Γενικά Τι πτηνό να αρχίσω να εκτρέφω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babis124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babis124

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2023
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σας, εχω έναν παπαγάλο κοκατίλ που έχω εκπαιδεύσει και τώρα σκέφτομαι να πάρω ενά ζευγαρι πουλιων να ζευγαρωσουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ειδος να πάρω. Πιο παλια είχα ασχοληθεί με καναρίνια και είχα ένα ζευγάρι budgie
 
Αν θέλεις, κοίταξε τα gouldian finch. Είναι εντυπωσιακά πουλάκια, πιο δύσκολα ίσως στο ζευγάρωμα από τα καναρίνια. Κοίταξε τα ακόλουθα θέματα για να πάρεις μια ιδέα.
 
Αν θέλεις, κοίταξε τα gouldian finch. Είναι εντυπωσιακά πουλάκια, πιο δύσκολα ίσως στο ζευγάρωμα από τα καναρίνια.
Καλή ιδέα, θα το σκέφτω. Θα ήθελα ένα πτηνό που ζευγαρώνει λίγο ευκολότερα και θα μπορούσα να χρησημοποιήσω την τεχνική line breeding ώστε να έχουν κάποια καλά χαρακτηριστικά τα πτηνά και ίσως να αγωνιστούν σε μια εκθεση
 
και θα μπορούσα να χρησημοποιήσω την τεχνική line breeding ώστε να έχουν κάποια καλά χαρακτηριστικά τα πτηνά και ίσως να αγωνιστούν σε μια εκθεση
Θα σου έλεγα ότι προκειμένου να κληροδοτηθούν συγκεκριμένα γονίδια, τα οποία στον φαινότυπο θα δώσουν απογόνους σύμφωνα με τα εκθεσιακά πρότυπα, έχει ήδη συμβεί στις προηγούμενες γενιές inbreeding & line breeding. Επομένως αν κάνεις κι εσύ το ίδιο, θα αυξήσεις την πιθανότητα οι απόγονοι να συσσωρεύσουν κάποια παθολογικά γονίδια. Όλα είναι σχετικά.
Δες τι είδος θέλεις να εκτρέφεις κι έπειτα διαβάζεις πολύ αναλυτικά τα σχετικά με τα γονίδια των χαρακτηριστικών που ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο είδος και ακολούθως επιλέγεις γεννήτορες που τα φέρουν, καλύτερα από διαφορετικούς εκτροφείς, ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να έχεις το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, χωρίς να ανακύψουν προβλήματα υγείας στους απογόνους.
Θα ήθελα ένα πτηνό που ζευγαρώνει λίγο ευκολότερα
Ευκολότερα ζευγαρώνουν τα καναρίνια, τα zebra finch, ίσως τα budgies...Ωραίο είδος σε παπαγάλους είναι επίσης τα lineolated, δεν ξέρω αν ζευγαρώνουν εύκολα, αλλά κοίταξε την αγγελία για να πάρεις μια ιδέα https://community.petbirds.gr/threads/Διαθέσιμα-lineolated-σε-διάφορες-μεταλλάξεις.48790/
 
Back
Top