοπα) Υ.Σ. φέτος, από όσα γνωρίζω, δεν έγιναν διαγωνισμοί οπότε δεν νομίζω να βρείτε αρσενικό με φυσά του '20 καλή τύχη!
 
Θα σου πρότεινα να μην απευθυνθείς στο pet shop για να πάρεις πουλιά και ιδιαίτερα Timbrado. Άν και δεν εκτρέφω την συγκεκριμένη ράτσα, είμαι κάτοχος δυο εξαιρετικών αρσενικών που πήρα από εκτροφείς συλλόγων καθαρά για το τραγούδι τους. Ζήτησα και στις δύο περιπτώσεις τις βαθμολογίες τους, τις οποίες και οι δύο προκάτοχοί τους μου έδωσαν χωρίς αντίρρηση. Βέβαια όπως πολύ σωστά σου είπε ο @Scoros, το 2020 δεν παίζει να υπάρχει κανένα βαθμολογημένο πουλί με φίσα. Άλλωστε τα μεγαλύτερα του ενός έτους έχουν στρωμένες φωνές που δεν θα αλλάξουν μετά την πτερόρροια.
Ειδικοτερα σκεφτομαι την επιλογη ενος σωστου θυληκου.
Θα σου πρότεινα να το αναβάλλεις για το φθινόπωρο. Εδώ θα χρειαστείς σίγουρα εκτροφέα...
 
Καλημέρα,θα γράψω λίγα πράγματα από την πρόσφατη εμπειρία μου καθώς αλλαξα ράτσα προσφατα (ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη) και πήρα ντιμπραντο! Εγώ αποφάσισα να απευθυνθώ σε εκτροφείς αλλά θα βρείτε κάποια κοινά σημεία. Θα πρέπει να είναι κάνει αρκετά καλός γνώστης της ράτσας (εγώ δεν είμαι αλλά είχα την βοήθεια ενός καλού φίλου )για να διακρίνει την ράτσα (έχουν κοινά σημεία με τα κοίνα και μπορεί άνετα κάποιος να σε"δαγκώσει"). Σαφώς και αυτά που εσείς , αλλά και οι φίλοι ποιο πάνω, ειπατε με βρίσκουν σύμφωνο .και τα δύο πρέπει να προέρχονται από καλούς γονείς έτσι τα μεν αρσενικά να αποδώσουν στην φωνή τα μεν θηλυκά να δώσουν σωστούς απογόνους.ενα σημείο που πρέπει να τονίσω είναι ότι,για μένα, ο εκτροφέας πρέπει να έχει στο κοπάδι του μόνο ντιμπραντο ,εγώ πήρα ένα ζευγάρι από κάποιον ο οποίος είχε στο εκτροφείο του πολλά διαφορετικά πουλιά (καρδερίνες Φλώρους κ.λ.π.) το αποτέλεσμα ήταν να πάρω ένα αρσενικό αν και μορφολογικά είναι άψογο το οποίο ναι μεν δεν σταματαγε να κελαιδα "έλεγε"όμως και τα άγρια(πράγμα κακό για τους ειδικους) τελικά τον έδωσα σε ένα γνωστό ο οποίος απλά ήθελε ένα καναρίνι να έχει τον "ασταμάτητο" κράτησα το θυληκό .πήρα και ένα ζευγάρι από άλλον εκτροφέα με όλα τα χαρακτηριστικά που ήθελα και τέλος είχα την μεγάλη τύχη να γνωρίσω έναν μεγάλο Έλληνα εκτροφέα ντιμπραντο ο οποίος μου έδωσε 2 αρσενικά και 1 θυληκό και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον εμπιστευτικά διότι με έβαλε στο εκτροφείο με 150 περίπου πουλιά και μου είπε έκτος από αυτά τα 15 (τους δασκάλους του) πάρε οποιο θες έκατσα άκουσα μου εξήγησε τις νότες μου επέδειξε τα πουλάκια που το λένε ποιο ωραία άλλα που το λένε ποιο δυνατά άλλα λιγότερο αλλά ποιο σωστά κ.λ.π. και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.εν κατακλείδι προτείνω σίγουρα δακτυλίδια εκτροφέα και,όπως λέτε και εσείς εμπιστοσύνη (στην συγκεκριμένη περίπτωση στον πετσοπα) Υ.Σ. φέτος, από όσα γνωρίζω, δεν έγιναν διαγωνισμοί οπότε δεν νομίζω να βρείτε αρσενικό με φυσά του '20 καλή τύχη!
όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αν δεν γνωρίζεις σίγουρα ότι ο εκτροφέας έχει ΜΟΝΟ τιμπράντο δεν είσαι σίγουρος για τις φωνές που θα έχει το αρσενικό. Αν και εσύ θέλεις απλά ένα πουλάκι να κελαηδά πολύ και δυνατά τότε δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί αυτό
 
Back
Top