Γενικά Τι σημαίνει ο όρος "κυρίαρχο" στα καναρίνια;

vasiliotsom

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
281
Πόλη
Νίκαια
Καλημερα έχω μια ερώτηση για να αρχίσω να μάθω Τι Σιμενη κυρίαρχο αρσενικο και κυρίαρχο θηλυκό;
 
Τι Σιμενη κυρίαρχο αρσενικο και κυρίαρχο θηλυκό;
Ο όρος κυρίαρχο, δεν αφορά το φύλο των πουλιών αλλά κάποιο κληρονομικό γονίδιο που μπορεί να είναι κυρίαρχο ή αντίθετα υπολειπόμενο.
Διάβασε το σχετικό άρθρο εδώ και για περισσότερες λεπτομέρειες θα σου απαντήσουν και άλλοι που τα γνωρίζουν καλύτερα.
Επιπροσθέτως να διευκρινίσω, πως όταν μιλάμε για συμπεριφορές επιβολής, χαρακτηρίζουμε το ζώο, πουλί εν προκειμένω "κυριαρχικό".
 
αλλά κάποιο κληρονομικό γονίδιο που μπορεί να είναι κυρίαρχο ή αντίθετα υπολειπόμενο.
(να προσθέσω)... Που επηρεάζει το χρώμα των καναρινιών κυρίως στα λευκά υπάρχουν αυτοί οι όροι. :)
 
Δεν μπορεί να είναι και άλλα κληρονομικά στοιχεία όπως καπέλα, είδος πτερώματος κτλ;
Νομίζω πως ναι χωρίς να είμαι σίγουρη. Γι αυτό Μαράκι μου έχω βάλει το κυρίως! 😉
 
Όλα guys υποκεινται στους ίδιους νόμους.
Η έλικα έχει δυό "κλώνια". Σε κάθε πλευρά κάθεται και ένα γονίδιο,ένα απο κάθε γονέα. Μπορεί να είναι ίδια μπορεί και διαφορετικά... Πάντως ελέγχουν το ίδιο σημείο στον φαινότυπο ή στην λειτουργία του οργανισμού. Οι όροι που αναφέρατε αφορούν την μεταξύ τους σχέση και υπάρχουν πάντα. Είναι σα να κοιτάς την μούρη σου στον καθρέφτη και ανάλογα με την ψυχολογία σου αποφαίνεσαι..
 
Είναι σα να κοιτάς την μούρη σου στον καθρέφτη και ανάλογα με την ψυχολογία σου αποφαίνεσαι..
Μα πάντα χρησιμοποιείς επιστημονικούς όρους και παραδείγματα.. 🙄
 
nU915lj-20gONPpLu4cnzroUhY5TQVZ2PdmfSoC-64C3LEDm_3LLzbLF2A2CIoZcHlLKd1-I-5zBJQVgoyTV-hfKL-gzxi4IXZknGEDo5Apf-aqvkvtdWpZr8eh7YSgW6MsLSbugWVyqGhKV0THmc2OODYoxMAegUPhUKy23XhQ9Q8v6IAwGZux_a33Tzo0dDEK7WryjTCAKuTkzCh8oQWCBlFKPvYA8epyrmBXYkfblfnO3fqeG3946XfhIniqSHJfhDD9p7W3ikNvS_pczd2Ujn4USAzPVdao2kNql7WPZTjVT4oKGDtShMG3moSPg36mSl3UiNHlxrFpRQXS-gitvoD5QZdEuwubhCQtOLGD_2cozo_YLj7gBgIGunEDZHU1Wvv6ENN6qAKV5eMgGYy1Juup6Fa7iKKf3hodjqEp6iNLjP_a6E_-nTwqJ7F7H0KeDUVtE7SJEW-7NgkfWRapx8BK43aD4vCNUAKZ4YV5luTyzwVwEK8H9mDax3K9ohEPQe4KwovxA6Q1gmhJHqTmp0Mv6wAN6HCB0ecWDFo9vNBDZ21TfEwMQZs49bUqxZ-jH4_Fn6ipzGBda538Q-DZNmw=w1285-h955-no

Ετσι και τα πουλάκια που η εμφάνισή τους φέρει κάποιο κυρίαρχο χαρακτηριστικό(γονίδιο) λέγονται και είναι ΚΥΡΙΑΡΧΑ γι' αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
 
Back
Top