Γενικά Τι ράτσα είναι η κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chtsili
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chtsili

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
75
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδία θα ήθελα την βοήθεια σας.
Τι ράτσα ειναι η κανάρα μου και απο που;
Αν είναι ράτσας με τι καναρίνι θα μπορούσα να την ζευγαρώσω;
FOI 06 63MK 214
Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 058.webp
    058.webp
    53,9 KB · Προβολές: 159
  • 061.webp
    061.webp
    52 KB · Προβολές: 150
  • 066.webp
    066.webp
    37,7 KB · Προβολές: 120
  • 078.webp
    078.webp
    57 KB · Προβολές: 113
Καλησπέρα παιδία θα ήθελα την βοήθεια σας.
Τι ράτσα ειναι η κανάρα μου και απο που;
Αν είναι ράτσας με τι καναρίνι θα μπορούσα να την ζευγαρώσω;
FOI 06 63MK 214
Ευχαριστώ.

Λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού, ανήκει στην κατηγορία χρώματος. Το πουλί προέρχεται απο την ιταλία Federazione Ornicoltori Italiani (FOI) με κωδικό εκτροφέα 64ΜΚ, αύξων αριθμό πουλιού 214 και γεννημένο το 2006. Μπορείς να το ζευγαρώσεις με την ίδια ράτσα. Για την ιστορία τα κόκκινα μωσαικά όπως και τα κίτρινα, η διάκριση των φύλων μπορεί να γίνει την εξωτερική εμφάνιση (μάσκα, στήθος, κτλ).
 
Κοκκινο μωσαικο ειναι. Ειναι λιγο αργα βεβαια για ζευγαρωμα. Παντως μ ενα αρσενικο κοκκινο μωσαικο θα χεις πολυ ωραιους απογονους.

Γρηγορη δεν ειδα την απαντηση σου.
 
Να προσθέσω πως το πουλί προέρχεται από γραμμή αρσενικών και με το κατάλληλο αρσενικό θα δώσει πιθανών αρσενικά εκθεσιακά πουλιά.


Φιλικά
 
Να προσθέσω πως το πουλί προέρχεται από γραμμή αρσενικών και με το κατάλληλο αρσενικό θα δώσει πιθανών αρσενικά εκθεσιακά πουλιά.


Φιλικά

Εννοείς οτι έχει πάρει χαρακτηριστικά, αρσενικών πουλιών;
Μεγάλη μάσκα κλπ. ; και ποιό θα είναι το κατάλληλο αρσενικό
κατά την γνώση σου, ώστε να δώσει τέτοια πουλιά ;
 
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά. Δέν θέλω να το ζευγαρώσω φέτος γιατί ξέρω πως είναι αργά. Ποιό θα ήταν το κατάλληλο αρσενικό?
 
Εννοείς οτι έχει πάρει χαρακτηριστικά, αρσενικών πουλιών;
Μεγάλη μάσκα κλπ. ; και ποιό θα είναι το κατάλληλο αρσενικό
κατά την γνώση σου, ώστε να δώσει τέτοια πουλιά ;

Θα χρειαστεί ένα αρσενικό με αρκέτα μεγάλη σε έκταση κόκκινη μάσκα και φυσικά καλοσχηματισμένη και ομοιόμορφη.

Φιλικά
 
Ένα τέτοιο πουλί εννοώ...


Φιλικά
 

Συνημμένα

  • 14 roodmozaiek tytpe 2.webp
    14 roodmozaiek tytpe 2.webp
    9,8 KB · Προβολές: 89
Επειδή ένα τέτοιο πουλί δύσκολα βρίσκεις :)... Στον αρσενικό δώσε περισσότερη έμφαση στη μάσκα. Η θηλυκιά σου έχει πολύ λιπόχρωμα στους ώμους και ακόμη και κάποιο ελλάτωμα του αρσενικού σε εκείνο το σημείο θα καλυφτεί από αυτήν. Λέγοντας ελλάτωμα εννοώ να μην έχει αρκετό λιπόχρωμα εκεί ο αρσενικός.
 
Γεία σου Βασίλη αυτό που λες κατα πόσο είναι εφικτό?
ξέρεις κάποιον φίλο που θα μπορούσε να μας βρεί ενα τέτοιο αρσενικό?
 
Στον ΕΠΑΜ έχουμε αρκετούς εκτροφείς μωσαϊκών. Στην περίοδο των εκθέσεων θα μπορέσεις να βρεις κατάλληλο ταίρι εύκολα και να μιλήσεις από κοντά με άτομα που εκτρέφουν το είδος ώστε να μάθεις περισσότερα. Από φέτος έχουμε και club μωσαϊκών στο σύλλογο το οποίο αποτελείται αποκλειστικά από εκτροφείς του είδους.
 
Ο Γρηγορης εχει απολυτο δικιο ως προς τα στοιχεια του πουλιουκαι ο Θανασης ειναι γνωστης γιατι ανεφερε μια φραση "γραμμες αρσενικων" και εγω θα συμπληρωσω "γραμμες θυληκων"
 
Back
Top