Γενικά Τι πρεπει να κανω για να εξημερώσω το νέο μου budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτο που πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να τον βαλεις σε ενα δωματιο μονο του χωρις φασαρια με τροφη και φρεσκο νερο και να το αφησεις.
 
Τι πρεπει να κανω για να ηρεμισω το νεο μου budgie
Υποθέτω εννοείς να το εξημερώσεις όχι ότι είναι τρομαγμένο και πετάει ανήσυχο;
Αυτό που σου είπε ο Δήμος, να συνηθίσει τον χώρο και εσένα κατ' αρχήν σαν παρουσία και μετά σιγά σιγά ασχολείσαι με την "εκπαίδευση".
Να σου ζήσει!
 
Επισης για να νιωθει ασφαλεια τοβαζει σε μια γωνια απο το δωματιο σου!
 
Μαρια θέλω να το κάνω να σταματισει να πεταει ανησυχω και να αρχισει να τροει:)
 
Δεν μπορεις να κανεις κατι μονο κανε αυτα που σου ειπαμε! Αστο ακομα μαθαινει τον χωρο!
 
Τακτοποίησε το κλουβί του και μην το πλησιάζεις για σήμερα, να ηρεμήσει. Αύριο κάτσε κάπως πιο μακριά κάνε κάτι άλλο και μίλα του που και που να συνηθίσει την παρουσία σου.
 
Και καθε μερα πησιαζε ολο και πιο κοντα ωστε να σε συνιθισει και μετα πο 2-3 εβδομαδες κανε τις πρωτες κινησεις για να τον ταισεις εξω απο το κλουβι! Καταρχα ποσο χρωνων ειναι; Αρσενικο ή θυλικο;
 
Και καθε μερα πησιαζε ολο και πιο κοντα ωστε να σε συνιθισει και μετα πο 2-3 εβδομαδες κανε τις πρωτες κινησεις για να τον ταισεις εξω απο το κλουβι! Καταρχα ποσο χρωνων ειναι; Αρσενικο ή θυλικο;
3μηνων και αρσενικο
 
καταρχας 3 μηνων δεν μπορεις να ξερεις το φυλο εκτος και αν εχει κανει sexing. Ειναι ταισμενο στο χερι; Ο χαλινος τι χρωμα εχει (τα ρουθουνια του);
 
Οχι αγριο ειναι για το φυλο του ετσι μου ειπαι ο πετσοπας τα ρουθουνια του κλειστο μπλε
 
Να το κρατησω στο ιδιοδοματιο με εμενα η καπου αλλου για σημερα
 
Οχι αγριο ειναι για το φυλο του ετσι μου ειπαι ο πετσοπας τα ρουθουνια του κλειστο μπλε
Καταρχας δεν πεζει ρολο το χρωμα που εχει ο χαλινος (τα ρουθουνια) με το αν ειναι αγριο ή ημερο!Aν τα ρουθουνια του ειναι κλειστο μπλε δεν ειναι 3 μηνων αλλα πανω απο 5-6 αφου εχει περασει την πτερροροια και ειναι αρσενικο. 😉
Να το κρατησω στο ιδιοδοματιο με εμενα η καπου αλλου για σημερα
Αν δεν εχει φασαρια στο δωματιο σου καλως! Επισης δεν κανει να μετακεινας το κλουβι, βαλτω σε ενα σταθερο σημειο.Αν το βαλεις στο δωματιο σου θα συμπεριφερεσαι με ηρεμες κηνησεις για να ηρεμησει το πουλακι και μην το ξαναμετακινησεις!
 
Δεν λεω ότι ο χαλινος εχει σχεσει με το οτι ειναι αγριο απλος απαντουσα στις ερωτήσεις σου και επισης καθισε στο χέρι μου :D
 
Μιπος ειναι τα ρουθουνια του ετσι απο την μεταλαξη γιατι ειναι ολοασπρο, στο στήθος μπλε και μαυρες ριγες στον λαιμο και λιγο στιν πλατι
 
Όμορφος φτου φτου. Ναι μάλλον νεαρό αρσενικό είναι.
 
Back
Top