Γενικά Τι ράτσα είναι η καναρα μου;

mariostoo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
DSC00548.webp αυτή ειναι η κανάρα μου και είναι πολυ παιχνιδιάρα όποτε τη φωτογραφιζω περνει ποζες μια ερωτηση ειναι μαλινουα; ΑΑΑ και αυτος ο κανάρος DSC00532.webpτη ράτσα είναι;Έχει και σκουφάκι!:Dκαι εδώ μαζι DSC00550.webp
 
Οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καλές για να ξεχωρίσει τί ρατσα πουλί είναι... Τα malinois είναι καναρίνια φωνής και όχι εμφάνισης, τα δε θυληκά επειδή δεν κελαηδούν είναι λίγο δύσκολα να τα ξεχωρίσεις απο το κελάηδημα όπως τα αρσενικά malinois.

Θα ήθελα μόνο να σου επιστήσω την προσοχή σε θέματα φροντίδας 🙂 Η κούνια δεν απαραίτητη στο κλουβί καθώς περιορίζει σημαντικά τον ωφέλιμο χώρο για πέταγμα. Οι πατήθρες θα πρέπει να λάμπουν απο καθαριότητα και ο πάτος του κλουβιού να καθαρίζεται καθε 3 μέρες περίπου και να τοποθετέις στον πάτο κατά προτίμηση λευκό χαρτι. Επίσης τα νυχάκια των πουλιών χρειάζονται κόψιμο. Οποτε έχεις χρόνο διαβασε και αυτό το χρήσιμο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-φροντίδα-των-κατοικίδιων-πουλιών.17656/
 
χαρτι κουζινας εννοεις;βαζω αμμο απο οστρακα πειραζει λες;δεν εχω καγκελα κατω
 
Αν βαζεις άμμο είναι μια χαρά!

Εγω σου προτεινα λευκό χαρτι Α4! Αλλά και η άμμος έιναι πολύ καλό υλικό! 🙂
 
Δε μπορει κανενας να σου πει αν εχεις καναρινι φωνης μονο απο μια φωτογραφια.
Τα θυληκα μαλινουα ειναι λιγο προβλημα να τα ξεχωρισεις ομως αν κατσεις και ακουσεις μια καναρα μαλινουα πως τιτιβιζει θα καταλαβεις αμεσως οτι ειναι μαλινουα. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα δε μπορουσα να ξεχωρισω αν μια θυληκια ειναι καθαροαιμη malinois παρατηρησα ομως οτι το τιτιβισμα της διαφερει απο μιας απλης καναρας ειναι πιο γλυκο και χρησιμοποιει νοτες απο το αρσενικο μαλινοις
 
βασικα εμένα βγάζει ένα δυνατό σφύρριγμα και το ακούη ο γείτονας και νομίζη οτι του σφιράει ο πατέρας του
 
Αν βγαζει δυνατο σφυριγμα δε νομιζω να ειναι μαλινουα. Η ενταση της γλυκιας μελωδιας των malinois ειναι μονο για τα αυτια του κατοχου και οχι των γειτωνων
 
παντος ταγαπω τα καναρινακια μου αφου να φανταστηται φευγω απο τη δουλεια για να τους παρω τροφη
 
Back
Top