Αναπαραγωγή Τι προετοιμασία πρέπει να κάνω για την αναπαραγωγή red rump;

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
Παιδά έχω ένα ζευγάρι red rump και θέλω να μάθω τι προετοιμασία πρέπει να τους κάνω για να κάνουν αυγά και πότε η η αναπαραγωγική περίοδός τους.
 
Όπως σε όλα τα πουλιά η γενικότερη διατροφή τους πρέπει να είναι ποικίλη, από εκλεκτούς σπόρους, χόρτα, λαχανικά, αρωματικά βότανα και φρούτα, σουπιοκόκκαλο και τον μήνα πριν την αναπαραγωγή αυξάνουμε την ποσότητα των πρωτεινών που χορηγούμε μέσω του αυγού ή της αυγοτροφής σε καθημερινή βάση.
Προϋπόθεση για να θεωρήσουν ικανοποιητικό το κλουβί και να φωλιάσουν είναι να είναι πολύ ευρύχωρο.
Αναπαράγονται Μάιο και Ιανουάριο.
 
το θεωρουν ικανοποιητικο το κλουβι που τους πειρα; Ειναι 1μ. Χ 1μ. επεισης υπαρχη προβλημα αν τους εχω φωλια ολοχρονα;
 
Το κλουβί είναι μια χαρά. Την φωλιά δεν νομίζω να την έχεις συνέχεια γιατί κατ' αρχήν θα λερώνεται και αν όλα πάνε καλά και έχεις νεοσσούς μην αποκτήσουν κάποια ασθένεια εξ αιτίας αυτού.
 
επειδη το κλουβι ειναι εξω υπαρχη περιπτοση να κρυοσουν ή να αρροστησουν και να παιθανουν.
 
Ανάλογα ποια περίοδο θα συμβεί το ευτυχές. Αν είναι Μάιο δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
 
Κανονικά αυτοί οι παπαγάλοι τον χειμώνα πρέπει να είναι μέσα. Προσαρμόζονται κάποια και επιβιώνουν αλλά οι δυνάμεις που καταναλώνουν για να αντέξουν μειώνει την διάρκεια της ζωής τους.
Στην γενικότερη φροντίδα τους να ξέρεις ότι τους αρέσει να κάνουν μπάνιο καθημερινά.
 
τους αγορασα εχθες ενα μπανιο και ελπιζω να τους αρεσειοταν λες καποια προσαρμοζονται και επιβιωνουν, υπαρχουν και καποια που δεν αντεχουν;
 
Back
Top