Αναπαραγωγή Τι προετοιμασία πρέπει να κάνω για να τα ζευγαρωσω σωστά;

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας
Εχθές αγόρασα 2 καναρίνια ενα αρσενικό ενα θηλυκό είναι και τα 2 πυρομενα ιδικά το θηλυκό είναι τόσο πολύ πυρωμένο που προσπαθεί να κελαιδησει..
θα τους κάνω για λίγο καιρό καραντίνα αλλα αυτό που θέλω να ρωτήσω και με απασχολεί είναι τι προετοιμασία πρέπει να κάνω για να τα ζευγαροσο σωστά;
ναι θα ξεκινήσω με καραντίνα μην μ το πείτε αυτό.
θέλω να μ πείτε τι τροφές να τους δώσω και φρούτα τι λαχανικά και γενικά ποιά είναι η διαδικασία είναι η πρώτη μού φορά και θέλω να το κάνω σωστά.
περιμένω της βοήθειες σας
Ευχαριστώ πολύ
 
Γιατι τετοια εποχη πωλουνται μονο οσα δεν εχουν μπει για αναπαραγωγη.. Το γιατι δεν μπηκαν για αναπαραγωγη πρπει να σε προβληματισει!βεβαια εξαρτατε και απο που τα πηρες.. Απο εκτροφεα η απο πετ σοπ;
 
Γιατι τετοια εποχη πωλουνται μονο οσα δεν εχουν μπει για αναπαραγωγη.. Το γιατι δεν μπηκαν για αναπαραγωγη πρπει να σε προβληματισει!βεβαια εξαρτατε και απο που τα πηρες.. Απο εκτροφεα η απο πετ σοπ;

απο πετ σοπ τα αγόρασα
 
καλησπερα... Αν εννοείς αν τα αγορασα απο διαφορετικά πετ σοπ ναι είναι απο διαφορετικά
Αν ήταν από τον ίδιο χώρο το λιγότερο που θα σε απασχολούσε ήταν η καραντίνα...
Οπότε ακολουθείς τα links που σου έγραψαν...
Υπομονή και καλή επιτυχία!

Και μόλις μπορέσεις ανεβάζεις φωτο για να τα καμαρώσουμε και για εκτίμηση της κατάστασης τους από τους πιο ειδικούς...
 
Αν ήταν από τον ίδιο χώρο το λιγότερο που θα σε απασχολούσε ήταν η καραντίνα...
Οπότε ακολουθείς τα links που σου έγραψαν...
Υπομονή και καλή επιτυχία!


Τι εννοείς δλδ αν τα αγόρασα απο το ίδιο πετ σεπ τι θα γινόταν;


Ευχαριστώ
 
Αν ήταν μαζί τα πουλιά όλο το προηγούμενο διάστημα δεν θα υπήρχε η ανάγκη να κρατήσεις καραντίνα (μεταξύ τους) δεν γνωρίζω αν έχεις και άλλα...


ααα... Οχι δν εχω αλλά
 
Άρα... Εκμεταλλεύεσαι τον χρόνο της καραντίνας για να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον και παράλληλα κάνεις την διατροφική τους προετοιμασία... Μετά... Καλά γεννητούρια! Μόνο μην βιαστείς!
 
θα τους κάνω για λίγο καιρό καραντίνα
Καραντίνα σε δυο πουλιά που ήρθαν μαζί από τον ίδιο χώρο χωρίς να υπάρχουν άλλα πουλιά στο νέο μέρος φιλοξενίας είναι μη απαιτητή... ή καλύτερα χρειάζεται μόνο ο χρόνος προσαρμογής τους και τίποτε περισσότερο όπως πολύ σωστά προείπε και ο Σπύρος.
 
Back
Top