Φροντίδα Τι πρεπει να κανω για να βγαλω το κοκατιλ απο το κλουβι;

kostaspapoulis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Πειραιάς
Γειας σας! Πριν απο 3 εβδομαδες περιπου αγορασα ενα πανεμορφο κοκατλ... Νομιζω πως ειναι ακομα μικρο γιατι δεν εχει βραχιολακι στο ποδι, κ καποιος μου ειπε οτι οταν δεν εχει σημαινει οτι εχει γεννηθει μεσα στο πετ σοπ...η ουρα του δεν ειναι κ πολυ μεγαλη, κ το λοφειο του ειναι μετριο... Καποια στιγμη του ειχε φυγει ενα πουπουλο απο την ουρα κ εγω το εχω παρει κ το χαϊδευω αλλα το χερι μ ειναι εξω απο το κλουβι... Βλεπω οτι τ αρεσει π το χαϊδευω, κ οταν το πλησιαζω στο στομα τοθ δεν κανει κινηση να τσιμπησει... Ποια ειναι επομενη κινηση π πρεπει να κανω για να το βγαλω εξω απο το κλουβι για να με συνη8ησει λιγο...
 
Αρχικα πρεπει να δεις οτι δε σε φοβαται μεσα στο κλουβι δοκιμαζοντας να το ταισεις αρχικα εξω απο τα καγκελα και οταν σε συνηθισει και μεσα απο τα καγγελα. Μην το πλησιαζεις εσυ και μην το πιεζεις αν απομακρυνεται, αλλα κανε το να θελει να σε πλησιασει αυτο. Το να βγαλεις ενα μη εξημερωμενο πουλι εκτος κλουβιου δεν το θεωρω σοφη κινηση. Θα το τρομαξεις και το πιθανοτερο ειναι οτι θα πεταξει και θα καθεται σε ψηλα σημεια.

Το οτι δε φοραει δαχτυλιδι δε σημαινει απαραιτητα οτι εχει γεννηθει μεσα στο μαγαζι αλλα καπου στην Ελλαδα ισως και στο μαγαζι αλλα οχι απαραιτητα εκει. Απλα δεν εχει γινει εισαγωγη του απο αλλη χωρα. Την ηλικια του στην ειπανε; Αυτα γραφονται στα δαχτυλιδια.
 
Οχι δεν μου ειπαν ηλικία... Ενας φιλος μου π εχει κ ευτός κοκατιλ μ ειπε οτι ειναι μικρο κ το καταλαβε επο την ουρά κ απο το λοφίο του... Εγω σκεφτομουν να παρω ενα ξύλο ή κατι τετοιο κ αν ανεβει να το βγάλω προσεκτικά εξω γιατι νομιζω πως θέλει να βγεί επειδη κηνείται πολυ μεσα στο κλουβι του σαν να 8ελει να βγεί...
 
Θα σε συμβουλευα οπως ειπε και πιο πανω και ο Ανεστης να μην το βγαλεις ακομα εξω αφου δεν ειναι εξημερωμενο.Χτισε τη σχεση σας σιγα σιγα. Πρεπει να σε εμπιστευτει πρωτα. Υπαρχουν πολλοι κινδυνοι για το πουλακι αν το βγαλεις εξω απο τωρα. Ταισε το με το χερι εξω απο το κλουβι, δωσ'του λιχουδιες. 😉
 
Δηλαδη μου προτεινεις να βαλω το χερι μ μεσα στο κλουβι για να το ταϊσω;
Το κακο ειναι οτι οταν βαζω το χερι μ μεσα για να του βαλω διαφορα πραγματα π.χ. Φοβαται..
 
Δηλαδη μου προτεινεις να βαλω το χερι μ μεσα στο κλουβι για να το ταϊσω;
Το κακο ειναι οτι οταν βαζω το χερι μ μεσα για να του βαλω διαφορα πραγματα π.χ. Φοβαται..

Αρα πως θελεις να βγαλεις εξω ενα πουλι που σε φοβαται; Το μονο που θα καταφερεις ειναι να το φοβησεις ακομη περισσοτερο και να το κυνηγας. Πρωτα να αρχισεις να το δελεαζεις να φαει απο το χερι σου εξω απο τα καγκελα του κλουβιου του. Αν του αρεσουν οι ηιλιοσποροι αφαιρεσε ολους τους ηλιοσπορους απο την τροφη του (η τροφη πρεπει να ειναι διαθεσιμη 24ωρες την ημερα) και δοκιμασε να του προσφερεις μερικους απο το δαχτυλα σου πισω απο τα καγκελα του κλουβιου. Μην το πλησιαζεις εσυ οπου πηγαινει μεσα στο κλουβι αλλα κρατα το χερι σου λιγο πιο μακρια του κοντα σε μια πατηθρα μεχρι να ερθει αυτο σε εσενα. Ετσι χτιζεται αρχικα η εμπιστοσυνη. Η εξημερωση ενος πουλιου δεν ειναι κατι που επιτυγχανεται σε μια μερα. Με αλλα πουλια ειναι ευκολοτερο και με αλλα μπορει να παρει ακομη και καποιους μηνες. Θελει συνεπεια και συστηματικοτητα σε καθημερινη βαση και οχι να ασχολειται κανεις ενα τεταρτο οποτε το θυμηθει η οποτε βρεθει στο σπιτι. Παντα μιλαμε για ορθοδοξες μεθοδους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Και να προσθέσω εδώ στα λόγια του Ανέστη, ότι μερικά πουλιά δεν εξημερώνονται πλήρως. Τα δικά μου κοκατίλ τα εχω 8 χρόνια και δεν θέλουν να βγουν από το κλουβί.. Ούτε θέλουν πολλά πολλά χαϊδέματα. Δεν με φοβούνται μεν, αλλά δεν τους αρέσει να τα πιάνω. Κι έχω προσπαθήσει πολύ. Είναι και στον χαρακτήρα του πουλιού και την ηλικία. Εγω τα δικά μου τα πήρα ενήλικα (δεν γνωριζα).
Με υπομονή και αγάπη όμως πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις. :)
 
Back
Top