Αναπαραγωγή Τι πρεπει να κανω για να μαθουν να τρωνε μονα τους

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
Σε ενα προηγουμενο τοπικ ανεφερα οτι ειχα καποια καρδερινακια π επρεπε να ταισω με το χερι... Το περασαμε αυτο το σταδιο τα πουλια τωρα ειναι καλα και εχουν ωγει στο κλαρι... Τι πρεπει να κανω για να μαθουν να τρωνε μονα τους... Ειναι σχεδον εθισμενα στο να μου ζητανε την τροφη απο την συριγγα...
Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.

Ευχαριστω.
Καραλης Φιλιππος
 
Σε ενα προηγουμενο τοπικ ανεφερα οτι ειχα καποια καρδερινακια π επρεπε να ταισω με το χερι... Το περασαμε αυτο το σταδιο τα πουλια τωρα ειναι καλα και εχουν ωγει στο κλαρι... Τι πρεπει να κανω για να μαθουν να τρωνε μονα τους... Ειναι σχεδον εθισμενα στο να μου ζητανε την τροφη απο την συριγγα...
Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.

Ευχαριστω.
Καραλης Φιλιππος

Να τα ταίζεις μέχρι να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Τίποτε άλλο.
Εκείνη την φωτογραφία που μας υποσχέθηκες απο την εκτροφή σου
δεν την είδα ακόμα.😕
 
Οριστε λοιπον...😎
 

Συνημμένα

  • klouves.webp
    klouves.webp
    31,4 KB · Προβολές: 172
  • klouves (1).webp
    klouves (1).webp
    60,5 KB · Προβολές: 163
  • klouves (2).webp
    klouves (2).webp
    26,3 KB · Προβολές: 175
  • klouves (3).webp
    klouves (3).webp
    45,5 KB · Προβολές: 166
Και αυτες...
 

Συνημμένα

  • klouves (4).webp
    klouves (4).webp
    36,9 KB · Προβολές: 151
  • klouves (5).webp
    klouves (5).webp
    52,4 KB · Προβολές: 146
Καταρχήν στη σύριγγα τους "χόντρυνες" σταδιακά το μείγμα; Τώρα λογικά θα πρέπει να είναι αυγοτροφή υγρή αλλά όχι και τόσο ρευστή. Αυγοτροφή και μηλό στο κλουβί τους βάζεις; Την τρώνε έστω και λίγο ή δεν τις δίνουν σημασία; Αν τους έχεις τα πάντα στο κλουβί λογικά κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν αν και ίσως συνεχίσουν να ζητάνε από σένα για πολύ καιρό ακόμη αφού η σύριγγα είναι πιο εύκολη από το να σπάνε σπόρους. Όταν θα είσαι σίγουρος ότι είναι σε θέση να φάνε θα δοκιμάσεις να τους δίνεις σταδιακά όλο και λιγότερη αυγοτροφή με τη σύριγγα ώστε να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Το ίδιο κάνουν και τα πουλιά - γονείς τους. Μειώνουν την τροφή για να πεινάσουν τα μικρά και να αναζητήσουν τροφή αλλού.
 
Kατι που ειχα δοκιμασει στο παρελθον με καναρινια με το ιδιο προβλημα, ηταν να βαλω σε ρηχο λευκο ταπερακι τροφη για νεοσσους πηχτη με μπολικους σπορους ανακατεμενη. Ειχε επιτυχια. Αλλα νομιζω το καλυτερο ειναι να δουνε ενηλικο πουλι να τρωει με αποτελεσμα να το μιμηθουν.
 
Ο Μάκης και ο Βασίλης έχουν απόλυτο δήκαιο. Επισης εγώ νομίζω πως και η φύση θα κανη και σε σένα το θαύμα της 🙂
 
Sti thesi sou ekana ta kato pragmata.

Ena pouli mazi stin klouba me ta mikra, gia na katalabenoune pos na katharisoune kai trone ta sporia. Kala itane na einai thiliki, gia na min tzipai ta mikra.

Proi kai mezimeri ena komati MILO, afto kanonika tzipane.

Proi kai mezimeri blastomeno sporia, anakatemeno me aygotrofi. Afta einai malako kai efkolo anoigoune ta mikra ta sporia.

An kanis afto kanonika mathenoune grigora na tzipane mono tous.

Otan ta mikra einai 22-24 meron na mioneis siga siga na taiseis me tin siriga, san sou egrapse o Bassili.
 
Back
Top