Αναπαραγωγή Τι πρεπει να κάνω για να ζευγαρωσουν τα καναρινια μου;

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, απο εχτες ο Λάκης έχει παρέα, ελπίζω να γεινουν ζευγαρακι με την κοκονα.
Θα πρεπει να κάνω κάτι εγώ;

Αυτα ειναι
 

Συνημμένα

  • φωτογραφία-6.webp
    φωτογραφία-6.webp
    12,9 KB · Προβολές: 141
Καλημέρα, καλή εβδομάδα!
Έπρεπε πριν ενώσεις το ζευγάρι να ακολουθήσεις μια άλλη διαδικασία (μήπως το έχεις κάνει ήδη; ).
Κατ αρχήν το νεοφερμένο πουλάκι έπρεπε να μπει σε περίοδο καραντίνας για λόγους ασφαλείας Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης .
Πριν προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή υπάρχει επίσης μία περίοδος γνωριμίας και τροφικής προετοιμασίας του ζευγαριού για να έχουμε επιτυχημένη γέννα, υγιείς απογόνους και υγιείς γονείς.
Δηλαδή κρατάμε τα πουλιά σε διαφορετικά κλουβιά με απόσταση μεταξύ τους ή σε ζευγαρώστρα όπου δεν βλέπονται όμως, ενισχύουμε την διατροφή με χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά και φρούτα, αυγό ή αυγοτροφή απαραίτητα και σουπιοκόκκαλο κυρίως στο θηλυκό για το ασβέστιο.
Μετά τις 20-30 μέρες βάζουμε φωλιά στην πλευρά του θηλυκού με νήμα και αν αρχίσει να την στρώνει καταλαβαίνεις ότι ετοιμάζεται. Επίσης αφαιρείς το οπτικό εμπόδιο αλλά όχι το κάγκελο μεταξύ του ζευγαριού. Αν αρχίσουν τα ταϊσματα σημαίνει ότι και το αρσενικό σου είναι έτοιμο. Μετά από καμιά εβδομάδα, αφαιρείς το χώρισμα εντελώς και ενώνεις το ζευγάρι.
Σε γενικές γραμμές καθότι δεν έχω εμπειρία από καναρίνια. Περίμενε και τους ειδικούς για λεπτομέρειες στις οποίες πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.
Καλή επιτυχία από μένα :)
 
Καλη εβδομαδα,
Τα πουλάκια και τα δυο τα έχω μεγαλο διάστημα, απλα δεν τα είχα μαζί ( στην αρχή δεν έβλεπαν το ενα τ'αλλο, μετα απο μέρες τα έβαλα πλάι).
Απο θέμα διατροφής τα προετοιμαζω δυο εβδομαδες τώρα (προσέχω να πέρνει αρκετό ασβέστιο η κοκονα)
-Μια παρατήρηση, ψιλοτραβαει η κοκονα την ουριτσα του Λάκι. Γιατί;
 
-Μια παρατήρηση, ψιλοτραβαει η κοκονα την ουριτσα του Λάκι. Γιατί;
Υλικό φωλιάς της έδωσες;

Κατά τα άλλα, εδώ θα βρεις σχεδόν όλα όσα πρέπει να ξέρεις αναπαραγωγή καναρινιών
 
Βάλε φωλιά και νήμα και παρατήρησε αντιδράσεις για καναδυό μέρες. Πολύ διακριτικά.
 
Βάλε φωλιά και νήμα και παρατήρησε αντιδράσεις για καναδυό μέρες. Πολύ διακριτικά.

-Ωραια ένταξη :)


-Τοποθετησα φωλία και νιμα, αρμονικά και με συνεργασια και τα δυο ασχολούνται με το πλέξιμο αυτής. Η κοκονα ξεκίνησε και έπειτα και ο λακις. :)
 
Καλή αρχή αν και.η προετοιμασία νομίζω δεν ηταν αρκετή... Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Για να μπορει το ζευγαρι να αποδώσει γερους και δυνατους απογονους! Ο αρσενικος πυρωνεις και χωρις διατροφη αλλα το θεμα ειναι τι θα βγαλει.
 
Καλημερααα! Εχουμε αυγουλακι :), Το κλωσσανε και οι δυο εναλαξ , χρειαζετε να κανω κατι; να τα βοηθησω σε κατι; Να επιχειρησω να δω αν ειναι γονιμοποιημενο το αυγουλακι;
 
  1. χρειαζετε να κανω κατι; να τα βοηθησω σε κατι;
  2. Να επιχειρησω να δω αν ειναι γονιμοποιημενο το αυγουλακι;
  1. Όχι.
  2. Μετά την πρώτη εβδομάδα. Δεν είναι κάτι πάντως που θα πρέπει να σε απασχολεί και δη από τώρα.
 
Ωραια ενταξη, ευχαριστω πολυ

... Το σημερινο το εκανε εκτος φωλιας, δεν το φαγανε η κατι αλλα χαλασε ψιλοεσπασε, απο την βιοψια προεκυψε πως δεν ηταν γονιμο
 
Back
Top