Διατροφή Τι πρέπει να τρώει το κοκατιλ μου;

triwps2014

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Διδυμότειχο
για σας παιδιά... έχω μια ερώτηση... Ποίες τροφές πιστεύεται είναι καλύτερο να τρώει ένα κοκατιλ... Εγώ είδα πως του αρέσει πολύ ο άνηθος και το βραζμενο ρύζι.. Έχετε να μου προτείνεται κάποια συγκεκριμένη τροφή;
 
Η βασική τροφή του θα είναι οι σπόροι του, οι συσκευασμένοι.
Μπορείς να του δίνεις και ένα μικρό ποσοστό από πέλετς κατάλληλα για το είδος του.
Αυγοτροφή μία με δύο φορές την εβδομάδα τώρα και <Link Removed>που και που.
Η τροφή του πρέπει να εμπλουτίζεται με <Link Removed> ανά εποχή.
Όλα τα φρέσκα πρέπει να είναι εποχής, καλά πλυμένα και να αναφέρονται στους καταλόγους που σου έδωσα ως ασφαλή.
Συμπληρωματικά, πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο διαθέσιμο για το ασβέστιο, ενεργός άνθρακας για πρόληψη τυχόν τοξικόσεων και κάποια έτοιμα μεταλλικά στοιχεία που πουλάνε στα μαγαζιά σε μορφή κόκκων.
Για την πλήρη διατροφή διάβασε <Link Removed>.
Για την γενικότερη φροντίδα του πουλιού σου, <Link Removed>, θα βρεις συγκεντρωμένα τα περισσότερα άρθρα που υπάρχουν στο PetBirds.
Αυτή είναι η ύλη τον Σεπτέμβριο έχει διαγώνισμα :)
 
Ναι καλή είναι κι εγώ αυτήν χρησιμοποιώ στην παρούσα φάση :)

Ναι αλλά... ερωτήσεις, σκονάκια, αντιγραφές επιτρέπονται :)
 
Εμένα τα πουλιά έχουν ξετρελαθει. Επίσης έχει σπόρους, δημητριακά, φρούτα, αυγά, λαχανικά, βότανα, πρωτεΐνη, μέταλλα, μήλο, παπαγια και ακτινιδια.

ξέρεις περίπου τιμή;
6€ τα 800 γραμμάρια.

Από το stratouspetshop.gr
http://www.stratouspetshop.gr/index.php?route=product/category&path=68_70_88
 
Ακριβά δεν είναι; Εγώ βέβαια παίρνω 20 κιλο με περίπου 30 ευρώ αλλά αν θυμάμαι καλά δεν είναι πάνω από 4,5 το κιλό.
δεν ξέρω αν είναι ακριβή για τροφή παπαγάλου...😳 άλλα αν έχει όσα είπε ο Διονύσης δηλ. (σπόρους, δημητριακά, φρούτα, αυγά, λαχανικά, βότανα, πρωτεΐνη, μέταλλα, μήλο, παπαγια και ακτινίδια.)👍τότε πιστεύω τα αξίζει τα λευτα της 🙂...όμως δεν είναι και η ποιο φτηνή τροφή...όμως σίγουρα είναι καλή τροφή 😉

Η ποικιλία είναι πάντα καλή αρκεί να τηρείται το μέτρο σε όλα.

Δεν είναι ακριβό?
ίσως να είναι ακριβή... όμως σίγουρα θα είναι καλή τροφή για να έχει τόσα πολλά μέσα... (σπόρους, δημητριακά, φρούτα, αυγά, λαχανικά, βότανα, πρωτεΐνη, μέταλλα, μήλο, παπαγια και ακτινιδια.) 😉όμως για να λες εσύ ότι είναι ακριβή έχεις δίκαιο 😉:)

Εγώ βέβαια παίρνω 20 κιλο με περίπου 30 ευρώ αλλά αν θυμάμαι καλά δεν είναι πάνω από 4,5 το κιλό.
από pet shop παίρνεις την συσκευασία 20 κιλών;
 
από pet shop παίρνεις την συσκευασία 20 κιλών;
Νομίζω πρέπει να την κάνεις παραγγελία. Αλλά βγαίνει πιο φθηνά.

Ακριβά δεν είναι; Εγώ βέβαια παίρνω 20 κιλο με περίπου 30 ευρώ αλλά αν θυμάμαι καλά δεν είναι πάνω από 4,5 το κιλό.
Που βρήκες το 20ακιλο θέλω κι εγώ.
 
Κατ' αρχήν παίρνω αυτήν
_vyr_494stredni-pap.jpg

το https://www.pet4u.gr/beyers-60-papagalous.htmlτην έχει 36 ή 37 ευρώ. Εγώ την πήρα πρόσφατα με 28 για την ακρίβεια από τον Τζαβέγιο.

από pet shop παίρνεις την συσκευασία 20 κιλών;
 
Back
Top