Γενικά Τι ράτσα είναι το καναρίνι;

lambros1976

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Λαμία
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά, το παραπάνω καναρινάκι το έχω δυο χρόνια μου το χάρισε φίλος και θα ήθελα να το ζευγαρώσω. Απο φωνή για τα δικά μου αυτιά είναι φοβερό θα ήθελα να μου πείτε και καμία πρόταση για τη θηλυκό να πάρω. Θα μου άρεσε τα μικρά που θα βγουν να 'εχουν διαφορετική απόχρωση.
 

Συνημμένα

  • 20151228_212128.webp
    20151228_212128.webp
    56,9 KB · Προβολές: 145
Λάμπρο μου καλημέρα!

Έχεις ένα κοινό πρασινοκίτρινο καναρινάκι! Αν θες οι νεοσσοί να έχουν διαφορετική απόχρωση μια νύφη που να κοκκινίζει ή να έχει απόχρωση του κόκκινου θα σου χάριζε ιδιαίτερους νεοσσούς. Αλλά απ την άλλη είναι κρίμα να πάρεις ένα κόκκινο λιποχρωμικό καναρίνι και να το ζευγαρώσεις με τον κούκλο σου.. είναι ένα καναρίνι χρώματος που ζευγαρώνοντας με το πρασινοκίτρινο αρσενικό σου θα χαλάσει το υπέροχο κόκκινο χρώμα του.. Δεν είναι κακό αλλά καλύτερα να ζευγαρώνουμε κόκκινα με κόκκινα! Γνώμη μου λοιπόν διάλεξε ένα ιδιαίτερο κοινό καναρινάκι με δικά του χρώματα και θα δεις πως οι νεοσσοί τους θα είναι Kinder έκπληξη! Και με μία κίτρινη νυφούλα πάλι kinder έκπληξη θα είναι τα μικρά! :D
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά έχω και αυτό το αρσενικό καναρινάκι και γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Για το πρώτο σκέφτομαι η λευκό θηλυκό ή κίτρινο.
 

Συνημμένα

  • 20151229_102835.webp
    20151229_102835.webp
    31,4 KB · Προβολές: 92
Για το πρώτο σκέφτομαι η λευκό θηλυκό ή κίτρινο.
Αν το πρασινοκίτρινο το ζευγαρώσεις με ένα κίτρινο τότε τα μικρά θα βγουν πράσινα με κίτρινα μπαλώματα. Κάπως έτσι δλδ:
DSC01999_zps40796976.jpg

Στην πρώτη γέννα τα μικρά θα είναι πιο πράσινα και λιγότερο κίτρινα και όσο περνάνε οι γέννες και το σπέρμα του αρσενικού δεν είναι τόσο ισχυρό τόσο πιο κίτρινα θα είναι τα μικρά.

Αν επιλέξεις άσπρο θηλυκό το οποίο όμως είναι κυρίαρχο λευκό θα εμφανιστούν λογικά και το πράσινο και το λευκό χρώμα (συγκυρίαρχα γονίδια).. Αν όμως το λευκό είναι υπολειπόμενο τότε λογικά η μελανίνη του αρσενικού θα κυριαρχήσει του υποχωρητικού λευκού και τα μικρά θα βγουν πρασινοκίτρινα σαν τον μπαμπά τους. Για όλα αυτά δεν είμαι σίγουρη... Κύριε Μάκη μου ( @mgerom ) καλά τα λέω; 😛

έχω και αυτό το αρσενικό καναρινάκι και γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Αυτό είναι κοινό κίτρινο με μελανικά στοιχεία. Αυτό πρέπει να είναι μίξη πράσινου με κίτρινου καναρινιού. Εδώ αν το ζευγαρώσεις με ένα κίτρινο τότε τα μικρά θα βγουν κίτρινα με λιγότερα μελανικά στοιχεία. Αν το ζευγαρώσεις με πράσινη κανάρα τότε θα βγουν όπως στη φώτο που σου παρέθεσα πιο πάνω. Σκέφτεσαι να τον ζευγαρώσεις με κάποιο άλλο χρώμα;

Με ό,τι καναρίνι όμως και να τα ζευγαρώσεις το καθένα μικρό θα είναι μοναδικό και θα έχει ένα ξεχωριστό σχέδιο! Αυτή είναι η μαγεία των κοινών καναρινιών! :D
 
Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε. Δέχομαι οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή για το τι κανάρα χρώμα να πάρω μιας και είμαι πρωτάρης στα ζευγαρώματα.
 
Να διαλέξεις ότι κανάρα σου αρέσει στο μάτι...
Αυτή που θα σε τραβήξει με την πρώτη ματιά...
Έτσι ή αλλιώς, δεν υπάρχει καμία εγγύηση για τα χρωματικά "αποτελέσματα" του ζευγαρώματος που θα κάνεις.
Κι αυτό από μόνο του έχει μια "μαγεία"!
 
θα μου άρεσε τα μικρά που θα βγουν να 'εχουν διαφορετική απόχρωση.

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Διάλεξε μια κανάρα που σου αρέσει και περίμενε ιδιαίτερα χρώματα και συνδυασμούς.
 
Back
Top