Γενικά Τι ράτσα είναι τα καναρινάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BABIS1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BABIS1

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Ηράκλειο
😉 καλησπέρα, αυτά είναι τα νέα μου καναρινάκια θα ήθελα να μου πείτε αν είναι κάποιας ράτσας ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • DSC01865.webp
    DSC01865.webp
    42,1 KB · Προβολές: 153
  • DSC01866.webp
    DSC01866.webp
    49,1 KB · Προβολές: 177
  • DSC01869.webp
    DSC01869.webp
    55,2 KB · Προβολές: 152
  • DSC01870.webp
    DSC01870.webp
    49,3 KB · Προβολές: 169
Τα αγορασες η τα γεννησαν τα δικα σου; Αν ηταν γεννα απο τα δικα σου δες τους γονεις και θα καταλαβεις αν ειναι κοινα καναρινακια.
 
Τα αγορασες η τα γεννησαν τα δικα σου; Αν ηταν γεννα απο τα δικα σου δες τους γονεις και θα καταλαβεις αν ειναι κοινα καναρινακια.
φαντάζομαι πως θα τα αγόρασε απο τα λεγόμενα του...
 
Kι' εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση.
Τα αγόρασες και δεν ξέρεις τί είναι; Αλλά τα πουλάκια
είναι 20 ημερών;
Αν είναι δικά σου έχεις τους γονείς τους. Εσύ πρέπει να
ξέρεις τί είναι οι γονείς. Ή όχι; Αν είναι έτσι, βάλε φωτό των γονιών τους,
μήπως βρούμε άκρη 😕
 
Αν δεν κάνω λάθος ο Μπάμπης ρωτάει απλά τι ρατσα ειναι τα νεα καναρινακια του. ( νεα με την εννοια οτι τα αγόρασε πρόσφατα). Δεν αναφερει πουθενα οτι είναι 20 ημερών 😉
 
Δεν κάνεις λάθος, αλλά οτι τα καναρινάκια οτι είναι 20 ημερών φαίνεται
στις φωτό 😉 Εκεί υπάρχει το... Μπέρδεμα!
 
Σωστός! Δεν ειχα παρατηρησει τις φωτογραφιες! Ας περιμενουμε τον Μπαμπη να μας δωσει διευκρινήσεις! 🙂
 
Πραγματικά είναι 20 ημερών και είναι η πρώτη μου γέννα, τους γονείς μου τους έδωσαν και έχουν ακριβώς τα ίδια χρώματα, δεν ξέρω τι ράτσα είναι και οι γονείς αλλά από ότι κατάλαβα είναι και αυτοί κοινά καναρίνια.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω τι να κάνω τώρα, πότε πρέπει να τα βγάλω από τη μητέρα τους;
Είναι η πρώτη μου επαφή με τα καναρίνια και για αυτό σας ευχαριστώ για το site με τις συμβουλές και τα ωραία άρθρα.
Ευχαριστώ.
 
θα τα βγαλεις οταν τα δεις να τρωνε σπορους οχι μονο αβγοτροφη και αυτο γινεται γυρω στις 25 με 30 ημερες.
 
Απο "κοινούς" γονείς, θα βγούν "κοινά" καναρινάκια.:)
Μη τα αφήσεις με την μαμά τους πέραν των 40 ημερών.
Ο Φραγκίσκος σου έδωσε την απάντηση
θα τα βγαλεις οταν τα δεις να τρωνε σπορους
 
Καλημέρα
Σήμερα το πρωί η κανάρα άρχισε να φτιάχνει νέα φωλιά. Τι να κάνω να βγάλω τα καναρινάκια και να βάλω μέσα το αρσενικό ή να τα αφήσω όλα μαζί και να βάλω και το αρσενικό. Τα μικρά ακόμα δεν τρώνε μόνα τους. Θα υπάρχει πρόβλημα με τον κάναρο και τα μικρά;
Η κανάρα μετά το φτιάξιμο της φωλιάς πόσο καιρό θέλει για να κάνει τα αυγά της;
 
Εφόσον δεν σε "χαλάει" το ότι παίρνεις κοινά καναρινάκια -εμένα καθόλου, άλλωστε με διασταυρώσεις, κοινούς και μιγαδες προχώρησε ο κόσμος- θα μπορούσες να συνεχίσεις. Είναι, όμως, κακή περίοδος και επικίνδυνη για τα πουλιά και οι υψηλές θερεμοκρασίες είναι αποτρεπτικές. Κατά τα άλλα:
Απο την πρώτη γέννα στη δεύτερη

Υ. Γ. Γενικά, η συμβουλή κοίτα τους γονείς είναι πολύ χρήσιμη, για μένα δεν είναι πανάκεια, αφού είναι πολύ δύσκολο να δεις την ιστορία των γονέων και τι "επιμιξίες" ενδέχεται να κουβαλάνε.
 
καλυτερα ΜΗΝ τα βαλεις τωρα εχει πολυ ζεστη και αρχηνα και η πτερροροια
 
Back
Top