Αναπαραγωγή Τι πρεπει να κανω για να ασχοληθω επαγγελματικα με παπαγαλους;

Γιωργος32

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Πάτρα
γεια σας παιδια. Κοιταω το φορουμ εδω κ κατι μερες π το βρηκα, το βρησκω πολυ οραιο. Ασχολουμαι χρονια με παπαγαλους κ 8α η8ελα να ασχολη8ω επαγγελματικα κ 8α η8ελα να σας ρωτησς τι πρεπει να κανω π.χ για να βαζω δακτιλιδια στσ παπαγαλους. Αν 8ελω καποια αδεια κτλ. σε οτι μπορειτε να με βωη8ησετε 8α το εκτιμουσα
 
αν δεν κανω λαθος για να βάζεις δαχτυλίδια πρέπει να γραφτείς σε κάποιον σύλλογο
 
Γεία σου Γιωργο απο την πατρα και μελλοντικε εκτροφεα... Καλως όρισες στο φόρουμ και εδω θα βρείς οτι χρειάζεσαι!Για μίλησες μας λίγο για τα επιχειρηματικα σου σχεδια;Για να κάνεις ένα καλο ξεκίνημα θελεις τρια πραγματα. Λέγονται τα 3 Χ
-Χρονος
-Χρημα
-Χώρο...
Καλα η υπομονη εννοείται και δεν την βάζω μέσα...
 
εγω θα προσθεσω και κατι αλλο το οποιο ειναι σημαντικοτερο,ΓΝΩΣΕΙΣ ή ορεξη για γνωση
 
εχω αρκετες γνωσεις. Ξερω αρκετα μπορω να πω για παπαγαλους κα8ε ειδους. 8ελω να μα8ω για τα νμκα 8εματα γιαυτο ρωτησα για δακτιλιδια και μετα 8α δω αν μπορω να προχωρησω. Εχω αρκετο χωρο και τα χρηματα μαζευονται σιγα σιγα σε 1,2 χρονια 8α ειμαι ετοιμος πιστευω. Επεισης για τα δακτιλιδια σε τι συλλογο πρεπει να γραφτω; και πρεπει να δινς καποιο χρηματικο ποσο σε αυτον τον συλλογο; Εννοειται οτι εχω χρονο να ασχολη8ω μαζι τους και 8α τσ προσφερω οτι καλυτερο περναει απο το χερι μου.
 
8α η8ελα να ασχολη8ω επαγγελματικα κ 8α η8ελα να σας ρωτησς τι πρεπει να κανω
8ελω να μα8ω για τα νμκα 8εματα γιαυτο ρωτησα για δακτιλιδια και μετα 8α δω αν μπορω να προχωρησω.
Για τα νομικά θέματα νομίζω πως μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ο ΟΑΕΔ. Τι θα πρέπει να κάνεις δηλαδή σχετικά με την έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, τα θέματα υγιεινής που αφορούν στο χώρο εκτροφής (υγειονομικό), τον ασφαλιστικό φορέα στον οποίο θα πρέπει να ενταχθείς ως επαγγελματίας κ.λπ.
 
Δεν διευκρινίζεις;
θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά ώς εκτροφέας πουλιών ή
θέλεις να ανοίξεις κάποιο μαγαζί πώλησης ωδικών πουλιών(παπαγάλων)
 
οχι πετ σοπ... εκτροφειο καλυτερα. 8ελω να αναπαραγω οχι να τα παιρνω ετοιμα. Ειναι πιο οραια η ολη διαδικασια
 
Πολύ εύκολο εάν γραφτείς σε καποιο σύλογο με ετήσια συνδρομή 35 Ε .
Κοίταξε πρώτα εάν μπορείς να διακινείς τα πουλιά που θα βγάζεις και μετά να προχωρήσεις.
 
Back
Top