Γενικά Τι ράτσα είναι οι πόστες ή μισίρια (παπαγαλάκια);

ΛΑΓΚΩΝΑΣ

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
46
Πόλη
Κομοτηνή
αυτα οταν κατεβαινουν κανουν κυκλους ανοιγουν τα φτερα και ειναι σαν να γυρνανε στον εασυτο τους και στοσ αερα οταν πετανε στην ευθεια ειναι σαν σαν φρεναρουν και συνεχιζουν και χτυπαν δυνατα τα φτερα τους
 
Αν δεν κάνω λάθος είναι τα περιστέρια που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς για σινιάλο. Δηλαδή, τα περιστέρια που αφήνουν στη γη για να τα δουν από ψηλά οι βούτες, τα ντουνέκια τους κ.λπ. και να κατεβούν στο κουμάσι.

Υ. Γ. Οι σύνδεσμοι των φωτογραφιών που έβαλες δεν λειτουργούν.
 
Πόστες είναι είδος βούτας, τα μισίρια είναι αυτό που λέει ο Σταύρος :
τα περιστέρια που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς για σινιάλο. Δηλαδή, τα περιστέρια που αφήνουν στη γη για να τα δουν από ψηλά οι βούτες, τα ντουνέκια τους κ.λπ. και να κατεβούν στο κουμάσι.
Είναι διαφορετικά πουλιά δεν είναι το ίδιο
 
rsz_wp_20160307_18_11_29_pro.webp

επισημη ονομασια εχουν τα συγκεκριμενα;
 

Συνημμένα

  • rsz_wp_20160307_18_17_33_pro.webp
    rsz_wp_20160307_18_17_33_pro.webp
    9,8 KB · Προβολές: 113
αλλοι δεν τα λενε και ρωσσικα;

ε;
 

Συνημμένα

  • rsz_wp_20160307_18_13_09_pro.webp
    rsz_wp_20160307_18_13_09_pro.webp
    9,6 KB · Προβολές: 108
  • rsz_wp_20160409_09_36_24_pro.webp
    rsz_wp_20160409_09_36_24_pro.webp
    11,6 KB · Προβολές: 138
Νομίζω πως οι ονομασίες είναι διαφορετικές κατά τόπους... εμείς λέμε ρώσικα άλλα πουλιά και άλλα μισίρια, άλλοι πάλι τα συγχέουν... Εσύ τι θες να μάθεις τώρα; Μίλα λίγο πιο συγκεκριμένα
 
κανουν αυτα που ειπα πιο πανω αλλα αν ξερει καποιος και την κανονικη τους ονομασια χωρα προελευσης κτλ κτλ
 
Αυτά τα περιστέρια λέγονται Ρώσικα ή περιστέρια του Ουζμπεκιστάν
1357629959175_2f.jpg


*Υπάρχουν και χωρίς σκούφο
maxresdefault.jpg

Τα δικά σου είναι σαν αυτά;

Σαν μισίρια νομίζω πως συνήθως αναφέρονται τα περιστέρια blondinette αλλά και οποιοδήποτε άλλοι είδος περιστεριού δεν πετάει και πολύ... Αυτά για τα μισίρια χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν ασχολούμαι προσωπικά με βούτες
 
Αυτά τα περιστέρια λέγονται Ρώσικα ή περιστέρια του Ουζμπεκιστάν
1357629959175_2f.jpg


*Υπάρχουν και χωρίς σκούφο
maxresdefault.jpg

Τα δικά σου είναι σαν αυτά;
ναι τοσο μικροσομα αλλα χωρις σκουφο σαν το λευκο αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανουν και καποια κολπα οπως ειπα για αυτο ρωταω αν ειναι ποστες

υπαρχουν βεβαια τοσα πολλα που αποκλειεται να τα ξερουμε ολα
 
ναι τοσο μικροσομα αλλα χωρις σκουφο σαν το λευκο αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανουν και καποια κολπα οπως ειπα για αυτο ρωταω αν ειναι ποστες
Τα έχεις μπερδέψει λίγο... Τα ρώσικα κάνουν κόλπα και τα περιστέρια σου είναι τέτοια!
Οι πόστες όπως είπα και πριν είναι Βούτες και Δεν κάνουν κόλπα πετάνε ψηλά μέχρι να σβήσουν απο το μάτι και μετά πέφτουν σε δευτερόλεπτα, οι διαφορά απο τις γνήσιες βούτες (ανεβατόρια) είναι ότι ανεβαίνουν πιο αργά και όχι καρφί πάνω
 
τωρα καταλαβα φιλος και αλλα ρωσσικα κατεβαινουν σαν σουστα
Βασικά τα ρώσικα πετάνε όπως στο βίντεο :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γιώργο, αυτο το χρυσοκίτρινο με το σκουφί, υπάρχει πραγματικα; Μου έκανε εντύπωση το χρωμα του
 
Γιώργο, αυτο το χρυσοκίτρινο με το σκουφί, υπάρχει πραγματικα; Μου έκανε εντύπωση το χρωμα του
Αυτό;
1357629959175_2f.jpg

Φυσικά και υπάρχει! Είχα και εγω παλιά και τώρα έχει ένα καλός φίλος μου στο χωριό, τέτοιο και πιο σκούρο και πιο ανοιχτό.. Κτλ
π.χ. ένα παρόμοιο υπάρχει σε αυτό το βίντεο στο 0:22 και 0:45
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
*Το χρώμα δεν είναι ακριβώς έτσι παίζει και λίγο ο φωτισμός
 
Δες εδώ χρώματα :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top