Γενικά Τι ρατσα ειναι αυτο το καναρινακι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καποιος φιλος μου χαρισε το παρακατω καναρινακι.

Φερει ενα μπλε δαχτυλιδι με τα εξηs:

NB 08 GS 13 48

Μπορει καποια/ος να μου πει τι ρατσα ειναι και γενικοτερα απο που κραταει η σκουφια του;

οριστε και η φωτο:
 

Συνημμένα

  • DSC00391.webp
    DSC00391.webp
    11,3 KB · Προβολές: 203
Νομιζω κοινο καναρινι πρεπει να ειναι και το 08 εινια η χρονολογια γεννησης! Τ αλλα περιμενε καποιο εμπειροτερο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
ειναι ενα κιτρινο κοινο καναρινι.
το NB σημαινει οτι ειναι απα Ολλανδια, το 08 ειναι χρονολογια γεννησης (2008) το GS 13 κωδικος εκτροφεα και το 48 αυξων αριθμος πουλιου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Στο ποδαρακι του τι εχει;Ειναι καποια βρωμια η κατι αλλο;

Το λεω γιατι αυτον τον καιρο η ευλογια ειναι σε εξαρση.
 
Βρε παιδιά ξέρετε πολλούς Ολλανδούς εκτροφείς που να ασχολούνται με ΚΟΙΝΑ
καναρίνια;Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα εκεί. Η κουλτούρα γύρο απο τα πτηνά
συντροφιάς είναι σε άλλα επίπεδα, δεν επιτρέπουν στον εαυτό τους να αναπαράγουν
" ότι λάχει ". Προσωπικά είμαι πάντα επιφυλακτικός στην αναγνώριση ενός πουλιού
απο μιά φωτογραφία και μόνον. Δηλαδή αν έλεγα οτι είναι ένα λιποχρωμικό κίτρινο
χιονέ ή ακόμα οτι είναι ένα Μαλινουά θα μπορούσε κανείς να με αμφισβητήσει βλέποντας μόνον αυτήν την φωτογραφία;
-Μπορείς μήπως να μας πείς φίλε PRO, σαν τι ράτσα, σου το χαρίσανε;

Στο ποδαρακι του τι εχει;Ειναι καποια βρωμια η κατι αλλο;

Δεν υπάρχει κάτι Φώτη. Μάλλον το μπλέ του δακτυλιδιού διακρίνεται στο πίσω πόδι.
 
Δεν υπάρχει κάτι Φώτη. Μάλλον το μπλέ του δακτυλιδιού διακρίνεται στο πίσω πόδι.

κ Μακη καταλαβα τι ειναι αυτο το μπλε πισω. Δειτε στην φωτογραφια το κεικλωμενο σημειο. Εγω σ αυτο αναφερομαι..
 

Συνημμένα

  • DSC00391.webp
    DSC00391.webp
    11,6 KB · Προβολές: 159
κ Μακη καταλαβα τι ειναι αυτο το μπλε πισω. Δειτε στην φωτογραφια το κεικλωμενο σημειο. Εγω σ αυτο αναφερομαι..

Μου φάνηκε σαν το τελείωμα της πατήθρας,ίσως όμως έχεις δίκιο;
 
Δεν ηξερε να μου πει τι ρατσα ειναι δυστηχως.
Εγω εχω μια υποψια οτι ειναι Hartz roller με καθε επιφυλαξη. Δυστηχως ειναι θυληκο και δεν μπορω να καταλαβω απο την φωνη.

Φωτη εισαι πολυ παρατηρητικος! Το καναρινι εχει ενα εξογκωμα στο χρωμα του δερματος. Μπορει να ειναι σταφυλοκοκκος μπορει και ευλογια. Του εχω ξεκινησει επαλειψη με fusidin αλοιφη και ειναι σε καραντινα εννοειται.
 
Εντοπισα μεσω Ολλανδικου συλλογου τον εκτροφεα του καναρινιου που εχω με κωδικο GS 13!
Δεν το εβρισκαν σημερα και θα τον ειδοποιησουν μου ειπαν με mail μαλιστα μου εδωσαν και το τηλεφωνο του.
Για να δουμε θα μαθω την ρατσα;
 
O εκτροφεας του εν λογο καναρινιου λεει πως ειναι κιτρινο εντονο(yellow intense canary) αρα μιλαμε για κοινο καναρινι ή ανηκει σε καποια κατηγορια-ρατσα;
 
Είναι καναρίνι χρώματος, λιποχρωμικό κίτρινο έντονο (yellow intencive)
και μάλλον έχει κάποιο μπέρδεμα στα χαρτιά του ο εκτροφέας γιατί φαίνεται για χιονέ (non intencive).
Εκτός και αν είναι ακόμα σε έντονη πτερόρροια, και δεν έχει δείξει την τελική του εμφάνiση.
Εγώ πάντως βλέπω καθαρά το "πάγωμα" στα πούπουλα του στήθους και της κοιλιάς.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Εγω Ευχαριστω Μακη για την βοηθεια!
Το καναρινι ειναι σε φαση πτερορροιας αυτην την στιγμη.
 
Back
Top