Γενικά Τι ράτσα είναι αυτό το πουλί που βρήκα;

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά.
είμαι καινούργιος εδώ και έχω πολες ερώτησης.
1ον τι ράτσα είναι αυτό το πουλί; :/
2ον τι πρέπει να τρώνε
3ον πος μπορώ να διακρίνω το φύλο του;
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Περιμένω απαντήσεις σας :).
 

Συνημμένα

  • 20151114_165415_mini-1.webp
    20151114_165415_mini-1.webp
    247,8 KB · Προβολές: 168
  • 20151114_165333_mini.webp
    20151114_165333_mini.webp
    140,4 KB · Προβολές: 157
Αυτό είναι ένα λούγαρο αρσενικό, και πρέπει να τρώει μείγμα σπόρων για αγριοπούλια καθημερινά, 2 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό ή αυγοτροφή και φρέσκα φρούτα και λαχανικά κάθε τόσο.
 
Αυτό είναι ένα λούγαρο αρσενικό, και πρέπει να τρώει μείγμα σπόρων για αγριοπούλια καθημερινά, 2 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό ή αυγοτροφή και φρέσκα φρούτα και λαχανικά κάθε τόσο.

Φίλε μουυ σε ευχαριστώ πάρα πολύ..
Πως φαίνεται το φύλο του;, εννοώ πος το κατάλαβες.
 
Θα πρέπει να σε ενημερώσουμε πως εδώ σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδεχτήκαμε όλοι... απαγορεύονται οι συζητήσεις σχετικά με αιχμάλωτα, πιασμένα πουλιά. Αν το λούγαρο που έχεις στα χέρια σου προέρχεται από παράνομες δραστηριότητες θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΑΝΙΜΑ https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/ και στο ΕΚΠΑΖ https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/ για οδηγίες απελευθέρωσης.
Εμείς εδώ άλλη βοήθεια δεν θα μπορέσουμε να σου δώσουμε.
Πως ήρθε το πουλί σε σένα;
 
Το βρήκα έξω στο μπαλκόνι μου ήταν μούσκεμα και ετιμοθανατο και το λυπηθηκα και το πείρα μέσα σε κλουβί.στεγνοσε αλλα δεν μπορεί να πετάξει σχεδόν καθόλου.
Γιατί είναι παράνομο το πουλί;
 
Το βρήκα έξω στο μπαλκόνι μου ήταν μούσκεμα και ετιμοθανατο και το λυπηθηκα και το πείρα μέσα σε κλουβί.στεγνοσε αλλα δεν μπορεί να πετάξει σχεδόν καθόλου.
Μπράβο που το περιέθαλψες αρχικά...
Από αύριο επικοινώνησε και ακολούθησε τις οδηγίες για ενημέρωση και παράδοση σε ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ.
Γιατί είναι παράνομο το πουλί;
Δεν είναι παράνομο το πουλί...
Παράνομος είναι όποιος από μας κρατάει σε κλουβί... ένα πουλί γεννημένο στη φύση.
 
και εγω το είδα στην φώτο να κάθεται στο χέρι και νόμιζα πως ήταν εκτροφής... αλλά φου ήταν χτυπημένο καλά έκανες μόλις γίνει καλά να το αφήσεις να επιστρέψει στην φύση
 
Ακολουθησε τις οδηγιες του Γιαννη και επικοινωνησε με τις οργανωσεις που τα φροντιζουν. Αν προσπαθησεις να το κανεις καλα μονος σου πιθανοτατα θα πεθανει. Εκεινοι εχουν εξειδικευμενες γνωσεις και θα κανουν το καλυτερο δυνατο για να γινει καλα και να απελευθερωθει.

Δυσμοιρο... Ειναι και ξεπουπουλιασμενο στο κεφαλι. Ενημερωσε μας τι εγινε!
 
Λοιπόν σήμερα επικοινώνησα μαζί τους μου κάνανε διάφορες ερώτησης και με ρώτησαν πος το βρήκα. Τέλος πάντων τελευταία μου είπαν να το δώσω σε αυτούς για να το φροντίσουν και να το αφήσουν στην φύση. Αυτά μου είπαν και πριν λίγω πήγα και τους το έδωσα είχανε Πόλα τετια πουλιά και αλα που δεν ξέρω πος λέγονται.
Να πω την αλήθεια στεναχωρεθηκα λίγω που μου το πήρανε αλλα οκ δν πήραζει έχω αλα 4 καναρίνια!
 
Μπραβο σου για την κινηση που εκανες! Με το καλο να ξαναπεταξει γερο στη φυση!
 
Μπράβο Αλέξανδρε, επέλεξες τον σωστό δρόμο. Τώρα όπως λες είσαι λίγο στεναχωργμένοσ - φορτισμένος αλλά αργότερα θα δεις πόσο σωστά έπραξες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παιδιά σας ευχαριστήσω πολύ για της συμβουλές σας! ..
και ναι πραγματικά νιώθω καλητερα που το έδωσα εκι που πρέπει!
Και ναι φυσικά θα μείνω στην όμορφη παρέα!
εξάλλου έχω αλα 4 καναρίνια και θα χρειαστώ πολλές απαντήσεις που δεν ξέρω!
 
Λοιπόν σήμερα επικοινώνησα μαζί τους μου κάνανε διάφορες ερώτησης και με ρώτησαν πος το βρήκα. Τέλος πάντων τελευταία μου είπαν να το δώσω σε αυτούς για να το φροντίσουν και να το αφήσουν στην φύση. Αυτά μου είπαν και πριν λίγω πήγα και τους το έδωσα είχανε Πόλα τετια πουλιά και αλα που δεν ξέρω πος λέγονται.
Να πω την αλήθεια στεναχωρεθηκα λίγω που μου το πήρανε αλλα οκ δν πήραζει έχω αλα 4 καναρίνια!
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! Έκανες το καλύτερο! Γιατί σκέψου ότι κοντά σου μπορεί να μην επιβίωνε.. ένα πουλί που γεννήθηκε ελεύθερο θα πέθαινε στην αιχμαλωσία και αυτό θα σε στεναχωρούσε περισσότερο.. 😉
 
Back
Top