Γενικά Τι σημαίνει αυτό στο δαχτυλίδι στο καναρίνι;

ΛΕΝΑ!!!

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2015
Μηνύματα
18
Πόλη
Ναύπλιο
Πριν λιγες μερες πηρα ενα ζευγαρι καναρινια... Εχουν δαχτυλιδι στο ποδαρακι τους κ στο αρσενικο ειναι κοκκινο κ εχει απανω μονο τον αριθμο 5. Γνωριζετε τι σημαινει αυτο;
 
Τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω στο δαχτυλίδι δεν μπορεί να είναι ένας μονοψήφιος αριθμός. Πρέπει να είναι μία σειρά από κωδικοποιημένα γράμματα και αριθμούς.
Τι δαχτυλίδι έχει; Κλειστό ή ανοιχτό; Δηλαδή έχει κάπου εγκοπή και μπορεί να βγει ή όχι;
 
Τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω στο δαχτυλίδι δεν μπορεί να είναι ένας μονοψήφιος αριθμός. Πρέπει να είναι μία σειρά από κωδικοποιημένα γράμματα και αριθμούς.
Τι δαχτυλίδι έχει; Κλειστό ή ανοιχτό; Δηλαδή έχει κάπου εγκοπή και μπορεί να βγει ή όχι;
δυστηχως το μονο που βλεπω ειναι το 5 τιπ. αλλο...
 
Λογικα προκειται για απλο δαχτυλιδι με αυξοντα αριθμο. Δηλωνει οτι αυτος που το ειχε στην αναπαραγωγη του, απλα του εβαλε ενα διακριτικο με τον αριθμο 5 (5ο πουλι ισως;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Αν θέλεις μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία του συγκεκριμένου σημείου να δούμε τι είδους δαχτυλίδι φοράει το καναρινάκι σου.
Πολλές φορές δεν πρόκειται για τα επίσημα δαχτυλίδια που φέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες αλλά δαχτυλίδια βοηθητικά του εκτροφέα για να ξεχωρίζει τις γέννες, τα αδέλφια ή ό,τι άλλο θα ήθελε.
 
Αν θέλεις μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία του συγκεκριμένου σημείου να δούμε τι είδους δαχτυλίδι φοράει το καναρινάκι σου.
Πολλές φορές δεν πρόκειται για τα επίσημα δαχτυλίδια που φέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες αλλά δαχτυλίδια βοηθητικά του εκτροφέα για να ξεχωρίζει τις γέννες, τα αδέλφια ή ό,τι άλλο θα ήθελε.
Μαλλον κατι τετοιο γινεται, γιατι δεν υπαρχει τιπ. αλλο... φωτο δεν μπορω να βγαλω δυστηχως δεν φαινετε καλα, με δυσκολια το βλεπω κ εγω...
 
ΛΕΝΑ! post: 269891 είπε:
Πριν λιγες μερες πηρα ενα ζευγαρι καναρινια... Εχουν δαχτυλιδι στο ποδαρακι τους κ στο αρσενικο ειναι κοκκινο κ εχει απανω μονο τον αριθμο 5. Γνωριζετε τι σημαινει αυτο;
Λογικά μιλάς για τα ανοικτού τύπου δακτυλίδια που έχουν μόνο ένα μονοψήφιο αριθμό... Κάτι σαν αυτά my-petshop.gr/my-petshop/655-957-thickbox/metallika-daxtylidia.jpg
Αυτά από μόνα τους δεν λένε τίποτε...
 
ΛΕΝΑ! post: 270116 είπε:
οποτε δεν εχω καμια πληροφορια για τα καναρινι μου ☹
Δεν πειράζει, βάλε μια φωτογραφία να σου πουν τα παιδιά αν είναι μικρό ή μεγάλο σε ηλικία, αόριστα βέβαια αλλά δεν πειράζει.
 
Πολύ όμορφα είναι, να σου ζήσουν!
Λένα μου προσπάθησε να αλλάξεις τις πατήθρες, ιδανικά με ξύλινες στρόγγυλες αλλά έστω στρόγγυλες πλαστικές. Για την ηλικία στο περίπου, περίμενε τους "καναρινάδες".
 
ΛΕΝΑ! post: 270144 είπε:
Αυτος ειναι ο γλυκος μου Ωριων!

Το πρωτο ειναι ο γλυκος μου Οριων κ η δευτερη η ομορφη Αφροδιτη!

Πολύ όμορφα είναι, να σου ζήσουν!
Λένα μου προσπάθησε να αλλάξεις τις πατήθρες, ιδανικά με ξύλινες στρόγγυλες αλλά έστω στρόγγυλες πλαστικές. Για την ηλικία στο περίπου, περίμενε τους "καναρινάδες".
Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα! Οκ. Θα παρω ξυλινες δεν ηξερα οτι ειναι καλυτερα... Το κλουβι ειναι καινουριο κ ειχε αυτες μαζι!
 
Back
Top