Γενικά Τι ράτσα είναι ο παπαγάλος μου και πως τον φροντίζω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NickGr8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NickGr8

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα ομαδα καινουργιος στο χομπι και ως νεος δεν ξερω και πολλα πραγματα εχω μεγαλη εμπειρια μονο σε καναρινια αλλα πρωτη φορα με παπαγαλο θα ηθελα να μαθω τι ρατσα ειναι την ηλικια του και το γενος του απο οτι ειδα δεν φοραει ταμπελακι στο ποδι πραγμα που μαλλον απο οσα διάβασα σημαινει οτι ειναι αγριος ωστοσο μολις μαθει το σπιτι του και ειναι λιγο πιο ηρεμος οταν ειμαι μπροστα θα προσπαθησω να του μαθω καποια πραγματα οπως το να μην φοβαται το χερι μου και γενικα εμενα και να αρχισω να τον βγαζω απτο κλουβι. Θα ηθελα επισης να μαθω για το μπανιο του αν ειμαι ενταξει αν του βαλω μπανιερα την διατροφή του και αν μπορει να συμβιωσει με αλλο ειδος παπαγαλου
A3426F9C-CC40-42A3-AB93-8A01BD928EE6.webp4B425402-9FAF-4532-A5F1-69309FBD6567.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι lovebird, μπορεί να συμβιώσει με κάποιο του υποείδους του, και αν προσδοκείς σε αναπαραγωγή θα πρέπει να κάνεις τεστ DNA αναγνώρισης φύλου. Μπανιέρα ναι, μπορείς να βάζεις για λίγη ώρα κάθε πρωί. Φρόντισε όμως να μην την αφήνεις πάνω από 20λεπτο, και να αφαιρείς τις τροφές από του κλουβί όσο υπάρχει η μπανιέρα, ώστε να μην υγραίνονται διότι κατ' αυτόν τον τρόπο αλλοιώνονται πιο εύκολα.
 
@Stavros Δυστηχως δεν φοραει δαχτυλιδη και δεν το παρατηρησα οταν τον αγοραζα.. Πιστευετε θα μπορεσω να τον ηρεμησω και να τον εκπαιδευσω αν ειναι αδυβατον ειμαι διατεθημενος να του παρω ενα ταιρι ωστε να μην ειναι μονος και να προχωρησω στην αγορα ενος μεγαλυτερου ταισμενο στο χερι απο εκτροφεα που να εχει μια αρχικη εκπαιδευση μεσαιο μεγεθος λογο τιμης και λογο χωρου
 
Το είδος του λέγεται peach faced lovebird. Με πολλή υπομονή ίσως καταφέρεις να το ηρεμήσεις. Θα πρέπει να το έχεις πολλές ώρες δίπλα σου και να του μιλάς και να προσπαθήσεις να το ταίσεις αρχικά έξω απο το κλουβί. Προμηθεύσου κεχρί σε τσαμπί γι'αυτή τη δουλειά και να του το δίνεις μόνο απο το χέρι. Αν δεν έχει παιχνίδια να του πάρεις μερικά για να ασχολείται. Α! Και ασφάλισε όσο καλύτερα μπορείς τις πόρτες του με ανοξείδωτο σύρμα. Είναι πρώτα στις δραπετεύσεις.
 
Back
Top