Γενικά Τι ράτσα είναι, έχουν κάποια ονομασία τα καναρίνια μου;

Kwntantinos pngt

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχω 2 καναρίνια λιποχρωμικα βαμμένα νομίζω κάτι τέτοιο μου είχαν πει από εκεί που τα αγόρασα.
Δεν είμαι πολύ ενημερωμένος για τι ακριβώς είναι αυτό ξέρω πάντως ότι αλλάζουν με αυτό τν τρόπο το χρώμα τον φτερών τους.
Ξέρει κανείς τι ράτσα είναι η αν έχουν κάποια ονομασία τα συγκεκριμένα καναρίνια;
η είναι απλά καναρίνια χωρίς κάποια ονομασία;
Επίσης Τα έχω ζευγαρώσει και μου έχουν γεννήσει ξέρει κανείς το χρώμα θα βγουν τα μικρά;
Το αρσενικό είναι αυτό με το ποιο έντονο κόκκινο ενώ το θηλυκό είναι αυτό που είναι καφεκοκκοκινο κάπως.
IMG_20200321_175322-01_1024x900.webpIMG_20200321_175412-01_947x1024.webpIMG_20200321_175403-01_1024x726.webp
 
Λοιπόν, σου τα είπαν μάλλον λάθος τα πράγματα. Αρχικά τα πουλιά δεν είναι λιποχρωμικά καθώς υπάρχει μπόλικη μελανίνη στο σώμα τους (σκούρο χρώμα) απλά έχουν κόκκινο λιπόχρωμα. Βάση του χρώματος των ποδιών που είναι χρώμα της σάρκας μάλλον πρόκειται για αρσενικό αχάτη κόκκινο έντονου και θηλυκό αχάτη κόκκινο μη έντονου. Ας περιμένουμε όμως και την άποψη των ειδικών 🙂
Τα χρώματα των μικρών θα είναι μάλλον πολύ κοντά σε αυτά των γονιών αν δεν υπάρχουν κρυφές μεταλλάξεις (που δεν φαίνονται στο πτερωμα).
[automerge]1585239421[/automerge]
Μάλλον είναι χιονέ και όχι έντονα. Συγγνώμη για το λάθος
[automerge]1585239492[/automerge]
Φοβάται ότι έχεις υψηλές πιθανότητες για κύστες φτερών στα μικρά. Μην προβείς σε άλλη γέννα για το καλό τους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχάτες κόκκινα μωσαϊκά, είναι και τα δυό. Βέβαια έχουν αρκετά λάθη με βάση τα πρότυπα. Ενα απο αυτά είναι και η κακή εμφάνιση της κατηγορίας του μωσαϊκού πτερώματος που έχουν (μεγάλη διάχυση). Το αρσενικό ιδιαίτερα έχει τόσο πολύ χρώμα στο στήθος και στο κεφάλι που δείχνει σαν ενδιάμεσο μωσαϊκό (σαν να προήλθε απο ζευγάρωμα έντονου με μωσαικό)
 
Αχάτες κόκκινα μωσαϊκά, είναι και τα δυό. Βέβαια έχουν αρκετά λάθη με βάση τα πρότυπα. Ενα απο αυτά είναι και η κακή εμφάνιση της κατηγορίας του μωσαϊκού πτερώματος που έχουν (μεγάλη διάχυση). Το αρσενικό ιδιαίτερα έχει τόσο πολύ χρώμα στο στήθος και στο κεφάλι που δείχνει σαν ενδιάμεσο μωσαϊκό (σαν να προήλθε απο ζευγάρωμα έντονου με μωσαικό)
Δηλαδή δεν στέκει ο φόβος μου για lumps κύριε Μάκη @mgerom εφόσον είναι μωσαϊκού πτερώματος να φανταστώ;
 
Μάλλον είναι χιονέ και όχι έντονα.
Μαζί σου και εγώ Κώστα στην κόντρα!
Ο αρσενικός δείχνει να έχει κόκκινη αμάρα, χώρια την λαιμόκοψη.
Τουλάχιστον χιονέ, πιθανόν μωσαικά-ενδιάμεσα.
 
Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείται.
Τι πάει "λάθος" με τα καναρίνια μου;
Θα υπάρχουν προβλήματα με τα μικρά αν συνεχίσω της γέννες;.
δεν έχω καταλάβει και συγγνώμη για την απειρία μου απλά είμαι καινούριος σε όλο αυτό.
 
Τι πάει "λάθος" με τα καναρίνια μου;
Θα υπάρχουν προβλήματα με τα μικρά αν συνεχίσω της γέννες;.
Τα πουλάκια σου είναι Αχάτες Κόκκινοι και η συζήτηση γίνεται για το πτέρωμά τους, αν είναι μωσαικού ή χιονέ (ή και τα δυο) πτερώματος.
Λόγω της μελανίνης που φέρουν είναι πολύ δύσκολο να σου προκληθεί ζήτημα με το πτέρωμα των μικρών, δηλαδή αυτό να είναι τόσο μαλακό που να βγαίνουν κύστες.
Πρακτικά μεγαλύτερος μπελάς και παράγοντας που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι το μικρό μέγεθος του κλουβιού, που είναι ακατάλληλο για αναπαραγωγή και το υλικό της φωλιάς, που είναι μόνο βαμβάκι.
 
Πανέμορφα πουλιά... Να τα χαίρεσε... Είναι η αγαπημένη μου "ράτσα". Από μελαμίνες και τέτοια, ούτε εγώ γνωρίζω. Πάντως θα σου ευχηθώ να μην έχεις προβλήματα με κυστες στους νεοσσούς, και να πάνε όλα καλά.
 
Back
Top